Děcka jsou v pohodě (2010)

O filmu jsem se zase dozvěděl z nějakého toho traileru a zase mne nijak zvlášt nezaujal (možná i díky angličtině – protože film je místy docela konverzačně bohatý). Co me však předem docela zajímalo, bylo celkové téma (nebudu si nalhávat, toto každý den nevidím a sám v tom nežiji) – homosexualní maminky se snaží vychovávat svoje dvě děti. Jak vyplývá z názvu, jde to v pohodě, do procesu výchovy však zasáhne někdo nový, v tomto případě dárce spermatu a leccos se zkomplikuje nebo zjednoduší nebo se jen „pročistí vzduch“. To se dozvíte během děje – ten je však docela nekomplikovaný a předvídatelný. Jediný důvod, proč je film tak oceňovaný je ten, že je výborně zahraný (maminky, děti, dárce, i pomocník v zahradě a další vedlejší postavy), takže nějaká ta soška za herecké výkony by padnout mohla. Zbytek je docela klišé, ať už děj anebo celkové filmařské zpracování (kamera nijak nevybočuje, taktéž hudba neurazí, ale ani nenadchne, to samé ostatní aspekty filmu). Takže zůstávají herecké výkony. Na sošku za nejlepší film roku to není, ale za podívání to stojí.

Neopouštěj mě (2010)

Na film jsem kdysi viděl trailer a nijak zvlášt mne nezaujal. Výsledek mne nezaujal úplně stejně. Během celého filmu totiž nevíte, zda se na něj dívat jako na sci-fi anebo jako na film, zobrazující alternativní současnost, anebo je to v podstatě jen drama, které vysvětluje současnost po svém. Nic z tohoto není zřejmé a jako divák jsem si tedy za celou dobu nenašel ke snímku cestu. Těžko se tedy popisuje, o čem film vlastně je – napíšu tedy zde jen pár klíčových slov – klonování, dárcovství orgánů, pečovatelství, internátní škola, vzpomínky na dětství. Na druhou stranu je ve filmu Carey Mulligan (která prostě hraje čím dál lépe a adekvátně k tomu i její vystupování působí více sympaticky a její roli ji prostě vždy věříte), bohužel ale i Keira Knightley (které jsem vážně ještě pořád nepřišel na chuť, asi jsem ale jeden z mála na tomto světě) – ostatní herci nestojí moc za zmínku, nevynikají ani v kladném ani záporném slova smyslu. Největší slabinou filmu tedy je scénář (velmi chaotický), dále je to vše natočeno velmi průměrně (měné chaoticky, zbytečné záběry), ale v některých případech dobře zahráno. Pro mě průměr a na film se znovu nepodívám.

Mother and Child (2009)

Film nebyl v české distribuci, proto ani nemá český distribuční název, ostatně stejně jako další film v tomto článku. Příběh je docela komorní, vypráví o třech žanách – matce (která kdysi dala dítě k adopci), její adoptované dceři (která tedy neví, kdo je její matka a je tím poznamenaná) a nakonec nastupuje na scénu černoška, která zase po dítěti touží, ale přirozenou cestou to nějak nejde. Řekli byste klasická zápletka, v podstatě ano, ale natočena velmi pěkně. Drama je totiž velmi atmosférické, kamera velmi plynulá a pomalá, skvěle všechno zapadá do konceptu citového dramatu. Ano, hraje se zde hodně na city, skoro by se dalo říci, že film je pro ženy, ale není to tak – i muži si v něm najdou to své (protože ať chtějí nebo ne, dotýká se jich to taky). Další příjemným kladem filmu je hudba, velmi decentní a nevtíravá, dobře však podkreslující jednotlivé scény. V neposlední řadě je vše dobře zahráno a postavy jsou uvěřitelně napsány, nemají žádné zbytěčně napsané repliky. Prostě je film úhledně natočen a příjemně se na něj dívá.

Morfij (2008)

Film je natočen roku 2008 a odhrává se tesně před první světovou válkou. Velkým kladem tohoto filmu je, že staře vypadá, vše včetně kostýmu a hudby se zaměřuje na tuto dobu a velmi se to povedlo (teda alespoň z mého pohledu, jak si myslím, že to tehdy mohlo vypadat). Všechno ostatní ale je špatné, včetně hereckých výkonů anebo roztěkané kamery. A celé je to nataženo na skoro dvě hodiny. Vidět to na nějakém festivalu (třeba na sedačkách typu Richmond), asi se ukoušu nudou.

Město (2010)

Tento film ještě nemá český distribuční název, a to proto, že v české distribuci zatím není. Což je ale velká škoda, protože se v distribuci jinak objevují totální blbosti, dobré snímky jsou však opomíjené. Ve filmu totiž Ben Affleck po Gone, Baby, Gone dokazuje, že je daleko lepší režisér, než herec (což dokazuje i v tom, že hraje hlavní roli – což považuji za hlavní negativum filmu). Jinak se jedná o výborně natočený snímek, převládá zde správně navnazující atmosféra, poutavě podbarvená přijemnou hudbou. Kromě Afflecka hrají všichni celkem dobře, nebo v rámci svých pidi rolí. Smutná tečka na závěr, film je jednou z posledních rolí Peta Postlethwaite.

Sociální síť (2010)

Od filmu jsem čekal trošku více. Některými lidmi byl dokonce hodnocen jako lepší Počátek. Mě to však tak nepřišlo. Přesněji řečeno, mi tam vlastně chybělo něco o sociálním sítích obecně, film se totiž zaměřil jen na Facebook a události kolem jeho vzniku a fungování. Především to ale nic nemění na tom, že tohle téma samo o sobě není moc atraktivní a scénář tím pádem měl nespočet hluchých míst. Taky zde sehrál roli fakt, že osobně Facebook moc nemusím. Nic to ale nemění na faktu, že film je velmi dobře natočen a zahrán, technická stránka je na výbornou a jenom kvůli tomu se oplatí na film kouknout. Nepodíváte se na něj ale vícekrát (což je škoda, téma by mohlo sloužit k lepšímu scénáři).

Habermannův mlýn (2010)

Na tento film jsem se chystal delší dobu, ale díky ohlasům v českých médiích jsem se shlédnutím otálel. Nebyla to tak úplně škoda, ale film stojí za vidění. Je totiž natočen velmi dobře, na české způsoby. Bohužel mu pár typických neduhů českého filmu neušlo. Jako například špatné postsychrony (kde je ta slavná česká dabérská škola, že se posledních deset let musím stydět za to, že se v českých filmech dabuje). Další slabinu bych viděl v samotném scénaři. Je to totiž německá verze a samozřejmě již několikátá, takže moc společného s původním námětem asi nemá. Někdy jsou přítomny slabší momenty, film se tím zbytečně vleče. Ale jako největší neduh bych viděl roztříštěnost děje, kdy se na plátně odehrává zbytečně moc malých nedůležitých epizodek - ty jsou natočeny dobře a efektně, ale vzhledem k celému filmu, jsou zde prostě zbytečné. Proč se ale na film podívat? Protože i když opomenu výše zmíněné nedostatky, jedná se o nadprůměrný český film. Výborné herecké výkony (i zahraniční herci), za zmínku zaslouží i kamera nebo kostýmy (prostě to lahodí oku) - a konec konců je to i obstojně zrežírováno, i když jsme od Herze zvyklý na silnější kousky.

Království zvěrstev (2010)

První věc, co vás napadne u tohoto názvu filmu, je ta, že tohle bude asi nějaký horor. Český název je samozřejmě zavádějíci, o horor se v žádném případě nejedná, je to klasické kriminální drama. Teda klasické v tom smyslu, že zde nejsou žádné vnitřnosti z těl nebo podobné nechutnosti. Jedná se v podstatě o sledování života Joshe a jeho perspektivu vidění toho, co se kolem něj děje. Jde o "artový" film, tzn. pomalé vyprávění děje - nečekejte tedy žádně přestřelky a honičky v autech, na to zde není místo. Jedná se o poctivě vyprávěné drama, sledující od začátku do konce jednu dějovou linii (ale vůbec ne triviální, občas se běh událostí lehce zkomplikuje). Velkou devízou filmu je atmosféra, která je velmi "dusná" a pohltí vás do děje. Vše se koná i s přispěním dobré a nevtíravé hudby (kterou vlastně ani nevnímáte, ale je tam). Slabá nevýhoda je tedy jenom ta, že předem víte, jak to vlastně skončí a že tato vrstva příběhu je tedy docela předvídatelná. Je škoda, že film nedostal u nás patřičnou reklamu, v podstatě jsem o něm dlouhou dobu vůbec nevěděl a musel jsem na něj narazit náhodou. Je velká škoda, že AČFK tak zanedbává propagaci filmů.

Já, padouch (2010)

Hodnotit animovane filmy v dnesni dobe je docela osemetne. Diky animatorum se realita da zkarikovat, ale udelat pribeh vhodny takove karikatury uz je tezsi. Ja, padouch je toho prikladem. Pekna animace, hezky nakreslene postavicky, vse ale zasazeno do velmi tradicniho az detskeho pribehu. Takze ano, jedna se o pekny animak, ale s velmi slabym pribehem. Takze takovy prumer.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Film je velmi netradiční, a to tím způsobem, že si u něj budete říkat, že tohle jsem fakt ještě ve filmu neviděl. Možná v nějaké hře nebo jsem něco podobného viděl u herního automatu. Z toho vyplývá jedno, tento film není pro extra staré lidi, ani pro extra mladé lidi. Jedni tuto "grafiku" ještě nezažili, druzí už ji nezažili. Jako infikovaný jedinec říkám, že mě se to líbilo, zpracování mě zaujalo, scénář byl sice trochu jednoduchý (nečekejte něco ve stylu Inception), herecké výkony průměrné (fakt nechápu, co lidé vidí na tom Cerovi). Režie ale výborná, ostatně jak již jsme si u Wrighta zvykly a těším se na jeho další filmové počiny.