• Životopisný

Poslední kvartet (2012)

Velký malý film. Velký, protože je v něm celý život, to dobré i zlé. Malý, protože je tak komorní, jak jen lze. A obyčejný. Vždyť to vlastně může zažít každý. Působivé nahlédnutí do života členů jednoho kvarteta. Takhle nějak si představuji kvalitní romantiku.

Prince Avalanche (2013)

Já bych to viděla jako film o chlapské duši. Krásný.

Představ si (2012)

Film o tom, co existuje a my to prostě nevidíme. Má pro mě více vrstev. Prostupuje ho zvláštní atmosféra, zvláštní vnímání. Jako bych v tom filmu žila v mém minulém životě nebo spíš v minulých životech. Jako by se skládal z mnoha filmů, které jsem kdysi viděla. Zvláštní pocit, který vyvolává.

Příběh mého syna (2012)

Na tento film jsem natrefila při náhodném přepínání kanálů a nemohla se od něj odtrhnout. Prý je to europudink se znaky midcultu. Musím uznat, že na té kritice něco je. Ona ale celá ta naše povedená současná Evropa je tak trochu kýč. A jsem ráda, že to někdo natočil. Tohle téma a období nedalekých dějin je tak silné a tak málo zpracované, že každý film o něm je důležitý. Tenhle film mi dost silně připomněl, že jsme to zažili a docela rychle zapomněli. Pořád si zvykáme víc a víc. Jasně, také mi ve filmu vadily některé stereotypy, zjednodušení a způsoby podání. Tak ať to prosím někdo zpracuje umělečtěji, ano, budu nadšená. Ovšem zatím díky i za toto (ale i za tu kritiku Matty).

Richard Jewell (2019)

Já chci také takového právníka. Svět je tak nespravedlivý a život tak těžký. A takhle by to mělo být. Pohádka, jakou prostě někdy potřebujeme. Díky Clinte za to, že jste.

Rozhýbej to! (2001)

Film o lásce, přátelství, úskalí nevěry a hledání štěstí. Je to upřímné, sympatické, ke konci dost bláznivé, ale celkově skvělé.

Řezníci (2003)

Dánské drama/komedie - Jensen, Mikkelsen, Kaas, Bro. Čekala jsem, že to bude dobré, ale toto! Vynikající černo černé, myslím, že nejlepší černá komedie co jsem viděla. Nevěřila bych, komu budu ve filmu fandit! Ujetí, zakomplexovaní týpci, co dělají hrozné věci nevinným lidem! To jo, ale nezažili jste taky, že jde život tak trochu mimo vás, že to nemůžete zastavit? Zbývá jen se s tím nějak srovnat, po svém. Mám pro ně prostě pochopení. Zábavné od začátku až do konce. Výtvarná stránka filmu, herci, dialogy, hudba – výborné. Pokud ovšem postrádáte smysl pro humor, zvlášť ten černý, varuji vás, nedívejte se!

Sbohem, královno (2012)

Představte si, jak se bude chovat naše „smetánka“ když půjde do tuhého. Jak budou balit, jak se budou chovat ti služebníci kolem. Pokud to chcete vidět v barvách, podívejte se na Sbohem, královno. Přesně vystižené charaktery a vztahy mezi lidmi vládnoucími, uzavřenými v pocitu neomezených možností, věčné moci, bohatství a slávy a jejich přisluhovačů, lokajů (kolik z nich si svých pánů váží či mají odvahu jim ukázat jejich omylnost?). Zasazeno do povedeného dobového kostýmního dramatu. Vidíte nějaké podstatné rozdíly se světem kolem vás? Já ne. Za pozornost stojí dvě hlavní postavy - komorná Léa Seydoux a královna Diana Kruger. Jsou výborné. Na Gabrielle de Polignac v podání Virginie Ledoyen raději zapomenu. Toto se režiséru Jacquotovi povedlo.

Setkání v Praze (2006)

Příběh rozpadajícího se manželství, starých křivd, důležitosti pochopení druhého. A to celé zasazeno do romantické, kouzelné naší stověžaté. Kdybych nežila v Česku, kdyby to nebyl Mikkelsen, snad by se mi film líbil. Ale... Copak lze uvěřit, že Maja opouští Christoffera? Jaký má proboha důvod? Vždyť je tak pozorný, tak okouzlující, chce začít znovu, miluje děti (a chce jich mít víc), kouřit znovu začne až když je ve velkém presu z nevěry své ženy a znovushledání s mrtvým otcem, neuvěřitelné! Tohle by Mikkelsen fakt neměl řešit (souhlas s markyzgero). Dialogy při procházce Prahou jsou nezapomenutelné (mysleli to tvůrci vážně?). Stejně jako hádka v Chánově před poklidným nechápajícím domorodým obyvatelstvem. Pohled na Čechy zvenčí (např. údajné zvyky s mrtvými, normalizační personál hotelu, neznalost jazyků a pododbné zhovadilosti) je příšerný. Film má atmosféru hnusného Východu sedmdesátých let. Nedělám si iluze, ale toto je trochu moc. Tahle klišé o jakékoliv zemi ve filmu prostě nesnáším. Říkám si, proč tohle natočil Madsen zrovna tady? Vždyť příběh mohl fungovat kdekoliv. Díky, už víckrát ne.