Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dokumentární
  • Animovaný

plakát

Všechno, všude, najednou (2022)

Existenciální drama v hávu švihlé asijské sci-fi komediální fantasmagorie. Muselo to dát spoustu práce, ukout něco takovýho - je to živý, pestrý, furt se něco děje, nechybí tomu originalita, ale… mně chybí dostatečně vyvinutý smysl pro asijský humor, abych to ocenil naplno. Věřím, že jinak bych tomu pln nadšení a s úsměvem na tváři napálil plných pět. Jakožto obyčejný Evropan však vědomě ocením jen tři pětiny z celého balíku a ty za to z mého pohledu stály - zbytek, ač nerad, nechám zahalen ve zbylých dvou hvězdách.

plakát

Podvodník z Tinderu (2022)

Právní systém je mnohdy víc k zblití než tohle bezduchý hovado… lidi si mnohdy odsedí dlouhý léta za “blbosti” v porovnání s tímhle svinstvem a přesto se v tomhle ohledu žádná velká změna stále nekoná. Svlíknout do naha a vypustit na pospas přírodě doprostřed amazonských pralesů (pokud se tam ještě nějakej porost vůbec nachází).

Stát pevně (2016)

Miluju kontrovezní snímky, jejichž hodnocení tvoří průměr z odpadu a čtyř až pěti hvězd - obvykle prakticky sázka na jistotu. Jestli jsem v poslední době hodnotil nějaký film jako “ne pro každého”, tak by tenhle nemohl být snad pro nikoho. A přesto se najdou individa jako já (a těší mě, že je nás tu zhruba polovina), co si přijdou na své - ačkoliv zde bych s frází “přijít si na své” byl přeci jen opatrnější než obvykle. Stejně tak jako hodnocení je i sám snímek jednou velkou kontroverzí a dlouho jsem neviděl nic s tak explicitními (ob)scénami, u jejichž sledování bych si sám před sebou připadal nemístně. A že si tvůrci dali záležet - když už vyvolávat v divákovi neklid, tak pořádně a s grácií!

Babylon (2022)

Další krasojízda “jako Tenkrát v Hollywodu”, tentokrát však zahalená v těžkém hávu nostalgie. Je tam všechno - od krušných a celkem úsměvně krkolomných počátků velkolepé kinematografie, přes vzestupy a pády velkých i malých jmen až po naprosté dno showbyznysu a náhled do jeho temných suterénů, kde bují ty nejprohnilejší “lidské” fantazie. Stopáž vskutku štědrá a po kávě zakončené dvěma sklenkami vína jsem měl co dělat, abych nehledal únikový východ s nápisem WC a vydržel až do konce bez přerušení. Beru to jako trénink na Avatara, ačkoliv i kousek toho jsem vlastně stihl (spoiler?).

Nekonečné léto (2015)

Jak už tu bylo řečeno jinými - útěk před osobními démony a bojkot společnosti v podobě nespoutané road-movie už tu byl na tisíc způsobů. Tenhle styl mi každopádně sedl a s radostí na podobnou jízdu nastoupím kdykoliv mám tu možnost - alespoň coby divák z pohodlí domova :) Skvělá atmoška, uvěritelný děj, fajn obsazení, prostředí i soundtrack - co víc chtít. Už snad jen doufat, že nikdy nikde podobnou cácoru sám nepotkám, jinak bych se vydal na spanilou jízdu asi zrovna tak…

plakát

Dědictví (2021) (TV film)

Jako vždy - bohužel tyhle dokumenty tvoří a sleduje omezená hrstka lidí, která to jakožto jediná vlastně nemá zapotřebí. Ti, co by se zamyšlení nad svým stylem života a přístupu k odpovědnosti za sebe a okolí měli věnovat nejvíce, podobné záležitost přejdou mávnutím ruky a přepnou raději na tupou telenovelu s opálenou skupinkou celebrit v plavkách nebo blockbusterový CGI akčňák plný superhrdinů, co nás z těch sraček snad jednoho dne dostanou :) Utěšuje mě jen vidina toho, že nejhorším scénářem je vyhynutí lidstva a zbytek se z toho bez nás snad časem oklepe. Bohužel to s námi odnáší a odnese velká část fauny a flory, což je na tom všem dost nefér.

plakát

Jak jsem se stal gangsterem (2019)

Budu se opakovat, ale Pšonci umí a marně čekám na den, kdy se dostaneme alespoň na jejich level. Občas trochu bije do očí sterilně vypiplaný svícení zářivkami v cool barvách (teal & orange, modrofialová, …), ale vlastně se na to kouká dobře. A zdá se mi to, nebo tu máme docela povedený polský ekvivalent Nicolase Cage?

Bullet Train (2022)

Hodnotit tuhle věc je docela zvláštní úloha. Tabulkově tomu nic nechybí a film splňuje veškerý předpoklady zábavnýho akčňáku, zabalenýho do čučavýho audiovizuálního kabátku. Jednoduše řečeno - kdyby měla AI za úkol vyflusnout perfektní film na základě strojovýho učení ze všech dosavadních úspěšných blockbusterů, tak bych na výstupu čekal přesně něco ve stylu Bullet Train. Skvadra postav všeho druhu, jednoduchá dějová linka, tahavá Star Brad Pitt, funkční exteriéry (v tomhle případě interiéry), funkční soundtrack, sem tam nějakej ten zvrat, tabulkově perfektní hlášky a vtípky (tabulkově = já se u toho smát sice nedokázal, ale racionálně jsem musel usoudit, že to pro většinu diváků vlastně bude dostatečně vtipný a "originální" - úplně jsem měl před očima lidi, co si cestou ze sálu plni nadšení se slupkama popcornu mezi zubama opakují ty "nejlepší" hlášky, co během posledních dvou hodin pochytali). Takže se asi dostáváme do časů, kdy režiséři podobných žánrů nebudou mít co žrát, protože záležitosti tohohle typu za ně budou chrlit křemíkový obvody a uživí se asi už jen ona (mnou) oblíbená sorta festivalových pošahanců, co kašlou na preference většiny a jedou si svou nádherně divnou krasojízdu nehledě na čísla návštěvností multikin... tak či onak - tabulkově musím dát min. 4 hvězdy, ačkoliv se to ve mně vlastně tak trochu pere.

Jan Žižka (2022)

Vlastně to nebylo tak zlý. Nečekal jsem moc, nedostal jsem moc… ale ani málo. Trochu to smrdí snahou vyrovnat se hollywoodské produkci, ačkoliv jsou mezery po celou dobu vidět a ikdyž by té úrovni člověk věřit chtěl, tak je z toho domácí česká filmařina pořád cítit. Rozhodně se na naše poměry přese všecko jedná o nadprůměr a film nenudí. Jako milý bonus potěšilo pár záběrů z domácího Kolína a dalších oblíbených výletních lokací. Nejvíc mě na tom ve finále štval asi ten dabing… český dabing českých herců v českém filmu je přeci jen trochu na palici, ikdyž beru v potaz všechny zahraniční okolnosti.

Čuník (2022)

Drsná óda na fetšejmink, aneb i prasata jsou jenom lidi. Príma prostředí maloměsta a tomu odpovídající mezilidské vztahy, kde krom klidu a lidské pokory kvete i prohnilá zášť a škodolibost. Hlavní hérečka to ustála (vlastně dost hbitě uběhala, ať to zní sebevíc podivně) bravurně a obdivuju její odvahu takovou roli akceptovat a jít se vším všudy na odiv pokřivenému obecenstvu, jež podobné tituly vyhledává. Tři hvězdy + jedna navíc do foroty za odvahu řeznické dcérky.

Ovládací panel