• Western

Věrni zůstaneme (1988)

Na jednu stranu je zajímavé sledovat, co glasnosť dělala se socialistickými interpretacemi, kde tabu zůstala a kde probíhalo tání. Na druhou stranu je tohle taková nuda a tak špatné zrežírovaná a napsaná, že člověk musí být odvážný, aby to snesl. Kromě stále tendenční scény z Maďarska, která má celkem spád (připomínala Vávrovu trilogii), je to tak rozstříhané, že se prostě ztratíte. Tady soudruzi udělali chybu. Tohle pustit třídě povinně, tak to pak všichni při studentských volbách dají Dělnické straně.

Smrtelné horko (1988)

Skutečně pohodové béčko, není trapné a žádné blbé kecy, pěkně odsýpá a neurazí. Škoda jen, že celkem chudé na bizarní scény.

Leningradští kovbojové potkávají Mojžíše (1994)

Kdyby nebyli Leningrad Cowboys nejhorší rock'n'rollová kapela na světě, nikdy bych je neposluchal. Film je trochu slabší než Amerika a forů je míň, ale zase stojí za to - ta scéna s hraním Bingo mezi důchodci prostě neměla chybu:-) Drink Tequila! P.S. Taky jsem četl Marxův kapitál na nádraží v Lipsku, ale v McDonaldu, který tam mezitím vyrostl.

Gadkie lebedi (2006)

Taky mi přišlo, že si tvůrci často nevěděli rady, jak to vlastně pojmout. Dramatické momenty mi tady nechyběly, proto dávám plnou. Je to dedramatizované, pulzující, vizuálně naprosto působivé a přesvěčivé. Nic podobného jsem dosud neviděl, alespoň ne takto podané. An jedna strana nemá pravdu. Labuťáci a jimi ovládané děti jsou skvostně oškliví a ušlechtilí, ale naprosto deprivovaní. A lidstvo se chová jako obvykle - všechno vybombardovat. Kdybych chtěl zfilmovat nihilismus, dělal bych to podle této šablony.

Piráti (1999) (seriál)

Na televizní sérii lehce páchnoucí telenovelou nakonec docela uspokojivé. Ten psycho 4. díl byl sice jak pěst na oko (scénaristovi evidentně došly nápady a předávkoval se tujonem), ale celkově to má spád, nenudí a je vidět snaha. I ty lodě vypadají celkem k světu, z herců ovšem vynikne jen kočkožrout Mario Adolf. Když to srovnám se současnými "pirátskými" filmy a seriály, zvyšuji na 4.

Piratas (2011) (seriál) odpad!

Viděl jsem jen první díl, tudíž můj komentář bude trochu zavádějící. Ale když mě to donutí vypnout po 15 minutách, je asi něco špatně. Děj se odehrává na začátku 18. století a na nebi letí balon...a po chvíli vidíte Španěly v uniformách britské pěchoty. Zkrátka síla...

Marš na Drinu (1964)

Docela mě sralo to silně idealistické vylíčení srbské armády. Žádná prasata, jak bychom slyšeli od rakouských důstojníků. Tady oficíři žerují s vojáky, všichni mají dobrou náladu a chudáčka poručíčka otec nechce pustit bojovat... z první půlky bych skoro blil. Ovšem bitevní scény jsou parádní, velký komparz, vojáci umírají přirozeně, žádné hrdinské proslovy, objevují se prosté lidské slabosti. Takže tak napůl.

Kaiki! Shinin shôjo (2004)

Velice zaujal, fakt jsem se v mnohých momentech poznal:-) Lyrická stránka je takřka geniální, vizuální až na pár drobností rovněž. Musel jsem kvůli tomu dokonce změnit jednu svou báseň. Kdo se změní tak, aby svou existencí obtěžoval konformní okolí, pro něj dokonce i smrt bude utrpením. Tak krásná myšlenka, jak se po smrti budeme mít všichni krásně (což pochopitelně platí jen pro bílé, kterým ze střechy McDonaldu mává Ježíš), zde dostává nezahojitelnou trhlinu. Dám plnou, abych trochu zlepšil skore. Ona Hnije!

Gvozdi (2003)

Je skvělé vidět něco podobného z Ruska. Musím říci, že zarážecí scény jsou působivé. Pár vizuálních efektů mi přišlo trochu lacině heroinových (i když místní příměsy asi dělají divy), ale jako celek jsem příjemně překvapen. Podobně to mám s tím industriál/noisovým podkresem. Ty zvuky mrouskající koček mě vážně dostaly! 75%

Bídníci (1958)

Bourvil a Gabin na jedničku, ovšem Javert je příliš odsunutý do pozadí, a to snímku dle mého soudu hodně škodí. Osobně zkrátka nemám tyhle nesyrová a čisťonká zpracování příliš v lásce.