Zodiac (2007)

Kriminálka popisující několikaleté a vlastně stále ještě neuzavřené pátrání po masovém vrahovi z šedesátých let. Drží se skutečných událostí, což by ji snad mohlo svazovat, ale je to dobré. Co není dobré je délka, 2:40 je podle mě příliš. Herecky moc zdařilé.

Riddick (2013)

Tak tady jsem zameškal přípravu, koukám, že už je to třetí část série o Riddickovi. Ale v ději to nijak nevadí, jedná se o samostatný film. Vin Diesel se svým hlubokým hlasem je jakože fakt drsnej, nehostinná planeta plná hadoškorpionů je hezky vyvedená. Jinak je to slabůtka, když od toho nic nečekáte, může tohle akční sci-fi zabavit. Slabší tři, docela dost slabší.

Pravidla mlčení (2012)

Robert Redford umí hrát, ale nutno říct, že i jeho režisérské počiny mě zatím baví. Citlivé, pohodové (tedy v rámci thrilleru/dramatu). Žádný velký příběhový zázrak, ale nenudí.

Nic než pravda (2008)

Pěkný politicko/soudní thriller, chvílemi jsem si skoro říkal, že úžasný. Vhodné obsazení, nikdo to nekazí, všechno by se líbilo, ale v druhé půlce to přece jenom začalo vzbuzovat takové "jak tohle ukončej? Ať to neukončej nějak hloupě, ať tam je nějaký super zvrat!", avšak musím říct, že to ukončení mě neuchvátilo. Nemyslím jenom úplný závěr (který možná skrývá myšlenku jakési absurdity a přísné zásadovitosti, ale taky je to dost hodně divný), ale i širší závěr, tak nějak se to jenom rozplyne do titulků.

Profesionál (1981)

Dříve jsem Belmonda měl rád, ale teď už mě to tolik nebere. Ennio Morricone obstaral výbornou hudbu, Belmondo je klasický sympatický tvrďák osmdesátých let, dějově se to hemží hodně nereálnými momenty, ale jo, je to Belmondo, je to klasika.

Zlodějka knih (2013)

Válečný film pro děti a mládež, tak bych to asi charakterizoval. Nic nového pod sluncem, ale je to (v rámci námětu) milé, stojící na výborných hercích - Geoffrey Rush, Emily Watson, ale i Sophie samotná. Co sráží tenhle film dolů je ta němčongličtina. Kdo tohle vymýšlí, to by mě teda zajímalo. To to jinak Američani nepochopí nebo o co tam vlastně jde? Abych vysvětlil - občas se zažvatlá nějaké německé slovíčko (Nein, Mein Gott, apod., abychom pochopili, že se jako mluví německy) a jinak se žvatlá anglicky s německým přízvukem. Jenže jediný výsledek takového přízvuku jsou hlavně retardovaní herci, celé město je retardované, celé Německo je retardované, prostě pakárna. To nemůžou mluvit normálně? To by nikdo nepochopil, že je to v Německu? Tohle snad musí být lepší s dabingem :-) Navíc jak se to na začátku prolíná, dokud jsem neviděl všude vlajky s hákovým křížem, divil jsem se, proč tu holku kurňa převezli z Německa do Anglie. Konec výlevu.

Babel (2006)

Propletené osudy čtyř rodin nás zavedou do Ameriky, Maroka, Japonska i Mexika. Dobré, ale při porovnání s předchozím filmem 21 gramů o dost slabší.

Nic nás nerozdělí (2012)

Vynikající. Dramatický obraz utrpení jedné rodiny během velkého tsunami na Vánoce 2004. Možná jsem s otcovstvím nějak změknul, ale dojemné. Naomi Watts jak už to bývá úchvatná, nominace na Oskara zasloužená. Snad jenom posledních zhruba 15 minut až příliš emoce ždímajících a zbytečně natahovaných, pro film upravených. A právě tento strojený závěr mi brání dát pět s úplně čistým svědomím. Tak uvidíme, jestli to časem jako obvykle nepřehodnotím :-) Každopádně nejde o nějaký z obvyklých trapných katastrofických snímků, kde vybuchují sopky, přemnožují se pavouci, padají letadla s prezidenty, apod. Tohle je realita.

Evropa (1991)

Vůbec, ale vůbec mě to nebavilo a nesedlo mi to. Uznávám, že herci hrají dobře, ale je to na mě přespříliš artové, experimentální a to může člověku hodně sednout nebo hodně nesednout. Nudilo a nedokoukal jsem to, nic podobného vidět znovu netoužím, tak musím hodnotit nízko, jedna až dvě.

Kód Navajo (2002)

Válečné drama, řekl bych, že je v něm hodně znát John Woo, s takovými těmi svými dřívějšími bláznivými přestřelkami - američtí vojáci jsou prostě až příliš nesmrtelní, neomylní, pif paf sem, granátek tam a Japonci padají jeden přes druhého. Na druhou stranu vybuchuje to hezky, to jo. Ani co se týče děje pak žádný velký zázrak, v podstatě jakmile se dozvíme, co je úkol Navahů a co je úkol Nicolase Cage, tak je děj v nejstupidnější variantě nalinkován a John Woo se od této linie ani na okamžik neodchýlí. No budiž. A co Cage? Jako obvykle. Je mu špatně, tváří se na umření, na zvracení, je mu nevolno, motá se mu hlava, šklebí se z nepříjemností osudu, jednou se zvesela ušklíbne, čili jeho typická role. Slabší tři.