Mazaný Filip (2003)

Film má hvězdné obsazení, vyloženě mi ale nesedí Vilma Cibulková. Není ani přesvědčivě hrající, ani nijak hezká. Skvělá jsou na filmu hlavně přirovnání, která hlavní postava pronáší jako vypravěč v ich formě. Mimochodem musím napsat, že hudební vložky filmu vyloženě škodí, což jde proti mým veškerým zvyklostem. Vyzdvihnul bych ještě výkon Jiřího Macháčka, jenž se do své role skutečně vžil.

Šakal (1997)

Obvykle tyhle akční zabijácké filmy moc nemusím, ale Šakal má v sobě něco, co mě donutilo sledovat s napětím od začátku do konce.

Zlodějka knih (2013)

Jediné, co mě trochu zarazilo byla kombinace němčiny u nápisů na ulicích a angličtiny v knihách a Lieselině slovníku. Jinak skvělý film s ještě skvělejším Geoffreyem Rushem. Možná to někomu může připadat ohrané, ale pro mě je to naprosto čisté a dojemné ztvárnění doby. Rozhodně doporučuji.

Probudím se včera (2012)

Poměrně neobvyklý způsob jak v česku natočit film o době těsně před revolucí. Jde vidět, kde si bere inspiraci. Neubráním se tedy srovnání s veledílem všeho cestování v čase, Návratem do budoucnosti. Samotná technologie cestování v čase tady rozhodně není hlavní motiv filmu, jen prostředkem vyprávění. S výjimkou jednoho doběhnutí do postele jsme tedy ochuzeni o napětí, zdali se Petr dokáže vrátit zpět do přítomnosti. Mimochodem ono cestování po ose vlastního života mi připadá mnohem více sci-fi než létající DeLorean. Náplní celého příběhu tak zůstává pouze milostný příběh. Ten je vcelku jednoduchý. Se zkušenostmi nabytými životem není nikterak obtížné přimět Elišku aby opustila svého současného přítele. Vlastně stačí jedna postrevoluční písnička a květiny nakreslené na chodníku (mimochodem vcelku povedená scéna). Pak nastoupí několik naprosto nelogických kroků a hned je co napravovat. Zpracování období v minulosti na mě působí příjemným dojmem. Nemůžu posoudit historickou věrnost, poznám ale, že Evě Josefíkové ona puntíkatá retromóda sluší. Zato dnešní svět je dost nudný. Možná to byl záměr, ale není na něm nic, co by zaujalo. I vědecký výzkum, který vynaezl stroj času mi připadá odfláknutý. A pak příjde konec. Pamatuji si, že mi vždycky vrtalo hlavou, jak si Marty McFly zvykne na změněný svět do nějž se vrátil. Tady je to však dohnáno do extrému. Tak jak je to tady předestřeno si Petr nemůže z posledních dvaceti let pamatovat absolutně nic. Je trochu blbé zapomenout na vlastní děti.

Rebelka (2012)

Většina lidí tady Rebelku srovnává s jinými díly Pixaru. Já jako fanoušek Disneyho se na to podívám trochu z jiné strany. U Rebelky má divák celou dobu pocit, že svět jako by není zcela dotažený do konce. Že spousta věcí je pouze jakoby nakousnuta, jsou tam, ale nejsou dále nijak rozvýjena. Příkladem mohou být teřba Meridini tři bratříčci. Nejdříve je naznačeno, že tam jsou, pak je v několika jakoby náhodných scénách naznačeno, že jsou nezbední a nakonec jsou pak využiti v příběhu. Jako divák si nestačím ani všimnout jak se jemunjí, natož je třeba dokázat rozeznat od sebe. A tak je to tady se vším. Není tam nic navíc, nic se by se později neuplatnilo v samotném příběhu. Oproti tomu o to více vynikne jak se nakonec všechny prvky příběhu poskládají do sebe. Přesto onen živoucí svět poskládaný z nepodstatných detailů, svět jako je například ten, kde Locika jen tak tancuje na náměstí, je tím, co mi v Rebelce chybí. Co se týče hlavního příběhu samotnéhho, tak ten je velice podařený a o animaci se nemá smysl rozepisovat. Je precizní jako vždy.

Quantum of Solace (2008)

Uvažuju, jestli můžu napsat, že to je nejhorší bondovka, kterou jsem zatím viděl. Myslím ale, že nemůžu, protože tohle pro mě, stejně jako všechny ostatní díly s Craigem, není bondovka. Jenže narozdíl od Skyfallu, který je jakožto film sám o sobě vynikající, se Quantum of Sallace opravdu nepovedlo. Děj je nepochopitelný a roztěkaný (přiznávám ale, že už je to nějaký pátek, co jsem viděl Casino Roayle, na které Quantum navazuje), režie se soustředí na nepodstatné drobnosti a zásadní dějové posuny jsou obvykle jen lehce naznačeny, nic není pořádně vysvětleno. Konec pak příjde zničeho nic dřív než by kdokoliv očekával. Z Jamese Bonda tak jak ho mám rád nezůsztalo vůbec nic. Craig jakkoliv je charismatický, tak mu chybí šarm a elegance, kterou se má Bond vyznačovat. Vše je sooustředěno na pár akčních scén, které jsou navíc strašně nepřehledné a na napětí vyvolané tím, že Bond je neustále z něčeho obviňován, což k němu taky nesedí. Navíc zde kromě videohovorů z kanceláře M není žádné agentské supervybavení a aby James za celý film vystřídal asi pět různých aut, z nichž nejzajímavější je Range Rover je skoro znesvědcující. Dávám dvě hvězdičky, ani sám nevím za co.

Osamělý jezdec (2013)

Tenhle film mě příjemně překvapil. Je to jiné, než klasické vesterny z minulého století, z velké části si ale zachovává jejich kouzlo. Vizuální stránka je výborná, prérie a městečko na Západě protnuté železniční tratí nemohlo být udělané líp. Příběh je sice v podstatě jednoduchý, nicméně se nesnaží za každou cenu do westernového žánru přinést něco nečekaného nebo nepatřičného. To dělá jen v případě akčních honiček na vlacích (před třiceti lety nepředstavitelných) a neokoukaných vtipů (na začátku házení panenky holčice ve vlaku). A vůči názorům, že je příběh předvídatelný mám námitku. Divák sice odhadne většinu zvratů, ale ty přijdou o tolik později než by je čekal, že do té doby už ani neví, že ho to předtím napadlo.

NON-STOP (2014)

Ze začátku film dobře udržuje napětí. Jako skvělý nápad hodnotím vizuální zobrazování smsek na displeji, které nám dovolí vědět co se děje ale zároveň neztratit kontakt s Billem a sledovat jeho reakce. Později ale děj začíná být nelogický. Jednotlive zvraty na sebe navazují aniž by jejích důsledky byly dotaženy do konce. Zároveň jsem se za celý film nedokázal ztotožnit s hlavní postavou. Bill dělal rozhodnutí, které podle mě nebyly obhajitelné ani jeho minulostí, například přehnaně agresivní vystupování vůči jakémukoliv podezřelému. Taky jsem čekal nějaké podrobnější vysvětlení toho, co se přesně v průběhu filmu událo. Dohromady to ve mně zanechalo dojem průměného akčního filmu. PS: Scéna kdy se při srovnání výšky vytvoří stav bez tíže a Billovi přistane v ruce pistol je geniální.

Tři bratři (2014)

Dojem z téhle pohádky je docela nejednoznačný. Výprava a kamera je skvělá. Na české poměry v tomto směru jedno z nejlepších děl vůbec, ale od koho jiného než Svěráka to čekat. Efekty pohádkovou krajinu skvěle dotvářejí, aniž by působily přehnaně uměle nebo rušivě. Nevěsty byly taky hezké. Dvě. Karkulka byla snad až příliš mladá, nicméně pohádka je určená i pro mladší publikum a to takhle dostává svou vlastní hrdinku. Obsazení hlavních i vedlejších rolí je naprosto špičkové. Tradičně se na plátně objeví většina herců DJC, Pavel Liška jako vždy exceluje i na tom malém prostoru, který dostal... Problém nastává ale v tom, že od obsazení dvou zpěváků, patřících mezi nejlepší v naší kotlině, do hlavních rolí jsem čekal v hudební pohádce nějakou skvělou píseň, která by mě chytla tak, že bych se jí hned po návratu z kina naučil hrát. A nic takového jsem nedostal. Svěráko-Uhlířovy pohádkové opery jsou super, nicméně když člověk slyší tři hned po sobě, je to trochu místy až nepříjemné, a nějaké popovější zpestření by tomu prospělo. A nakonec, na ději je znát, že jde o umělé spojení tří již samostaně existujících hudebních pohádek. A rámec, který je spojuje, není úplně dotažený do konce. Přesto všechno doporučuji Tři bratry vidět.

Lotrando a Zubejda (1996)

Lotrando a Zubejda je dle mého názoru nejlepší česká pohádka posledních pětadvaceti let a možná i vůbec. Příběh je příjemný, doplněný hezkýma písničkama (Putování za prací je naprosto ideální píseň do kroku při jakékoliv delší cestě), postavy mají všechny charakter, a u mnohých jsou právě jejich role z Lotranda ty, které si vybavím jako první. Navíc je film napěchovaný skvělýma hláškama. Je až neuvěřitelné, jakým způsobem si Svěrák hraje se slovama. Já povídám písek, chlapi! Jen je škoda, že ji v posledních letech česká televize vyřadila ze štědrovečerního progrmau.