Muž z oceli (2013)

Už úvodné "divadielko" odohrávajúce sa mimo našej galaxie mi prišlo strašne nezáživne. Nič to za to, povedal som si, hádam zvyšok filmu bude v lepšom svetle. Spočiatku to malo aj ten náznak, ale s pribúdajúcimi minútami povzbudivý vietor prestal fúkať do plachiet a film začal kopírovať dobré známu životnú cestu slávneho muža s S - kom na hrudi. Možno aj to, že som približne vedel čo bude nasledovať, odradilo moju pozornosť, ale hlavne to boli momenty v ktorých superman zvádzal boje s protivníkmi, ktorí po jednej rane preleteli stenami budov ako nôž cez maslo. Svojou rýchlosťou a silou devastovali obrovské plochy miest, z čoho som mal pocit, že už zrovnali so zemou celú Ameriku. Navyše okupácia miest mimozemskými plavidlami veľmi pripomínala scénu z filmu Avengers. Film mi nepriniesol nič originálne, to všetko čo dokázal superman, už ukázal podstatne lepší Hulk. Postava Jor - Ela, ktorú stvárnil R. Crowe, tiež vo mne vzbudila len samé pochybnosti a druhú polovicu filmu mi večný buchot a dookola servírovaná akcia dokonca začala prekážať. Film, ktorý si už viac krát určite nepozriem - slabších 50%.

Naboř a ujeď (2012)

Seriálové postavy Veronika Marsová (Kristen Bell) a záporak zo seriálu Smallvile (Michael Rosenbaum) si dali "rande", ale hviezdy na nebi im veľmi nepriali. Celé to vyznelo tragicky, nemyslím to doslova, lebo od tragédie to malo ďaleko a tak isto aj od romantiky a tak putovanie do Los Angeles bolo ešte horšie ako rozprávková cesta vajca, ktoré sa vybralo na vandrovku. Herecké obsadenie nezachránil ani Bradley Cooper, ktorému sa ušla pre zmenu vizáž a kostým, ktorý z neho urobil šaša z ulice. Scenár a réžia tu riadne zlyhala v auto naháňačkách, v nepodarenej role ochrancovi svedkov, zapojením nahých dôchodcov a tak ďalej. Dalo sa pozerať akurát na autá, ktorým dominoval nablýskaný Lincolnom, takže slabých 20%.

Na divoké vlně (2012)

Konečne sa zase Butler ocitol v náročnejšej pozícií v ktorej nehrá len "druhú ligu", ale obklopený zlomovými momentami výborne zvláda aj emociálne vystupovanie. Z na oko jednoduchého filmu o morských vlnách vypláva na povrch poriadne silný príbeh, ktorý v závere prekvapivo vygraduje a spečatí osudové prepojenie chlapca s morským gigantom. Sila príbehu spočívala v slušnej dávke odvahy, nezlomnosti, lásky, ale hlavne úderom nefalšovanej dramatickosti. Všedné, ale za to reálne prevedenie filmu výborne vystihovalo spracovanie životnej predlohy v ktorej vždy nastanú rôzne konfrontácie a nečakané udalosti. Mojou nečakanou a najsilnejšou udalosťou bolo čítanie dopisu, ktorý Jay venoval Frostovi, vtedy mi srdce začalo búšiť ozaj intenzívnejšie a môj zážitok z filmu sa riadne znásobil. Veľmi dobre vyznelo umiestnenie a práca kamery, ktorá exkluzívne poskytovala očarujúce snímky od úvodného odštartovania až po veľké finále. Film ponúka udalosti so správnym načasovaním a aj potešujúcim hudobným doprovodom. 80%

Na doraz (2010)

Po dlhej dobe vynikajúca komédia v úplne inom podaní než klasické komédie. Nesmejete sa na každej hlúposti ,skôr niekedy súcitíte s trápením muža, ktorý sa chce dostať načas do pôrodnice .Pri všetkej vážností situácie v ktorej bol Peter (Robert Downey Jr) a smoly ,ktorá ho sprevádzala osudovou cestou domov, som sa fakt čudoval čo všetko vydržal akceptovať nepodarenému, podpriemerne inteligentnému Ethanovi (Zach Galifianakis), ktorý stále vedel zapôsobiť na jeho slabé miesto. Príbeh poukazuje aj na iné skutočnosti zo života ako napríklad neuťahovať si z postihnutých ľudí ,či dôvera vlastnej manželke, ktoré v tomto príbehu boli podané drsne a zároveň humorne.

Na dřeň (2012)

Tak to vyzerá, že na Francúzskych producentov budem musieť zmeniť názor. Po úspešnej odozve z filmu Nedotknuteľní doliahla ku mne ďalšia úspešná dramatická vlna s presvedčivým životopisným spracovaním. Ľahko čitateľný začiatok kde hneď bolo jasné kto komu padne do oka, vystriedali nečakané a úžasne momenty. Vystúpenie kosatiek, bol prvý exkluzívny ťah a druhý keď dokázali ponúknuť sexuálnu scénu medzi ženou bez nôh a jej novým priateľom. Voľba vtiahnuť do poriadne prepleteného uzla zvieratá bolo dobrým odľahčením a tak isto striedanie životných momentov, ktoré raz boli milé, romantické a raz pomaly vyrazili človeku dych, či už to bol tragický úraz mladej ženy, či záverečná nepozornosť nie najlepšieho otca. Posledným oživujúcim doplnením bola návšteva v tanečnom klube s reálnym ozvučením (v tú chvíľu som mal pocit, že som priamo tam). S neznámami hercami sa táto dráma dostala do užšieho výberu náročnejších filmov, ktoré dokážu v človeku vzbudiť niečo nezvyčajné. Za mňa 80%

Na hraně zítřka (2014)

Rozhodoval som sa medzi hodnotením na 80 alebo 90 percentách, ale vzhľadom na to aké filmy som tento rok videl, tento patril fakt k vrcholu. Výborne spracovaná myšlienka zahrať sa s realitou a snom zohrala výrazné oživenie. Ťažko hovoriť o nejakých chybách v tomto akčnom patriotickom balíku. Herecká dvojica Cruise a Blunt to zahrala výborne a hlavne E. Blunt po výkone vo filme Looper znovu ukázala, že rola akčnej ženy jej dokonale sadne. Samozrejme dalo by sa na niečom popracovať ešte viac, či niečo ubrať. Osobne by som prijal menší počet opakovaní niektorých scén a naopak privítal by som viac záberov na mimozemskú háveď. Za mňa 90%.

Nájemní zabijáci (2011)

Van Damme a parťák? Pre mňa trocha nezvyčajne, pretože väčšinou som bol u neho zvyknutý na sólovú úlohu, kde vládol svojimi päsťami počas celého filmu. To u mňa spôsobuje isté podozrenie, čo za tým môžem hľadať, či tvorcovia chceli starnúceho Van Dammeho posilniť mladou krvou v podobe Scotta Adkinsona, alebo ich spolupráca pramenila len naozaj ako spojenie dvoch nezlomných a konkurenčne vyrovnaných zabijakov. Každopádne to, už nebol film ako Dvojitý zásah, či Živý terč a presne tak dozreto a decentne pôsobilo aj jeho akčne počínanie. Obmedzená paleta farieb pridala filmu na temnosti, ale zase nie každý záber kamery bol presvedčivý a ideálny. V istých veciach tvorcovia ostali opatrní, keď Vincentovi nedovolili hlbší vzťah s mladou susedou, ale zase povolili v momentoch, keď niektoré veci detailne nedotiahli napr. zabitie Vincentovej susedy, či neprimeraný záverečný súboj Rolanda s tukom obaleným gangstrom. Škoda, že takmer najlepšia scéna prišla až na záver, keď nastala dobre zostrihaná akcia, prebiehajúca súčasne na dvoch miestach. Film ma zaujal a nenudil, takže dávam 60%.

Nákaza (2011)

Davová psychóza, rabovanie a anarchia zapríčinená epidémiou, už bola sfilmovaná viac krát a aj lepšie. Bolo tam aj pár oku lahodných záberov a emociálnych závanov, kiež by ich bolo viac. Zdalo sa mi veľa rozpracovaných príbehov jednotlivých ľudí, ktorým osud určil spoločnú cestu a to tým, že stratili svojich blízkych. To malo asi aj za následok, že ani jedná postava z hviezdneho obsadenia nezažiarila. Súčasťou bola aj reálna kresba dnešnej doby, kto z nás dostane v prípade ohrozenia ľudstva prvý záchrannú protilátku. " ten kto má peniaze a konexie " Číslovanie dní a postup odhaľovania bol zaujímavý, ale objasnenie zrodu nákazy som očakával inou formou.

Navždy spolu (2012)

Channing Tatum celkom dobre zvláda zapojenie do rôznych životných situácii, kde ho čakajú nepríjemné ,príjemné, ale aj romantické chvíle prinášajúce ovocie, keď jeho vzťah s blízkou osobou sa väčšinou končí úspešne ako to bolo vo filme Život je boj, či Lets dance. Tento krát sa ocitol v "dvojitej dávke sladkej vanilkovej zmrzliny" od M. Sucsyho, ktorý prvú dávku romantiky ponúkol takmer na začiatku a potom ešte raz, keď Leo sa snažil naspäť získať srdce svojej milovanej manželky. Najobdivuhodnejším momentom bolo podanie a dobre spracovanie úvodnej autonehody, ktorá tento životný príbeh odštartovala, tým že bola zvýraznená a nestala sa len radou situáciou, ale práve naopak filmu dodola ten správny vietor. Ďalší priebeh sa dal ľahko predvídať, ale vietor s ich výnimočnou láskou občas poriadne zamával, keď rodičia vstúpili medzi nich a snažili sa využiť ponúknutú možnosť a stiahnuť svoju dcéru do svojich rodinných pavučín, či vrátenie sa Paige do rúk bývalému nápadníkovi, čo pôsobili osviežujúco. Nebol to najlepší životný príbeh, kde herci podali super výkony, ale určite stál za to, takže 70%.

Na život a na smrt (2013)

Na to, aký bol úvod filmu som teda nečakal, takúto vojenskú akciu. Dosť ma prekvapilo rozhodnutie veliteľa jednotky o voľnom pustení pastierov, keď tak jasne sa dala čítať z ich očí nenávisť a aj to čo bude nasledovať, ale ospravedlnilo to spracovanie podľa skutočného príbehu. Musím pochváliť prehľadnosť a ozvučenie akcie, keď niektoré momenty v mojej obývačke vyzneli ako na strelnici. Bolo to fajn, vojenská stratégia rýchle myslenie ako meniť taktiku a pozície, to som si teda užil. Pochváliť treba aj to, že americký vojaci tiež schytali zopár projektilov, len dosť nereálne mi pripadali ich pády z útesu, tam to začalo zaváňať klišém o hrdinoch. Ostal som sklamaný aj z momentu, keď zásah vojnového vrtuľníka neprežil ani jeden člen posádky. Záverečný happyend tiež nebola práve najlepšia voľba a tak dávam 80%.