Nevina (2021) (seriál)

100 bodov za ten záver! Tvorcovia tohto krimi seriálu sú snáď tí najväčší lišiaci. V priebehu ôsmych častí ma niekoľkokrát dostali a garantujem vám, že pochodíte rovnako. Treba sa prelúskať cez prvú-druhú epizódu a následne sa nechať unášať španielskou vlnou kreatívnych nápadov, nekonečných zvratov a prekvapivých flashbackov, ktoré si koniec koncov dokázali s úctou ukočírovať. Detailná réžia v rukách ostrieľaného Oriola Paola (Contratiempo, Durante la tormenta), pútavá atmosféra a výborný strih, to všetko El Inocente má. A k tomu aj zopár drobných chybičiek, ale na tie sa môžeme vykašľať.

Sexify (2021) (seriál)

V seriáli Sexify vyvíjajú tri študenti appku, ktorá má pomôcť zintenzívniť ženský orgazmus. Nie je to vrchol poľskej kinematografie, ale miestami je to vtipné, svieže a odtabuizovávajú sa témy, ktoré ešte pomerne stále silnými tabu sú, pričom by byť nemuseli. Navyše, na silne katolícke Poľsko ide o vcelku odvážne dielo. V mnohých smeroch síce nedotiahnuté, s pre mnohých rušivým soundtrackom (zo zvláštnych dôvodov u mňa fungoval) a prídu aj porovnávačky so Sex Education. Ak však hľadáte tip na víkendový binge-watching, tak Poľsko + sex = zaručený úlet.

Mustang (2015)

V Mustangu ide všetko proti prúdu životnej prirodzenosti. Neskrotné detstvo nahrádzajú lekcie domácich prác a státia pri sporáku. Rozvíjanie sexuality je brané za hriech a potláčané na bod mrazu. Manželstvo funguje na princípe vydaj sa a následne sa pokús zamilovať. A v tomto svete obrátenom naruby bojuje päť sestier o svoj kúsok šťastia a slobody. *Videné v rámci Lux Film Days.

Šarlatán (2020)

Človek by ani nepovedal, aká hra so svetlom sa dá vytvoriť s flaštičkami moču. Určite sa opäť nájde dosť ľudí, ktorých tento film bude iritovať. Či už kvoli téme alternatívneho liečiteľstva alebo kvôli Janovej orientácii. Bavilo ma to, Trojan hral veľmi slušne (mladý tiež) a z môjho pohľadu o žiadne šarlatánstvo nešlo, iba o prosté využitie sily prírody.

Neuvěřitelná (2019) (seriál)

Mladá Marie je uprostred noci spútaná a znásilnená mužom v maske. Okamih, ktorý pre neznámeho muža predstavoval bezvýznamných pár minút uspokojenia znamená pre dospievajúcu ženu otrasný zážitok, v podobe fatálnych a pravdepodobne niekoľkoročných následkov na jej psychiku a sexualitu. Potom, čo sa násilník z jej domu vytratí, sa jej nočná mora nekončí. Miestami máte pocit, že sa prakticky až teraz naplno začína - nasleduje domáci výsluch, výsluch na policajnej stanici a ešte aj v nemocnici. Marie musí počas jedného dňa niekoľkokrát niekoľkým osobám detailne zopakovať, čo presne sa v danú noc stalo. Znova a znova dokola. Keď si myslí, že sa výsluch konečne skončil, predložia pred ňu formulár, v ktorom to má zhrnúť aj písomne. Pre istotu, aby si všetky tie pocity bezmocnosti, potupy a hanby dokonale a navždy zafixovala v pamäti. Takto nejak sa začína pilotná časť minisérie Unbelievable. Kvalitný seriál zachytávajúci veľmi dôležitú tému, ktorú dopĺňajú výborné ženské predstaviteľky.

Swallow (2019)

Hunter (Holey Bennett) je v druhom stave a so svojim úspešným mužom žijú v luxusnom priestrannom dome. Všetko vyzerá ideálne. Prakticky jediné, čo sa od Hunter očakáva je cez deň dobre ponatriasať ozdobné vankúše a patrične v spoločnosti reprezentovať svojho partnera. Vo víre blahobytu však nedokáže nájsť šťastie a pocit prázdnoty potrebuje niečím vyplniť... Pozor, toto nie je ďalší typický film, ktorý hovorí o tom, že materiálno automaticky neprináša aj vnútorný pokoj. Sčasti áno, ale Swallow má aj iné pridané hodnoty. Jeho pomerne nízke hodnotenie vyviera z toho, že sa nedostalo k správnej cieľovej skupine. Pokiaľ si ho divák zapne s úmyslom, že je fascinovaný bizarnou predstavou ako pekná žena prehĺta rôzne nejedlé predmety, tak asi zostane sklamaný. Niekoľko divákov film onálepkovalo titulom ako nudný, či bez silnejšej rezonancie. Swallow však odzrkadľuje pocity nešťastného a skľúčeného človeka, ktorý skrz konzumáciu špendlíka, či hliny nadobúda pocit, že aspoň o niečom vo svojom živote rozhoduje sám. A každý deň sa teší iba na krátky moment satisfakcie, ktorá nastúpi po prehltnutí niečoho ďalšieho, čo ani náhodou nepatrí do bežného jedálnička. Swallow sa neprezentuje tak, aby za každú cenu diváka šokoval a práve preto mi je sympatický. Napriek všadeprítomnej vizuálnej dokonalosti a uhladenosti má ešte väčšiu snahu poukázať na naupratanú ľudskú dušu, ktorú trápi atypická forma poruchy príjmu potravy s názvom Pica (konzumácia nejedlých vecí) a na pocity uväznenosti človeka, ktorý s ňou bojuje. Holey Bennett nám ich priblížila dokonale.

Dvanáct (2019) (seriál)

V seriáli rozhoduje 12 obyčajných, nezávislých ľudí o osude ženy odsúdenej z vraždy vlastného dieťaťa a najlepšej kamarátky. Pozadie obžalovanej a jednotlivých postáv z poroty sa odhaľuje pomalým tempom, čo je len dobré. V divákovi tak hlodá zvedavosť a patričný priestor dostáva aj jeho fantázia. Každý diel je pomenovaný po jednej z postáv, počas ktorého hlbšie nazeráme do jej minulosti. Chamtivosť, sebeckosť, žiarlivosť, neprajnosť…tvorci seriálu podávajú charaktery postáv zostra a pomerne kriticky. Ani ku koncu netušíte, kto stojí za vraždami, pretože jednotlivé výpovede si značne odporujú. Minimálne polovica seriálu The Twelfe sa odohráva na súde. Ten zvyšok v súkromí postáv, v ktorých sa nachádza tiež slušná kôpka špiny. Riešia problémy, ktoré vôbec nie sú banálne. Denne stoja pred morálnymi dilemami. Niektorí si procesom riešia nedostatok uznania, iní sa v ňom snažia nájsť katarziu v podobe vykúpenia z ťažkej minulosti. Kto má vlastne právo rozhodovať o osude druhého človeka?

Mickey a její volba (2019)

Pomalá indie dráma o nutnosti vymanenia sa zo súčasného života - z okov otca veterána neschopného zmieriť sa so smrťou manželky. Aby život ako taký vôbec dostal možnosť opäť začať.

Bílý bílý den (2019)

Bývalý policajt Ingimundur sa veľmi ťažko vyrovnáva so smrťou svojej manželky, ktorá pre neho znamenala celý svet. Spočiatku bojuje potichu, vo vlastnom vnútri. Jeho pocity vnímame skrz ponurú zahmlenú islandskú prírodu, ktorá je ich verným zrkadlom. Keď zistí, že mu jeho milovaná bola pravdepodobne neverná, pátra po informáciách z minulosti a definitívne v nej viazne. Popritom sa stará o živelnú a prispôsobivú vnučku, ktorej predstaviteľka podáva maximálne dôveryhodný výkon. Vo svete dospelých, ktorým je obklopená, je to paradoxne ona, ktorá v ňom nepôsobí stratene. Minimalistické, tiché a veľmi citlivé.

Pustina (2016) (seriál)

Mysteriózny 8-dielny miniseriál prekvapí v tom najlepšom slova zmysle. Jedna dedina, nachádzajúca sa na ložiskách hnedého uhlia. Jedna ťažobná spoločnosť, ktorá má o tento poklad veľký záujem a výmenou za vzdanie sa vlastných domovov ponúka ich obyvateľom vysoké odstupné. A ešte jedno zmiznuté štrnásťročné dievča samotnej starostky dediny. A ako sa v ťažkých situáciách bežne odkrýva pravá tvár ľudí a ich skutočný charakter, tak v tomto prípade sledujeme postupný a kompletný rozklad celej dediny, v ktorej si na prvý pohľad spočiatku každý pomáhal. Veľmi slušné herecké výkony na čele s Jaroslavom Dušekom, ktorý je absolútnou topkou. Intrigy, napätie a prekvapujúce momenty, ktoré diváka poriadne mätú. Seriál o skutočných charakteroch a o hľadaní pravdy v obrovskej pustine...