Můj nejmilejší bar (1996)

Není to úplná senzace, ale je to pravděpodobně nejlepší film o chlastu, co znám. Rozumím lidem, kterým film připadá pouze průměrný a ti vlastně mohou být rádi. Pokud však někdo strávil pár let vysedáváním po barech, budou mu připadat hrdinové, kteří se neustále vymlouvají a omlouvají, jsou ublížení a podráždění, balí ožralé ženské čím dál tím omletějšími fórky a fintičkami a tak nějak tuší, že už nejsou to, co bývali, mimořádně věrohodní. Režijně i herecky perfektní (ještě víc než Buscemi se mi líbil Boone, potěší i třeba Samuel L. Jackson v, pravda, poněkud zbytečné miniroli), k dokonalosti chybí lepší scénář. I tak skvělé.

Velká ryba (2003)

Vesele o umírání aneb jak si Tim Burton postavil jednoduchá zadní kolečka "někdy to nedává moc smysl a většina z toho se nikdy nestala" , nechal se volně unášet svojí fantazií a natočil poctu všem pábitelům, prášilům a lidovým vypravěčům. Nádherné. 100%

Triangle (2009)

Pecka. Filmová hříčka, která mě vykolejila a vygumovala. Nenechte se odradit zdejším hodnocením, pokud jste byli ochotni přistoupit na hru Mementa či Mullholand drive, jděte do toho. Asi to není tak propracovaný a promyšlený film úplně do všech detailů, ale pocit, že nevíte, čí jste, se mu daří navodit zcela spolehlivě.

Gran Torino (2008)

Vcelku prvoplánová moralitka o rasismu, vlastenectví, pomstě a víře v Boha. Clint Eastwood jí natočil a tentokrát i zahrál tak, že mě zkrátka dostal. Gran Torino je jako pohádka, kterou už jste stokrát slyšeli, ale tentokrát vám jí někdo vypráví tak zajímavě, že jste znovu dětmi a ani nedýcháte. A pokud jste tak jako já před sledováním o filmu prakticky nic nevěděli, budete pointou celého příběhu možná příjemně překvapeni a dojati. Jednou za čas snad je možno se nechat schopným tvůrcem pořádně zmanipulovat...

The Doors (1991)

No ale ten Kyle MacLachlan s tou parukou... Jinak dokonalé

Antikrist (2009)

Pro mě filmová událost minimálně posledních pěti let a film, kterým si mě Trier definitivně získal na svoji stranu. Formu vybrousil do naprosté dokonalosti a tentokrát nám ponechává i dostatek prostoru pro vlastní interpretaci. Dílo, které mě vtáhlo a ochromilo tak, jak se to naposledy povedlo Lynchovi s Mullholand Drive. 100%

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Nejpovedenější Allenův snímek od Všichni říkají : Miluji tě. Woody má i na stará kolena úžasný pozorovací talent, tvoří skvělé postavy a ještě lepší dialogy (a monology), spravedlivě rozdává jízlivosti všemi směry a nechává maximální prostor báječným herečkám a hercům. Trošku sem to možná s těmi superlativy přepísk, ale já vážně nemám, co bych tomu filmu vytknul.

Zoufalci (2009)

Pokud Vám náhodou táhne pomalu na třicet, dosud se Vám nepovedlo dostudovat, nejste kdovíjak atraktivní, žijete sami nebo s blbcem, zmateně střídáte města a zaměstnání a hlavně vůbec netušíte, co se to po vás vlastně chce a kam se poděli všichni kamarádi (a taky se umíte pořádně ožrat a zavzpomínat na starý časy), pak je tohle film přesně pro vás. U mě jednoznačně Rudolfová zvítězila v soutěži o generační výpověď nad Zelenkou, Ondříčkem a dalšími, je prosta pózy, dala dohromady boží herce a já se moc těšim na její další film. A pokud by se někam jelo (třeba do Mongolska), nezapomeňte mě tu.

Povodeň (2005) (TV film)

Jiří Strach točí čím dál tím lepší filmy, tentokrát měl k dispozici velmi dobrý scénář s výbornými dialogy a dvě mimořádné herečky.

Dr. Jekyll a pan Hyde (1931)

V tomto filmu z roku 1931 lze vidět ňadra (skoro) i ženské nohy vysoko nad kolena, na svojí dobu skvělé herecké výkony (pana Hyda jsem se opravdu bál) a revoluční práci s triky a kamerou. Pro mě zatím nejlepší film počátku zvukové éry.