2012 (2009)

Do dnes som bol zástancom katastrofických filmov, ale toto dielo ma vrátilo späť na Zem. Bol som akosi naivne zvyknutý na koncepciu úvod kľudný, jadro napínavé, záver ... no proste to skončilo. Ale dnes sa moje sny skončili. Nie dámy a páni, tento snímok neponúka dokonalý zážitok z konca sveta. Jediná vec čo ma pri ňom napadne je, či bol horším film alebo fakt, že mi došiel Fernet?!

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

V prvom rade si zaslúžim facku za to, že som si to pozrel v komerčnej TV. Hlupák. V druhom rade mi to nedá neporovnávať s americkou verziou, ktorá bola plynulejšie, lepšie nadväzoval príbeh. Občas som sa cítil, ako keby chýbala scéna ( a sakra, že chýbať musela!!!) a dej strácal kontext a svoj náboj. Chýbalo mi tam veľa akcie z remaku, veľa dobrých scén, veľa príbehu, ktorý dotváral situáciu. Do filmu som šiel, že bude dôveryhodnejší a brutálnejší. Ale po zhliadnutí snímky sa mi to muselo snívať. Aké z toho plynie ponaučenie? Nejedz slaninu pred spaním somár!!!

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Raz, keď budem mať 150 rokov, určite tento snímok pustím svojím praprapravnúčatám, nech vedia, čo je to Tarantinovka. Typický príklad jeho pohľadu na film ako taký. Prelínanie príbehov, ktoré okrajovo spolu súvisia ale sú z jedného prostredia. Verím tomu, že sa na umeleckých školách táto snímka používa ako príklad scénaristickej moderny. Hodnotenie je znížené lebo som barbar a musel som si to nechať uležať v hlave týždeň a potom pozrieť znovu. Je to celkom otrava rozmýšľať o filme celú tú dobu. Nebyť viacerých príbehov a Miinmu vtipu, šlo by ešte nižšie.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Načo prestrelky? Z tejto akcie mi išiel mráz po chrbte! Zobrazené veci tak ako sa dajú aj v skutočnosti, frašky, nenávisť, vymýšľanie si hlúpych konšpirácií... Čo ma očarilo, bolo pretvorenie pôvabnej Rooney Mara na mašinu bez úsmevu, bez emócie navonok ale pritom dosť bystrú a šikovnú na to, aby posunula dej. Rozhodne si musím pozrieť aj švédsku verziu!

Nowhere Boy (2009)

Úprimne, čakal som od toho trošku viac. Na druhej strane, nikdy by som nepovedal, že John bol taký akého ho zobrazuje tento film. Pevne verím, že je to pravdivé zobrazenie a to akého ho poznal svet v jeho neskoršom veku, teda aj ja si neskutočne vážim. Takých ľudí je málo...

Nedotknutelní (2011)

Príbehy so skutočným námetom ma vždy dostanú. A tento obzvlášť. Mám pocit, že Francúzi netlačia na pílu a dávajú deju len to čo potrebuje. Vznikne z toho veľmi silný príbeh, kde som sa chvíľami pučal od smiechu. V neposlednom rade ma film donútil zamyslieť sa nad sebou samým...

Nebezpečná metoda (2011)

KONEČNE! Chcel by som poďakovať pánu Cronenbergovi, že sa obul do témy psychoanalýza. Jung s Freudom súu určite najpozoruhodnejšie dve osoby psychológie tohto obdobia. Obsadiť do postavy Sabiny Keiru Knightley bol majstrovský kúsok, neviem či by niekto zahral lepšie psychicky chorú Sabine ako ona. Veľká škoda, že spracovanie nieje také dobré ako myšlienka.

Můj přítel Monk (2002) (seriál)

Celý seriál postavený na pozorovacích schopnostiach hlavnej postavy. A za to ze sú také skvelé to mám rád, keby hrá poker je jasný víťaz.

Námořní vyšetřovací služba (2003) (seriál)

Ak sa ma niekto opýta na novodobé kriminálky, budem mat jednotný negatívny názor. Až na jednu výnimku. Na túto. Nieje to o špičkovej technike, ktorá sama vyrieši problém, len jej treba zozbierať dôkazy. Tento seriál preští všetky kriminálky intelektom hlavných postáv a neobmedzenou zásobou sarkazmu. Veľmi podarené dielo, len tak ďalej!