Listening (2014)

Toto ma fakt prekvapilo. Film sa rozbieha celkom pomaly a vyzeralo to, že chalanom aj môjmu príjemnému zážitku lezie do cesty všetka smola. Ani jeden z hercov mi nebol sympatický, no vypnúť som to nechcel. Našťastie. Po polovici sa to výborne rozbehlo a dostalo to tretí rozmer, hĺbku. Až si človek povie "Kua, toto nesmú vynájsť! Chlapče, veď rob niečo!" a začne tomu nesympaťákovi držať palce. Koniec už eskaluje celkom rýchlo a divák sa veselo vezie. Dobre na mňa pôsobila hra so svetlom, ktoré sa mení podľa poprednej postavy/postáv na obrazovke (David - modrá, Ryan - žltá, spolu - zelená, CIA - červená). Herci, aj keď neznámi to zvládali výborne, takže sympatie sa dostavili a uveril som im. Príbeh možno nie je originálny, no stále zaujme. Silná je aj etická rovina, odkaz. Režisér tu zjavne spravil dobrú prácu, a ešte o ňom budeme počuť. Za mňa veľká spokojnosť. 79% - silné 4*

Malí uličníci: Záchranná mise (2014)

Filmík s deťmi, o deťoch a pre deti, ale asi len pre tie menšie. Bolo by tu čo písať o nedostatkoch. Postavy strašne gestikulujú a rozprávajú veľmi afektovane. Príbeh je jednoduchý, bez zbytočných zápletiek a zvratov. Humor pozostáva hlavne z bláznivých nápadov Spankyho a z toho, ako sa im to nikdy nepodarí / alebo im to niekto prekazí. Koniec je tiež trochu nereálny. Nuž ale čo. Menšie deti by to mohlo baviť a zrejme to je cieľom filmu. Pochváliť môžem kostýmy, ktoré sa veľmi podarili, grimasy a nápaditosť. Inak ale nič moc. Toto nebolo pre mňa. 30% - 2*

Žalm 21 (2010)

Celkom slušná Švédska prácička. Atmosféra filmu je príjemná. Aj keď občas trošku spomalila, ale to mi nevadilo. Od nudy ma držala zaujímavá téma. Thriller s prvkami horroru, ktorý múti vodu / víno v čašiach cirkvi. Vŕta sa jej v ranách, ktoré sa už storočia neúspešne snaží zaceliť. Horrory mám radšej jemnejšie, a tento bol hrozivý tak akurát. Herci boli do svojich rolí obsadení výstižne a hrali to veľmi dobre (s výnimkou malého blonďavého Henrika, ale od detí výkony nikdy nečakám). Najväčším negatívom tu bolo, že mi tie reči nie vždy dávali zmysel. Kto vie, či to bol zámer, alebo som mal zlé titulky (po švédsky neviem). Veľmi sa mi páčil koniec, ktorý povedal, čo chcel a pritom vlastne vôbec nenapadá veriacich ako takých, iba cirkev. Ako celok to zapôsobilo pozitívne. Jednu hviezdu dávam za odvahu serióznou snímkou vŕtať aj do takýchto reálnych problémov. 67% - 4*

Robot Jox - Zápas robotů (1989)

V mojom hodnotení nezaváži nostalgia, pretože som film v detstve nevidel (možno škoda). Zaváži však obľuba v robotoch a vo svete BattleTech. Robot Jox je mu nanešťastie iba podobný, no nevadí. Roboti vyzerajú veľmi dobre, aj keď sú strašne ťažkopádní a pomalí. V tej dobe ich mohli animovať len dvomi spôsobmi: Stop-motion, alebo dať človeka do kostýmu (to by vyzeralo asi tak trápne, ako roboti v Power Rangers). Myslím, že vybrali to menšie zlo. Film je B-čko, čo je vidieť na hercoch aj kulisách. Scenár mal tiež zopár nedostatkov, no toto som tak nejako prehliadal. Veľmi ma tu bavila nápaditosť vtedy ešte nezaplneného sci-fi sveta: zbrane, výcvik Tubies či transformácie robotov. Malo to niečo do seba a celkom ma to bavilo. V duši mi však stále zostáva nezaplnené miesto, ktoré túži po poriadnom stvárnení sveta BattleTech, alebo podobného. Môžu to béčkovito zbabrať (intro k hre Mechwarrior 4), alebo urobiť riadny blockbuster, ktorý si rád pozriem aj o ďalších 20 rokov. Toto nebolo zlé, ale jedenkrát stačí. 60% - 3*

Turbo Kid (2015)

Snímok zlyháva v mnohých aspektoch. Je to lacné Béčko, hrajú tu lacní herci / neherci, príbehu chýba originalita, občas je zbytočne hnusne krvavý a je plný trápnych klišé situácií. Na druhej strane však zaujme spracovaním v retro-štýle, ktorý si získal moju pozornosť. Kostýmy, referencie, účesy celkom dobre vytvorili atmosféru post-apo sveta v roku 1997. Obzvlášť si pozornosť zaslúži hudba, ktorá sa chvíľami kvalitou šplhala napríklad k hudbe z Tron: Legacy a atmosféru skvele dopĺňala. Prítomný bol aj humor (aj keď ohník z VHS by asi trochu viac dymil), ale mohlo ho byť viac. Čo sa týka spomínaných referencií na veci z 80-tych rokov, tie mi väčšinou unikali, ale nejako mi to nevadilo. Film sa určite nebude páčiť každému, mne však celkom sadol. Spokojnosť. 63% - 3*

Cat Shit One: The Animated Series (2010)

Kratučký animák s chutnými chlpatými zajačikmi. Animované je to pekne, no tam zábava končí. Podobný príbeh tu bol už x-krát, takže nič nové. A x-krát tu už bolo aj to, ako veľký hrdina strieľa zo tridsať zloduchov vždy jednou / dvomi guľkami, pričom oni ho ani plným zásobníkom netrafia (nikam, ani škriabnutie - lucky bastard). Je dosť pravdepodobné, že autori si nikdy nezastrieľali ani s paint-ball zbraňami, nieto ešte ozajstnými, pretože napríklad presun zajačikov z úkrytu do úkrytu je pomalý a aj škuľavá ťava by ich už x-krát trafila do toho pomalého tučného zadku s milučkým chvostíkom. Nuž slabé. 42% - 2*

Z for Zachariah (2015)

V prvom rade treba poznamenať, že ide hlavne o drámu. Sci-fi je iba v pozadí toho všetkého vo forme post-apo radiácie všade okrem údolia, kde sa dráma odohráva. Thriller a napätie tu cítiť len v jednej scéne. Toľko k žánru a teraz k hodnoteniu drámy. No je to taká klasická romantická story, kde je ženská a dvaja chlapi, čo majú o ňu záujem. Jeden nakoniec musí vyhrať a ten druhý ísť do hája. Tuctové, ale dá sa na to pozerať. Zahrané je to dobre, Margot je sympatická. Dramatickú stránku pekne podporuje aj hudobný doprovod. Zaujímavá je však ešte náboženská rovina (zrejme aj preto ten názov). Aby prežili zimu, potrebujú elektrinu - postaviť drevené koleso pod vodopádom. Lenže jediná drevená budova v údolí je malý kostolík. Zbúrať, či nezbúrať? Celkovo to hodnotím dobre, ale ak čakáte post-apo sci-fi, budete hlboko sklamaní. Žiadne špeci efekty, málo napätia, predvídateľné. Preto dve hviezdy dolu. 60% - 3*

FPS: First Person Shooter (2015)

Film v štýle FPS hry? Človek si povie, nevadí. Aj keď to bude nižšej kvality, aspoň to bude zaujímavé. Po 8bit-grafickom intre a intro-ceste autom na miesto to začína. Hneď tu ma to však sklamalo. Buď tvorcovia nikdy nehrali FPS hru, alebo úplne zbabrali kameru, pretože sa pohybuje spôsobom, akým by som FPS nikdy nehral: Pomaly (až na nervy pomaly), nesystematicky, nepriateľov riadne nedorazí a hlavne si nekryje chrbát - dáva tak kopec možností na trápne a predvídateľné ľakačky. Ďalej je tu kopec drobných failov. Pozitívom sa snažia byť hrdinove komentáre v štýle Duke Nukem, ale občas pôsobia práve opačne. Tiež sa snažili nacpať sem množstvo zbraní. Výsledkom je ale, že každou v priemere len raz strelí/udrie nepriateľa a hneď ju vymení. Spôsob digitálneho pridania rúk/zbraní do obrazu nie je veľmi šťastný, no až tak neprekáža. Veľkým plusom je výber prostredia. Klinika aj jaskyňa majú dobrú atmosféru. Tú dotvára aj hudba a medzisekvencie (čítanie nájdených poznámok), ktoré posúvajú/vysvetľujú skromný dej. Pobavil aj pokus o cheatovanie :) Je toho ešte kopec, čo by som vytkol, ale nebudem sa rozpisovať. Myslím že fanúšik FPS si to môže pozrieť, pretože popri nadávaní sa aspoň zasmeje. Ak by sa tvorca posnažil, pokračovanie by mohlo byť oveľa lepšie. Potenciál tu bol. Celkovo si to ale od FPS-fanúšika nezaslúži viac ako 35% - 2*

California Scheming (2014)

Neviem presne čo toto bolo. Príťažlivá, ale psychicky nevyrovnaná kočka s divnými chúťkami zbalí dvoch nadržaných panicov a následne ich viac a viac namotáva a nahovára na robenie blbostí. Jeden z panicov ešte k partii pribalí naivnú a tiež psychicky nevyrovnanú pannu. Tá sa tiež do všetkého nechá zatiahnuť. Vlastne jediné, čo je na filme dobré, je napätie, akú blbosť si na svojich troch panáčikov kočka nachystá. Inak sa človek len pozerá na bandu tupcov. Scenár je riadne odfláknutý, dej to nemá žiadny a pozadie životov troch vedľajších postáv je tu takmer navyše. Herci veľmi neprekážali, no sláva to nebola. Chýba tu nejaká nápaditosť, život, či nejaký zvrat. Potenciál som cítil aspoň v dvoch momentoch. Pointa bola tiež trápna. Podľa plagátu to mohlo byť aspoň viac sexy... no nebolo. Slabota 24% - 1*

Earth to Echo (2014)

Vcelku milá pred-pubertálna sci-fi. Partička chalanov, každý so svojským charakterom, sa zahrala na záchrancov mimozemšťana. Iste, boli tu znaky E.T., stretnutí blízkeho druhu a podobne, ale prinieslo to aj pár vlastných nápadov a bolo to aj celkom vtipné. Vadili mi scény, kde sa plížili, aby ich tí zlí (a riadne slepí) dospeláci nezbadali, pretože boli nemožné. To je však asi všetko z negatív. Potom ešte málo originality a zamaranie na detského diváka. Ale aj tak spokojnosť. 70% - 3*