Děda, postrach rodiny (2020)

Prvé, čo treba objasniť je, že je to rodinná komédia, takže treba čakať detinské situácie a jednoduchší humor. Napriek tomu sa tu však objaví sem tam nejaký fajn vtípek a De Niro svoju rolu zahral dobre. Obsadenie celkovo fajn, aj keď mi trochu prišlo ľúto, že títo herci už môžu hrať len dôchodcov alebo matiek v strednom veku. Milý bol aj pokus tvorcov, zanechať deckám odkaz, aké zlo je vojna. Možno preto sa toho filmu títo "veteráni" chytili, kto vie. Celkom milé, neurazilo. 56% - 3*

Nezha (2019)

Čakal som klasické ázijské fantasy a aj som ho dostal. Príliš komplikované súvislosti - tam boh, tu nesmrteľný, kúzla, protikúzla, artefakty, boj, česť, nenávisť a kopec bojových scén, kde neviete kto kedy odkiaľ koho udrie... Nemám to veľmi rád, no keď si na to človek zvykne, už ani nerieši a užíva si to ostatné. Tento animák toho však ponúka viac, ako len skvelú animáciu. Možno preto, že som dlho žiadny iný nevidel, príbeh sa mi páčil a bol podľa mňa veľmi originálny. Nevedel som čo očakávať, a tak som sa len mlčky viezol. Tiež ma potešili občasné humorné vsuvky a silný zážitok nechala aj hra na city ázijského štýlu. Dobré je, že napriek toľkej akcii je to stále deťom prístupné, čiže si deti takýto medzikultúrny zážitok môžu užiť tiež. Za mňa veľmi dobré - 74% - 4*

Čekání na barbary (2019)

Čo do pekla som to videl? Áno, nie je to zlé, má to myšlienku a známe mená, ale vedel by som to napísať aj na dve A4 strany a nie urobiť z toho takmer 2-hodinový film. Je to tak pomalé, až sa divím, že som nezaspal po prvej hodine. Bacha, SPOILER - teraz sa pokúsim celý film opísať pár vetami: Je tu mierumilovný správca hraničného mestečka - dedulo, ktorý tvrdí: Je tu mier. Je nám fajn. Potom príde Depp a jeho garda a tvrdia: Nie je! Žijú tu barbari a sú nebezpeční. Musíme ich mučiť a zistiť čo plánujú. Dedulo vraví nie, nahneváte ich, no nepočúvajú ho. Potom dedulo dostane na papuľu, lebo pomohol mučenej dievčine, barbarke. Dedulo je ponížený a trpí. Nakoniec ale trpí aj garda a dedulo: Ja som vám to vravel. THE END. No koľko by ste dali za to, že na toto pozeráte 2hodiny? Ja teda veľa nie. 45% - 2*

Tajemná zahrada (2020)

Také nemastné, neslané. Príbeh dievčiny, u ktorej som nevedel, či ju ľutovať kvôli jej osudu, obdivovať pre jej fantáziu alebo neznášať pre jej rozmaznanosť. Ako sa dalo čakať, zmenila sa, a postupne vďaka nej dospievame k happy-endu. Film ako celok - ako som už vravel, nič výnimočné. Dej predvídateľný, tajomstvo tajomné len trochu. Herci nehrali zle, ale film na mňa nedokázal preniesť veľa emócií, čo je škoda. Plusom je, že film má takú fajn kontrastnú atmosféru. Temný smutný dom versus krásna farebná záhrada. Zadubení chorí obyvatelia versus zdravý čerstvý vzduch a vôňa kvetov. Viac už niet čo povedať. Videné, fajočka a ide sa ďalej. 54% - 3*

Banging Lanie (2020)

Americká teen chce-byť-humorná vec o Lanie - dievčati, ktoré sa snaží zahopsať si s chalanom, pričom nevie ako na to. Možno to znie zaujímavo, hlavne ak herečka ujde, je sympatická a pekná (okrem tých kruhov pod očami na štýl Derricka). Bohužiaľ, rola jej úplne nesadla. To, ako jej postava všetko rieši rozumom, analýzou, poznámkami atď, to jej ešte žeriem. Tá druhú stránka, teda ako zlyháva v citových a sociálnych sférach života, to už na mňa pôsobilo umelo. Dejové zápletky sú tak trošku gýčové, atmosféra celý čas zapácha akousi trápnosťou a nevie sa jej zbaviť. Mal som silné nutkanie pretáčať nielen kvôli trápnosti, ale aj preto, lebo som vedel ako to dopadne. Ostatní herci toho už moc nenahrali, možno s výnimkou jej sympatickej mamy. Ak ste intoška, alebo chalan s frajerkou intoškou, prípadne nemáte čo robiť, OK. Ale iste je tam vonku množstvo lepších vecí na pozeranie. Celkom slabotka. 36% - 2*

Torden (2020)

Bohužiaľ, námetovo nádejné, príjemne herecky obsadené a opradené slušnými efektami, celé toto dielo zlyháva na zlom scenári. Tiež sa réžii nepodarilo udržať ma neustále v tej správnej atmosfére a pozornosti, no to by som prežil. Od začiatku som nerozumel tomu, prečo sa tam cpali tí Amíci, kto im dával plné právo sa tam motať. Alebo keď už, tak prečo zasa Amíci nechali starého lokálneho poliša, aby to viedol podľa seba? A ten dôvod, prečo bol Eric nebezpečný, je totálne na hlavu. Čo na to povedia všetky náboženstvá? No kurňa, pod tlakom dôkazu im konečne dôjde, že sa mýlili a nebudem držať hromadnú lož umelo tým, že poviem "strieľaj". Och, no skazili to, stratili moje sympatie. Tri by som dal určite. Takto ale iba 38% - 2*

Konec věty (2019)

Na mňa to moc nefunguje. Áno, sú tam pekné chvíľky, prostredie, hrá to trochu aj na city... Nadávať veľmi nie je na čo, ale nič mi to nedalo. Plus zopár totálne obohratých situácií, nie veľmi sympatickí herci... okej, ale druhý krát už nie. 43% - 2*

Emma. (2020)

Naškrobené všetko, tváre, pohľady, maniere... Od začiatku mi to liezlo na nervy, a keby v tom všetkom nebola istá úroveň komiky alebo paródie, tak by som to asi nedopozeral. Našťastie, asi po polhodinke som to už prestal vnímať. Príbeh nie je ničím zvláštny. Taká panská preplietačka vzťahov, intríg, klebiet a pridusenej romantiky. Celému by som tomu dal max dve hviezdy, no pre uznanie, že sa autorom podarilo stvárniť bežný romanťák ale s tak pevne naškrobenými postavami, si zaslúži aspoň tri. Tiež sa mi páčila farebnosť a zmysel pre detail v interiéroch. Uznávam hercom, že museli prejsť ťažkými cvičeniami, aby dosiahli také verné kamenné ksichty. Nuž, ak už to nevypnete v prvej polhodinke, nečakajte zázraky, no niečo pekné na tom bolo. 59% - 3*

Radioaktivita (2019)

Na začiatok je treba pochopiť jedno. M.Curie bola génius. A ako to u géniov býva, v iných oblastiach majú medzery, ktoré doháňajú, ako to vedia najlepšie - rozumom. Hovorím o medziľudských vzťahoch, o chápaní citov, či komunikačnej neohrabanosti a priamosti. V tomto bode prichádza ako aj úžasný herecký výkon R.Pike, tak aj skvelá práca scenáristov. Postavu som im zožral celú aj s fľaštičkou rádia. Ostatné je fajn. Výborná atmosféra prelomu 19./20.storočia, snaha o vedeckú presnosť (radšej diváka nenudia prebytkom faktov), historickú presnosť a tiež priamy a nepriamy dopad na udalosti potom. Dejová rovina prekážok, ktoré ako žena v tých časoch musela prekonávať je možno už trochu obohraná, no stále nenudí. Vyčitať by som filmu mohol len zopár drobností. Hlavne mi vadilo, keďže nie som zdatný z histórie fyziky, že som nevedel určiť, aké vedomosti vtedy vedci mali. Poznali radiáciu, ale nie rádioaktivitu. Poznali už vtedy či nepoznali röntgen? Druhá vec je Einstein. Určite sa s ním Curiovci stretli, veľká škoda, že ho do deja nevsunuli aspoň na chvíľku - určite odporúčam seriál Génius pre širší kontext, Einstein to tiež nemal ľahké. Radioactive určite odporúčam. Je to kvalitný film. 83% - 4*

Malé ženy (2019)

Zo začiatku som tomu veľmi neveril. Okrem príjemného hereckého obsadenia mi to veľa nedávalo. Upišťané baby, všetko trochu chaotické, hlavne kvôli tým nečakaným a neuchopiteľným skokom v čase. Potom som však reagoval správne a film som prestal vnímať z chronologického hľadiska, a začal ho brať z hľadiska rozvoja postáv. Najmocnejšie v príbehu je totiž ich postupné vykresľovanie, vývoj, pochopenie ich pocitov, činov, myšlienok a celkového správania. Z tohto pohľadu snímok považujem za majstrovské dielo. V každej postave som si našiel niečo, s čím sa dá stotožniť alebo súcitiť. Každé drobné odhalenie postáv bolo pre mňa malou odmenou. Hlavná postava - tá, ktorej dušu odhaľujeme ako poslednú - blonďavá Jo (ak správne chápem, autorka príbehu) bola poslednou a aj vrcholnou odmenou. Jej správaniu som úplne nerozumel až takmer do konca, kedy všetko do seba zapadlo a dávalo zmysel. Verím, že hodnotenie, najmä u chlapov môže byť značne ovplyvnené aktuálnou náladou. U mňa bola nálada správna. 89% - 5*