Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Dokumentární
  • Drama
  • Krátkometrážní
  • Komedie
  • Animovaný

Poslední recenze (53)

plakát

Lovec (2011) 

Snímek režiséra Bakuradzeho se vyznačuje pomalým tempem a strohým užitím dialogů. Odehrává se na venkově v prostředí prasečího chovu, jatek a prodeje masa. Hlavní postavy působí odpsychologizovaně a jelikož o nich mnoho nevíme, je složité vyčíst jejich motivace a problémy, které řeší. Lovec Ivan ztvárněný nehercem Michajlem Barskovičem (také ostatní jsou neherci) má ve většině scén kamenný výraz, který naznačuje jeho uzavřenost a přemýšlivost, možná typickou pro loveckou činnost. Bohužel se ale těžko dá říct, o čem film takzvaně "byl". Ivan má fyzicky postiženého syna, repetitivnost práce zřejmě symbolizují jeho dennodenně se opakující aktivity proložené občasným lovem zvěře ve volné přírodě, objeví se i reminiscence války. V druhé půlce se k tomu přidá krátká milenecká love story s vězenkyní odsouzenou za vraždu k prospěšným pracem. Domnívám se však, že to je na dvouhodinový film málo, a postrádám v něm nějaké silnější sdělení.

plakát

Way Things Go, The (1987) 

Tato instalace švýcarských umělců vychází z jejich dřívějších fotografických sérií s názvem Tiché odpoledne (Stiller Nachmittag), při kterých vytvářeli asambláže z věcí denní potřeby (např. zde). Jelikož je fotili často těsně před zborcením, napadlo je využít této energie a vytvořit série na sebe reagujících procesů, které jsou vždy spouštěčem dalšího. Opravdu je třeba hovořit o sériích, protože i když se film tváří jako jdoucí nepřerušeně, lze vysledovat mnoho střihů a prolínaček, takže se jedná spíše o poskládané části. To filmu však neubírá na působivosti. Autoři velmi zajímavě pracují s fyzikálními a chemickými zákony a reakcemi a vzniklou energií uvádí do pohybu další "tovární" strukturu. V případě struktur využívajících ohňových a světelných efektů vytvořili také zajímavou vizuální podívanou. Vše funguje na principu tzv. Rube Goldbergovy mašiny, vynálezu amerického komiksového kreslíře Rube Goldberga. Po letech využili stejného principu např. tvůrci reklamy pro Hondu (Honda: Cog) nebo videoklipu skupiny OK Go (This Shall Too Pass).

plakát

Svůj mezi cizími (1974) 

Debut Nikity Michalkova se mi zdál poměrně nevyrovnaný. Zatímco některé pasáže měly spád a dokázaly udržet v napětí a očekávání (především první půle filmu), jiné moc nefungovaly. Zejména závěrečná přestřelka v kaňonu vůbec nevyužila svůj potenciál, jelikož je podle mně špatně sestříhaná a obsahuje několik nelogičností. Podobně nevyrovnaně působí také zde vychvalovaná kamera, která střídá uchvacující momenty (průchod domem k mrtvému Šilovovi) s relativně ničím nepřekvapujícími záběry. Potěší chvalitebné herecké výkony, z nichž bych vyzdvihl ten Anatolije Solonicyna a Alexandra Kajdanovského (duo, které se o pár let později sešlo při natáčení Stalkera).

Poslední hodnocení (4 305)

Bontoc Eulogy (1995)

07.06.2022

Arab Israeli Dialogue (1974)

26.05.2022

Kmen (2014)

23.05.2022

Jméno růže (1986)

13.04.2022

Platón z Belfastu (2021)

11.04.2022

Metanol (2018) (TV film)

11.04.2022

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

31.03.2022

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

31.03.2022

Devadesátky (2022) (seriál)

31.03.2022

Reklama

Reklama

Reklama