Sedm samurajů (1954)

Bylo pouze otázkou času, než shlédnu tento klenot, který inspiroval slavných Sedm statečných. Musím podotknout, že to byla moje japonská prvotina, a tak jsem se na začátku musel rychle otřepat ze šoku, který mi přichystala japonská kinematografie a její zvyklosti. Po pár minutách jsem se věci, které mě rozčilovali naučil ignorovat a bral to jako japonský standard a už si dál jen užíval příběh velikého hrdinství v boji dobra proti zlu. Čtyři hvězdy.

Falešní poldové (2014)

Výborná komedie, u které jsem se opravdu pobavil. Rád koukám na seriál New Girl (který mimochodem vřele doporučuji), kde právě hlavní hrdinové tohoto filmu rovněž hrají. Pro film určitě neplatí, že by byl vtipný pouze na začátku. Bavil jsem se celý film. I když se samozřejmě jedná o "americkou ptákovinu", je to natočené velice dobře a neotřele a proto dávám až veliké 4 hvězdy.

Labyrint: Útěk (2014)

Tenhle escape film není tak průhledný, jak by se mohl zdát. Ve filmech jsem dost háklivý na absurdní věci typu: hrdina se vyhne stovce kulek z kulometu, atd. Moc mě potěšilo, že nic takového v tomhle filmu člověk nepotká. Závěr, který se zdá chvíli velice pitomý a nesmyslný je velice rychle napraven a přinese řadu dalších otázek o tom, co se to ksakru v tom bludišti stalo? Na konci filmu mám v sobě ještě více otázek, než na začátku a já se těším, až se podívám na další díl a snad se dozvím víc o světě, ve kterém se tahle parta mladých lidí probudila. Tři hvězdy.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Jedno veliké zklamání. Vůbec nechápu, jak producenti přesvědčili výborné herce, kterými Russell Crowe a Christian Bale bezesporu jsou, aby se zaprodali takovému braku. Přiznávám, že jsem neviděl původní film z roku 1957, a tak je nemohu nijak srovnávat. Ale celý film mě nutil se neustále rozčilovat nad nesmyslnými rozhodnutími hlavních hrdinů, při jejich nucené cestě na vlak. Jeden z členů eskorty (Bale) obávaného zločince (Crowe) je postaven při příběhu před mnoho rozhodnutí a vždy si vybere to nejhorší a nejabsurdnější jen z toho důvodu, aby film došel ke konci, který mu byl udělen. Filmu se nedá vůbec věřit a je to škoda času. Dvě hvězdy.

Nelítostný souboj (1995)

Vynikající příběh v podání excelujícícho Roberta De Nira a Al Pacina - dobra a zla. Příběh na první pohled jednoduchý: policajt se snaží zatknout zločince. Nicméně při shlédnutí divák objeví spoustu dalších a mnohem zajímavějších vrstev, které ukáží, že nic není černobílé. A my se tak můžeme kochat krásou souboje dvou velikých postav mezi sebou, ale jejich boje sama se sebou. Pět hvězd.

Železná srdce (2014)

Film popisující příběh posádky spojeneckého tanku Fury pod vedením Brada Pitta při dobývání německého území. Film ukazuje naivitu vojenského nováčka v kruté realitě boje o život, kdy není čas na lítost. Je třeba vzít otěže do vlastních rukou a udělat to, co je správné. Pro mně příjemně až drsně realistické pojetí filmu, který dokáže diváka dobře vtáhnout do děje a prožít příběh s hlavními hrdiny. Čtyři hvězdy.

Doupě (2014)

Jedná se o americkou kopii (remake) francouzského Okrsku 13. Jak tomu tak bývá kopie originálu ztrácí nejen své kouzlo, ale i hodně kvalit. Hlavní roli si stejně jako ve francouzském originálu zahrál David Belle (zakladatel parkouru), kterému sekunduje již zesnulý Paul Walker. Možná Američané trochu spoléhali na jeho jméno a na obohacení filmu více řidičskými scénami. Přidali si více svých absurdit, které radši nebudu ani spoilerovat. Tento film bych doporučil jedině skalním fanouškům Walkera, pro které může mít jistou sentimentální hodnotu spatřit ho v jeho posledním filmu. Jinak ovšem tento film nenabídne zcela nic nového. Proto radši shlédněte Okrsek 13, který je o několik stupňů lepší a uvidíte stále stejný film. Tři hvězdy.

Okrsek 13 (2004)

Originální akční film, ve kterém si jednu z hlavních rolí zahrál David Belle. Jelikož je to spíš "sportovec", který nechal vzniknout fenoménu jménem parkour, šlo očekávat spoustu neotřelých dechberoucích kousků. V tomhle směru film překonal má očekávání. Když k tomu přidáte velice slušný děj se zajímavými zvraty, je nutno uznat, že ve své třídě akčních filmů zapadne mezi ty nadprůměrné. Čtyři hvězdy.