Ashes to Ashes (2008) (seriál)

Jedno je jisté, tohle není Life On Mars a tvůrci si toho jsou sakra vědomi. Alex není tak charismatická jako Sam a proto je zde tolik odkazů na původní seriál. Přesto si dovolím tvrdit, že na zábavnosti seriál neztrácí ani ždibet. Co mě ale vadilo spíš, byl závěr seriálu. V Life On Mars jsme se sice na závěr nedozvěděli o co skutečně šlo, ale tak jak to na rovinu vyřkli zde taky není žádná sláva. Přesto jsem se bavil víc než hodně a Gene Hunt je pořád stejné hovado.

Sherlock (2010) (seriál)

Moderní pojetí Sherlocka Holmese ve mě zanechalo vyloženě pozitivní pocit. Jednotlivé příběhy tohoto seriálu vychází ze skutečných románu Sira Arthura Conana Doyla s tím, že jsou přetvořeny do moderní podoby a trochu poupraveny. Takže je docela pravděpodobné, že se diváci nakonec vrátí i ke knižní podobně. Nicméně mluvme o seriálu. Hlavní postavy jsou vybrány skvěle. Sherlock je zahrát tak naprosto excentricky a šíleně, až si říkáte zda to Cumberbatch hraje, nebo takový skutečně je. Naopak Watson je výborná protiváha. Je zahrán naprosto racionálně, takže tu toho šílenství zase tolik není aby to člověka svádělo od příběhu. Nicméně nebudeme si nic nalhávat když řekneme, že Sherlockovy patálie hrají v tomhle seriálu prim. Jako všechny dobré britské seriály (a že je jich docela dost) má i tenhle jednu výhodu, která je zároveň největší nevýhodou. Jednotlivé série se totiž skládají ze 3 dílů, což je skutečně málo na to jak si seriál oblíbíte (a že to bude skutečně brzy). Na druhou stranu je toto zároveň i největší výhoda, protože je příběh skutečně vypilovaný a absence hluchých vatových dílů mě rozhodně nevadí. Abych se však nerozepisoval donekonečna. Zbylé aspekty tohoto seriálu jsou téměř filmového rázu, od kamery, hudby střihu až po režii. Moderní look působí naprosto nerušivým dojmem a naopak je velmi originální. Doporučuji shlédnout neodvysílaný pilot, který byl později přetočen. Docela zajímavá změna jak se nakonec obě verze prvního dílu liší. Po prvních dvou sériích je tenhle seriál jednoznačně za pět hvězd s jednou malou vyjímkou (nebo dvěma). Přestože si Sherlock drží vysokou kvalitu tak pes Baskervilský v druhém díle druhé řady byl neskutečně ošklivý a animátoři by se měli stydět. Mno a tou druhou vyjímkou je třetí díl druhé série, kdy rozřešení s binárním kódem je přitažené za vlasy, že to snad více nejde. Nicméně pominu-li tyto drobnosti je to pořád za pět, každopádně se nemůžu dočkat řady třetí.

Byl jednou jeden král... (1954)

Nebudu přehánět když řeknu, že jde o jednu z nejlepších českých pohádek vůbec. Tahle klasika nezestárne ani o den a ještě děti mojich dětí na ni budou rády koukat.

Firefly (2002) (seriál)

Asi po dvou nebo vlastně třech letech jsem se opět vrátil k jednomu z nejlepších sci fi seriálů (jestli né vůbec nejlepšímu), které jsem kdy viděl a upřímně řečeno dost pochybuji, že někdy uvidím lepší. Největší síla Firefly je totiž v její originalitě. Už samotná premisa seriálu westernové sci fi tady nikdy předtím nebyla. Jde o seriál který velice málo sází na žánrová klišé a většinou chování hlavních hrdinů překvapí. Hraje se zde totiž velice tvrdě a mnohdy i nečestně. Když je protivník příliš silný na pěstní souboj, hrdina si to uvědomí a nemá problém tasit zbraň a bez zdlouhavého vysvětlování i vystřelit. Tenhle drsný přístup se v seriálech obecně vůbec nevidí a člověka napadá, že by se v podobné situaci víceméně zachoval podobně. Tohle je myslím hlavní síla tohoto seriálu na nic si nehraje a snaží se vypadat realisticky, pokud to o sci fi seriálu lze vůbec říct. Pravda je, že ani tak není tento seriál bez poskvrny a nějaké ty otřepané momenty se přeci jenom najdou, ono to víceméně asi ani jinak nejde, ale těch dobrých momentů je pořád víc. Přestože jde pouze o 14ti dílnou sérii, každý z dílů přinese tolik zajímavých nápadů ze kterých by mohli těžit klidně dva celovečerní filmy, po téhle stránce není co vytknout. Mno a hrdinové, nebo posádka Serenity chcete li, je naprosto skvělá, jsou zde totiž všechny potřebné charaktery jejichž psychologie je jasně daná a do děje vždy zapadá. Pokud člověka neudrží u seriálu tohle tak už zbývá jenom komediální prvek. Joss Whedon se skutečně snažil a do každého dílu vpustil pouze dostatečné množství vtipů, které při sledování nijak neruší a ti i přes to, že mnohdy nějaký vtip přeruší poměrně napínavou scénu. Mno abych z tohoto komentáře nedělal žádnou slohovou práci, řeknu jen, že Firefly je skutečně výjimečná a vždy se k ní rád vrátím. Jedinou věc co asi nikdy nepochopím je, jak mohl být někdo tak tupý a tenhle seriál zrušit takhle brzy.

Paths of Hate (2010)

Po dlouhé době opět kraťas který mi pomalu vyrazil dech. Scénář, nápad, stylistika a zpracování na vysoké úrovni.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Hodnotím až po shlédnutí kompletní trilogie a jelikož u ní pozoruji postupný kvalitativní pokles, respektive kolísání, musím říct, že první díl je ze všech tří nejlepší. Jde o thriller plný různých zvratů, což se mě osobně neskutečně líbí a nezabíhá se ani do žádného velkého žánrového klišé. Osobitý přístup který tvůrci zvolili se mi líbí tolik, že mi přestala vadit i poměrně levná produkce a celkový look filmu. Tenhle příběh jsem prostě sežral i s navijákem a celé bezmála tři hodiny jsem nespustil oči z obrazovky. K tomu připočteme ještě poměrně kvalitní herecké výkony a dostaneme výjimečný film, který nakopává do zadku většinu hollywoodské produkce.

Jak nežít svůj život (2007) (seriál)

Řeknu to asi takhle, kulervoucí. Každý díl je napěchovaný takovou hromadou naprosto nekorektního humoru, že se řežete smíchy téměř celou epizodu. Všechny postavy jsou neuvěřittelně bizardní. Don je od pohledu totální hovado, přesto má svoje morální hranice. Eddie je prosťáček který nemůže žít bez toho aby se o někoho staral. Potom tu máme paní Treacherovou aka Gluma od které se nedozvíte vůbec nic jenom to, že ji umřel manžel a nakonec tu máme nějakou kočku co oživí každou sérii. První série poměrně zajímavým způsobem navazuje do děje a je hodně zábavná, nicméně zatím se mi nejvíce zalíbila druhá série, která je neuvěřitelně bizardní a ujetá. Treti trochu ubírá na tempu přesto si svou kvalitu drží. Rozhodně budu koukat dál a doufám, že si tento seriál udrží svou kvalitu ještě dlouho. Jsem rád, že britské seriály povětšinou sází na kvalitu a né kvantitu. Tak právě jsem dokoukal i Christmas special, který by měl být jakýmsi závěrečným filmem série. Nejsem sice rád, že tuto sérii už ukončili, na druhou stranu jsem rád, že příběh Dona dostal pořádný konec, nehledě na to že tahle hodinová epizoda je naprosto úžasná. Své hodnocení nebudu měnit ani po posledním dílu pořád si myslím, že jde o výbornou zábavu.

Velká ryba (2003)

Už si ani nepamatuji kdy jsem poprvé viděl tento úchvatný film, ale až nyní dospívám k názoru, že si zaslouží mnohem delší komentář než mou původní jednu větu. Neříkám to často, vlastně to neříkám nikdy, ale byl to pro mě osobně jeden z nejdojemnějších filmů co jsem viděl. Ukončení celého příběhu na mě osobně působilo opravdu hodně, ale začněme od začátku. Tenhle film není Burtonovský skoro vůbec, není zde přehršel barev na temném pozadí, nepohrává si se světly a té bizardnosti je zde tak nějak rozumné množství. Burton dokázal namíchat dokonalou směs všeho v čem je tak dobrý a přidat k tomu i něco nečekaného. Na plátně se rozjíždí příběh opravdu nečekaných rozměrů a já od prvních minut žasnu. Neskrývám svoje sympatie k fantasy světům a podání které je nám servírováno v Big Fish bych dokázal sledovat celou věčnost. Když nad tím tak přemýšlím rád bych viděl zfilmované i některé další povídky z života Edwarda Blooma. Vraťme se k příběhu o kterém lze říci mnohé, ale hlavně to, že se nese v příjemném dobrdružně romanticky laděném duchu a tempu, které mě osobně prostě vyhovuje. Možná se to nezdá, ale je zde využito tolik skvělých nápadů, že by to někomu stačilo k natočení aspoň tří filmů a přesto v tom je pořádek a přehled. Občas by mi nedělalo problém prozradit část z děje, ale tady nikoho nechci připravit o ten zážitek co jsem vnímal já a to dokonce i při druhém promítání. Nechci upadnout do stereotypu, ale nevytknul bych tomu filmu vůbec nic, herecké výkony na neskutečné úrovni a to ať jde o hlavní roli Ewana McGregora, nebo jenom jakousi miniroli Steva Buscemiho. K tomu si ještě přičtěte hudební doprovod, který téměř nevnímáte a přesto dokáže podkreslit emoce každé scény přesně tak, jak byly autorem od začátku zamýšleny. Nechci nadále nudit superlativy na adresu tohoto filmu, každý má jiný vkus a já to respektuji, pro mě osobně jeden z TOP10 filmů.

Opravdová kuráž (2010)

O True Grit můžu říct jedinou věc a to, že je to setsakra zvláštní film, ovšem v tom nejlepším slova smyslu. Ani po shlédnutí nevím zda šlo o komedii nebo drama, zda byl myšlen vážně, nebo nebyl. Celý děj filmu se totiž nese na vlně lehké nadsázky, ale zároveň na můj vkus vyobrazuje westernové prostředí poměrně věrně. A když už dojde na závěr tak i ten je na rozkolu, že nevím jestli byl pozitivní nebo negativní. Bratři Coenovic mě prostě dostali, využili jednoduchého námětu a příběhu a celé to zabalili do naprosto úžasného obalu. Tím se z obyčejné honičky za jedním neřádem stává věru originální film. Co se herců týče nemohli být vybráni lépe, Hailee Steinfeld jako upovídaná a ďábelsky upřímná holčička co touží po pomstě je prostě úžasná a musí se jí uznat, že se nenechala zastínit ani Bridgesem ani Damonem. Matt Damon svého hrdého rangera hraje taky nejlépe jak může a Jeff Bridges, kterého jsem osobně považoval za člověka který v tomhle filmu nemá co dělat, mě dokázal přesvědčit v roli marshala opilce, že taky umí. Když už jsme u těch postav tak i ty jsou v duchu celého filmu velice nejednotvárné, čímž připouštím, že jejich chování mi tak občas nebylo úplně jasné. A nakonec jsou ještě servírovány hlášky rychleji než prolétající kulky. Pro mě naprosto úžasná podívaná.

127 hodin (2010)

Jeden z nejlepších filmů roku 2010, toť vše co o tom můžu říct. Spousta nápadů, plus výborná kamera a zvuk.