Najal jsem si vraha (1990)

Skvělý minimalismus a názornost, jaký se nevidí. Tohle je film, co umí člověku ukázat, že nemusí být normální! Někdo může odejít v půlce, někdo se může smát a za břicho se popadat.

Nespoutaný Django (2012)

Spojení snad všech vlastností, které měly předchozí Tarantinových filmů. Napětí Reservoir dogs, lehkost příběhu Jackie Brown, šlechetnost Kill Billa, drsnost a vtip Pulp Fiction... od krvavých scén vyhnaných do extrému tak, že jsou směšné, až po chvíle, kdy se zdánlivě "nic neděje", ale člověka mrazí v zádech a chce si zakrýt oči. Tarantino jede dál!

Rumba (2008)

To se musí vidět! Srdceryvný příběh ;)... Skvělá hudba... Nevídaný humor... Skvěle zvládnuté přehrávání hereckých úloh... ...je vidět, že protagonisté a zároveň i tvůrci filmu točili snímek pro radost. Božské!

Gran Torino (2008)

Změna osobnosti a pochopení člověka a lidskosti. Změna osobnosti - to, čeho se většina přemýšlejících bytostí bojí. To, co člověku v jeho omezenosti nedá spát. To, co je tak osvobozující a úlevné, že to dokáže člověka dočista očistit. To, co dává Gran Torinu kouzelný smysl. Ve své podstatě silný film nasazený na téma pro tuctového diváka tak, že poselství může být předáno masám. Dobrá práce Clinte!

Věrný pes Čiko (1987)

Pěkná ukázka Japonské kultury a jejího přístupu k živým bytostem. Leckdo z nás by se měl učit. Co se ale celku týče, bída. Těšil jsem se na Hachika jako na další z hlubokých a oduševnělých skvostů východní kinematografie. Po dvaceti minutách jsem ale s hrůzou zjistil, že koukám na pokus o napodobení amerického modelu romance, která má jen zatahat za srdeční nervy. Dokoukávám s očekáváním, zda opravdu přijde konec stejně patetický, jako začátek a ejhle - je to tu. Ve spojení s "rozvážností" Japonské dlouhé kamery (i když v tomto případě značně poameričtěné) je celkový dojem dost pochroumaný. Celému dílu dodává na trpké komičnosti můj náhled z pohledu pejskaře na člověka, který ze svého vznešeného psa vychovává hloupou panenku. Zklamání.

Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu (1991)

"Absurdní komedie" patří k mým oblíbeným, a taky si podle toho každou takovou užívám. Frank Drebin opět nezklamal. Dialogy typu: -"Bude na nás čekat u zadního vchodu" -"Kde to je , Franku?" -"Nevím, asi vzadu" jsou jen střípkem ve smršti gagů, které dávají dramatickému nádechu filmu takovou míru nadsázky a srandy, že je radost se na něj dívat.

Bláznivá střela (1988)

Jméno Frank Drebin se mi tímto snímkem nesmazatelně zapsalo do paměti. Přehlídka trapnosti a suchých filmových fórků v podání zejména Leslieho Nielsena řadí Naked Gun mezi jednu z nejlepších holywoodských komedií. Nemám co dodat...

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Dějově i vizuálně standardni skvělý Holywoodský trhák - láska, emoce, souboje, spousta efektů a akce. Při nadhledu nenáročného diváka je to bomba. Člověk může dokonce zapomenout na osatní díly, a dojem je stále skvělý. Jenže z pohledu diváka náročnějšího se ve filmu najdou chvíle, kdy se za Lucase clověk až zastydí. Herecký výkon pubertálniho Aniho Skywalkera postavený na "zamilovaném pohledu", nebo několik filmových klišé připomínajících Kameňák, lehkost snímku čas od času narušuje. (70 za film+10 za představeni postavy mistra Yody)

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Před třinácti lety byl film zřejmě fascinující díky do té doby téměř nevídaným efektům a obdivuhidnému vizuálu, dnes již ale nemá nic, co by ho činilo jakkoli nadprůměrným (což by člověk od takového titulu, jako Star wars jsou, přirozeně čekal). Sám o sobě je film na pováženou, v kontextu zbytku ságy si ale nakonec uznání zaslouží...

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Miluju starou školu sci-fi, a i když je tenhle film přelomovou záležitostí, tak do ní pořád patří. Kdo by uvěřil, že v robotovi R2-D2 je zkrčený lilipután. Film sám o sobě je ryze oddechovou záležitostí bez hlubších myšlenek, ale jako součást dvanáctihodinového mistrovského počinu se stal legendou kinematografie, která, myslím, nikdy nezemře.