Nadvláda (2018)

Velmi emotivní dokument ukazujíc NEhumánní zacházení ze zvířaty určeny pro "lidskou potřebu" natočený zcela určitě aktivisty z organizace na ochranu zvířat... Je zde vidět, že mnozí zaměstnanci jsou natolik "otupěni", že jim to týrání už ani nepřijde (a bohužel v některých případech se v tom týrání i vyžívají). Lze to srovnat s Osvětimí či jiným koncentračním táborem, kde "nadlidé" s "podlidmy" zacházeli v podstatě podobně. JENŽE - a to se zde musí zdůraznit, že narozdíl od systematického vyhlazování člověka člověkem (pomocí Zyklon B) bylo zavrženéhodné, zde se v podstatě nikdo nad podobným "zonderbehandlung" se zvířaty moc nepozastaví, protože - protože takový králíček, kuřátko, selátko... to přece je na papání, tudíž - jaký soucit, že?? No - sledoval jsem to až do části o psech.... Tušil jsem, že tato část bude v dokumentu také zastoupena a jsa vlastníkem jednoho takového pejska, tak mi bylo jasné, že když se objevilo - CHINA tak jsem musel tuto část přeskočit, protože bych to asi nedal.... Je jasné, o co tvůrcům v tomto dokumentu šlo - donutit lid, aby se dal na veganství, nebo alespon na vegetariántsví, protože - taková mrkev, nebo hrášek sebou necuká, nepípá.... Nicméně, je nutné také říci B... Ano - nikdo netvrdí, že existují "farmy", kde se nehumánní zacházení se zvířaty vyskytuje, ale nemyslím si, že by to byl -běžný stav- (např. u nás, nebo v jiné evropské zemi). Klecový chov slepic sice existuje u nás léta, ale aby zde třeba docházelo ke draní peří zaživa, či podřezávání krků za plného vědomí (či nedostatečného omráčení).... o tom pochybuji. Pokud se TOTO děje v Austrálii (či jiné - rozlohou nekontrolovatelné zemi) tak tomu věřím (ostatně viz ta Čína... to je snad nejhorší oblast, kde je nulová tolerance ke "konzumnímu" zvířeti zcela zásadní).

Volyň (2016)

Tak to teda bylo něco... Být na tom v kině, tak v tichých pasážích by byl slyšet z poslední řady padnout špendlík na zem z první řady hozený (především v poslední části filmu). Já vím, že poláci umějí mistrně točit válečný filmy ze zázemí... od nich by se měli Hollywoodské studia sakra učit ;-) Ale hezky po pořádku ;-) Byla jednou jedna ukrajinská vesnička a kousek za humny jedna polská vesnička. V každé se žilo dle národostních zvyklostí a v podstatě se tak nějak "akceptovali", jenže - pak přišla válka a milé děti - pak šlo do tuhýho. Jedni přepadávali druhé, ....děti - kam se hrabe peklo!! to proti tomu běsněsní zfanatizovaných ukrajinců ještě je krásné místo plné přívětivých čertíčků... Ač z počátku se v podstatě nic nedělo a film se táhnul jako šnek na cestě (bylo mnoho a mnoho prostoru na seznámení se s jednotlivými postavami a celkově s morálními hodnotami obou stran) plně to pak vynahradila druhá polovina filmu, kdy došlo přímo na ostré nože (a to nejen na ně). Z počátku jsem chtěl dát tak 2* , ale když se to rázem -přehouplo- taxem byl docela konsternován a poměrně záhy jsem hodnocení značně přehodnotil.... Nejhorší na tom všem je, že to tak skutečně bylo a že defacto wehrmacht se od ukrajinců "učil" jaxe stát bestií. Paradoxně z toho vyplynulo to, že vlastně bylo (z počátku) dobře, že ty národní vesničky byly celkem blízko sobě, tudíž (v případě potřeby) se dalo plynule "přepnout" z PL do UA v zájmu osobního přežití. Při sledování tohoto filmu mě hned připoměl další podobný, taktéž bravurně natočený snímek: Jdi a dívej se (který vřele doporučuji taktéž shlédnout).

Keurosing (2008)

Neuvěřitelně silný příběh s neskutečně reálným podáním všech zůčastněných herců. Především však herecký výkon onoho chlapce - to se nedá jen tak zapomenout. Celkově se nedivím tak vysokému hodnocení, který tento snímek po právu náleží. Studené a neskutečně drastické podání udržuje diváka v neustálé touze po štastném konci a doufá, že ten bůh nakonec přecejen někde existuje.... Jenže - přání je jedna věc. Hvězdičku na konec dávám za zpracování teamu "na slovo vzatému", neb kdo jiný než jižní soused dokáže bez přehánění vykreslit bezútěšnou realitu KLDR. Amíci by to zase zkru* dyt to známe, že ;-)

Pohádka pohádek (2015)

Málokdy jsem tak nadšen výsledkem filmařů a málokdy dávám plný počet bodou...ale zde to jinak ani nešlo. Skvělý snímek po všech stránkách. Tudíž se nechci opakovat a psát totéž co mnozí jiní předemnou. Zkrátka skvěle strávených 125min u TV......

Ledová archa (2013)

Tak celkem povedený snímek o tom, jak gerojec k poznání přišel aneb Pytlíkova cesta tam a nikoliv zpět. Sice se tu setkáváme s celkem nepochopitelnou jízdou (dalo by se říci nekonečnou smyčkou) po kolejích, že nebýt toho Kronosu tak by jeden z toho věčnýho cestování plnýho drncání (z toho přejíždění různě velkých ledovců na kolejích) musel zákonitě zcvoknout..... Na druhou stranu - je nutno říci, že ač se jednalo o výsledek -žluté- kinematografie, nepotkáme zde zbytečných klišé - 100x obehraných v emerické produkci hojně používaných (jako např: všudepřítomný patriotismus a sex za každým rohem). Co se týče příběhu, je celkem jednoduchý, až by se muselo zdát, že to tak zkrátka musí být ;-) Nicméně ač celkem rozvláčněný, kupodivu neunudí a dokonce i při více jak dvouhodinovém sledování jsem nemusel zas tak často používat "rychlopřevíjení" ;-) Tak jako u všech apokalipticko-scifických filmech, nelze ani zde extra moc přemýšlet nad určitými logickými problémy (y/i..to věčný problém...;-)) např: to, že venku zima až praští a tam se vesele střílí do "jakoNeprůstřelných" oken jako by se nechumelilo, případně co s "načatými dítky" které dovršili více než 6let (spoiler). Že by -recyklace- pro kytičky??? :-)) No dost ironie.... Důvod proč to vidět: 1) už vím jaxe asi mají lední medvědi a eskymáci, když opravdu fakt venku přituhne. 2) dětí je pořád víc než dost a pořád se to rodí, ikdyž pomalu chlieba niet. 3) nic není věčné, a jednou se přece ta lavina musí nakonec urthnout.............

Vyšší princip (1960)

Jeden z mála vysoce kvalitních snímků ukazujíc zrůdnost nacistické doby s protektorátu. Kvalitní kamera, dokonalé podání "německy hovořících" postav (Vorlíček - místní komandant Gestapa: "Schovívavý??? dost neobvyklé slovo v této válce ;-)") nebo dokonale zahraná postava "úředníka Gestapa" Jindřichem Narentou.... Nicméně... Brechová, Brejchová.... moooooc přehráváš ty "city" ;-)

Poslední království: Sedm králů musí zemřít (2023)

Jako hisotrické pokukání na sjednocení Anglie je to pěkné. Seriál jsem neviděl (nejsem příznivcem dnešního "trendu", kdy se dělají seriály místo filmů) . Jinak herci celkem sympatiko, bitvy (či bojůvky) taky vydařené, nicméně si jeden říká, že ty království se "omezovaly" na hrstku poddaných (ono teda tam zrovna moc vesnic k vidění nebylo, taxi jeden říká, komu asi těch sedum králů kralovalo :-)). Ale zato se musí uznat, že zelených plání tam bylo požehnaně. Taky je zvláštní, že kdyby někdo chtěl "zákeřně oddělat" krále (třeba zrovna toho mladíka Elastana), tak by to za tak těžký nebylo (stačí být dobrý a mrštný, umět bojovat a... v -nestřežené chvíli- zaútočit. Král je mrtev!! at žije král !! ..tak nějak ;-)) Jinak co se týče Vikingů... já teda nevím, ale oni spíše tu Brittanicu plenili, než aby se spolčovali s nějakými "oblastními" králi. Na to je Vikingové ani nepotřebovali ;-) A dále... Naskýtá se otázka, po bitvě u Brandemburku moc dlouho Elastan nekráloval. Jen dva roky... Ale dyt žádná větší bitva se od roku 937 v Anglii neodehrála? Tak na co Elastan zemřel??? Na AIDS??  Zvláštní je teda ta informace, že Elastan byl buzerant??? KDO to mohl vědět? (a vůbec, je to zapsáno v nějaký tý kronice?? A co na to současní angláni?? To musejí mít radost, že první nejmocnější král Anglie byl bukvice :-D  asi se pojedu na to do Anglie zeptat :-D).  A pokud tomu tak bylo, tak by o tom věděl maximálně ON a ten jeho "rádce". A nepředpokládám, že by se o -mileneckém vztahu- pak bavili s každým na potkání ;-) A nakonec je tu ještě taková "zajímavost". Jak mohl Elastan nechat popravit mnicha Aldhelma, když se Elastan narodil v roce 895 a Aldhelm zemřel v roce 709?? Divné...divné... A vůbec... buhví jak to bylo... Je tam moooc "nejasností" a nejeden divák se docela dost v ději a místech ztrácel :-D

Čung_E (2023)

Čongové (teda Korejci.. ale ti jižní samozřejmě;-)) se nezdají a celkem slušně našlápli tento rok na sci-fi vlnku. Ano... je to ásie, takže případný "humor" musí evropan brát poněkud "s nadhledem". Nicméně pokud se zanoříme do celkového děje, hrou na psychiku a celkově na situaci, (kdy existuje možnost žití i po životě - avšak za TO se poněkud "krutě" platí, tak musím uznat, že každého alespon trochu citově založeného diváka, některé momenty fakt nenechají chladným. Film má co nabídnout, v podstatě žádné hluché místa tam nenajdeme, má to spád... zkrátka něco co divák očekává. PS: jak už bylo zmíněno - pointa s malou panenkou je fakt psychologický brutus...

Avatar: The Way of Water (2022)

I přes všechnu tu podívanou (s minimem hluchých míst) trvajíc přes 3hod je nutno se na Avatára 2 zaměřit optikou realismu. Prostě nevím, CO trvalo Kameronovi pomalu 15let, protože výživnější "jedničku" rozhodně nepřipravoval v devadesátkách (už jen z toho důvodu, že tehdá nebyla triková scéna na dnešní úrovni), svým způsobem "zkopíroval", akorát, že se jednalo o vodu. Máme tu "klona" drsnáka jenerála (sakra.. to se to "lehce" generují záporáci, když je stačí prostě naklonovat), kterýmu jde v podstatě o pomstu a proto se vydá s plejádou malináků opět na Pandoru. Zajímavé přitom je, že všichni (ovce) následují "baču" bez ohledu na případné oběti (přitom v prvním dílu šlo o "vytěžení" planety a nyní jen o pomstu jednotlivce). No dobře... Dále tu máme "nebezštany", kteří si tu tak nějak loví jakýsi veddliby pro jakousi hmotu z mozku (asi jako u nás pytláci vs sloní kly), avšak toto je jen taková "nevýznamná odbočka". Ale co nejvíce asi zamrzí jsou ty až neuvěřitelné "náhody" během filmu. Jako ono je tam tisíc veddlib a zrovinka tu jednu z tisíce si veddlibáři vyberou a zrovna tahle pak zavede veddlibáře i s armádou jednoho na 1 a 1000tý ostrov, kde se jako napotvoru skrývají Skaliouci. A nelibost č.2 je bohužel závěr, který může být -spouštěčem- pro další díl. (nějak mi ucházel DŮVOD, proč ....) . Vzhledem k tomu, že jsem se zařekl (kvuli tomu zbytečnému oddalování premiéry) návštěvy IMAXu, tak viděno z pohodlí domova v kinovém vydání (avšak ve velmi slušné kvalitě). Možná.... ale to je diskutabilní... se možná ustrnu a do IMAXe nakonec ještě zajdu, protože 3D potenciál to má.

Vesper Chronicles (2022)

Takový trošku Avatar ;-) akorát s tím rozdílem, že zde hlavní protagonisté byli 2-3x menší a les tolik nesvětélkoval. Jinaxme tu mohli vidět zajímavý kytičky a broučky, sem tam nějaká "podivná" technologie (částečně na buněčné bázi) no a pak holčina co se zajímá o genetiku nějakých semínek. Film celkem na sobotní podvečer fajn a je vidět, že se jedná o evropskou produkci, nebot je naštěstí odproštěna od tzv. multikulti obohacení a rozmanitosti ras (představte si, že tam nebyl ani jeden ČERNOCH !!!! :-D ) . Z tohoto důvodu dávám jednu * navíc ;-) Co se týče hudebního podkresu - nemá chybu. Co se týče toho "ležáka" - toho mohl klidně hrát i madar :-)