Noc oživlých protinožců (2014)

Úvodom musím priznať že nie som fanda Zombie filmov - sú totiž na jedno brdo. Austrálčanom sa podarilo skĺbiť trochu ľudskej drámy, trocha humoru a veľa akcie namiešaných do vydareného coctailu. Netradične sú v závere zombíci vykreslení takmer ako "tí dobrí" ale nechcem tu veľa prezrádzať. Treba uznať že film obsahuje v rámci subžánru veľa netradičných prvkov, hlavé postavy sú fasa týpci čo okrem neustáleho fuc..kovania vypustia občas aj skvelú hlášku, film aj napriek (viditeľne) nízkemu rozpočtu má skvelú dynamiku, málo sa kecá, veľa sa koná. Záverom snáď môžem prezradiť že Auto na Zombie pohon nemalo chybu. Podobných ujetostí tu nájdeme viac. Rozhodne odporúčam pozrieť.

Obr lidožrout (2008) (TV film)

S odstupom času a po zhliadnutí iných "veľdiel" z hororovej produkcie (najmä amerických s vyvražďovaním teenagerov a bučiacimi teenagerkami) toto ma bavilo - napriek negatívnym tunajším hodnoteniam po čase trošku iný film ako je v poslednej dobe presadzovaný v tomto žánri. Ale pakujem vzhľadom na úbohosť žánru posledných rokov som išiel s kritériami hodne dole. Videné v pôvodnom znení s EN titulkami.

Oculus (2013)

Už len podľa jednotlivých hodnotení veľmi rozporuplný film pre vyznavačov hororov. Ja osobne takýto štýl milujem, postupné budovanie atmosféry, tu a tam nejaká lakačka, skrátka u mňa inteligentný horor bez zombíkov, FF kamery, tupých kanibalistických vidlákov z USA a podobných otrepaných tém, kde hororová stránka sa koncentruje na hektolitry krve a vyrvatých vnútorností - všetko ostatné bolo myslím už uvedené v predchádzajúcich komentároch - nebudem sa opakovať. Snáď na záver veľké plus aj za herecké výkony v podaní neokukaných hercov. Určite kvalitnejší snémok ako Sinister či Hrôza v Connecticute.

Odebrat z přátel (2014)

Ale ano. Myšlienka online hororu (spomienka na The Den) Bola presvedčivo podaná, 5 hviezd za odvahu natočiť celovečerák na tupom zízaní na Monitor kde cez web kameru chatujú pribrzdení teenageri, ale ako Psycho horor to odsýpalo jedna radosť, možno toto je nový výrazový prostriedok 21 storočia (niečo ako objav FF kamery v Blair Witch poject - čo už dnes leze hore krokom) zrežírované OK - furt som čakal čo bude nasledovať až do konca, záverečná hra s 5 prstami nemala chybu. Kto očakáva od hororu potoky krve a vnútorností bude na mraky sklamaný, na 2-3 scény (ktoré sa mihnú cez rozpixelovanú web kameru) sa tu totiž nič krvavé neudeje. Preto klabúk dole že tvorcovia dokázali zaujať a vytvoriť atmosféru úplne minimalistickým shitom.

Ominous (2009)

Natočené na spôsob Japan shock hororov, čo ale v tomto prípade vôbec nebolo na škodu veci. Pozitívum že už od nejakej 20 Minute začína strašiť a napriek komornému obsadeniu vo filme je málo vaty. Ja mám takéto duchariny rád, takže film mi sadol a to aj napriek nízkemu rozpočtu. Masky boli fajn a v záverečnej 10 minutovke dôjde k dramatickému rozuzleniu - teda presne podľa vzoru japonsko čínsko a neviem ako aziatických hororov.

Ono (2022)

Fakt minimalistická pecka od Fínov s rovnako pre fínov typicky netypický rukopis. Nebudem tu sofistikovane rozpisovať akože ide o príbeh v dvoch rovinách hororovej a dramatickej, kde hororový príbeh poslúžil ako zrkadlo a filter sociiálnyhc problémov navonok ideálnej fínskej rodinky a bla bla bla ... jednoducho sa mi to páčilo, je to dosť ujeté a nie každému to sadne skôr naopak.

Organizm (2008) (TV film)

Musím trochu nadhodnotiť. Na to že sa jedná o TV Film nečakaná kvalita: slušná výprava, zvládnuté triky (čo už dnes sa dá na digitále posr...) aspoň základná idea Organizmu originálna ... Jasne že dej a zvyšok sú úplne naivné, priamočiare atď...ale presne tento účel mal film splniť - pobaviť a zaujať na jeden večer ... nik to netočil za účelom vytvorenia kinematografického míľnika. A to ešte musím uznať že na TV film to má dosť dynamický dej. Stále sa vraciam k myšlienke že filmy čo sa točili a točia v tomto subžánri boli oveľa väčšie sračky ako toto tu - a to myslím vysoko propagované kino trháky (nebudem menovať, nechcem sa dotknúť nikoho vkusu). Každopádne tento film ak ho beriete s tým účelom za akým vznikol je jeden z tých vydarenejších.

Osiris: Vesmírná kronika (1998) (TV film)

Dnes skôr nostalgická chuťovka z konca 90 tych rokov. Ako film je to typický Pilot, škoda že seriál sa nenatočil - aspoň zopár dielov. Po vizuálnej stránke to silne pripomínalo scifi béčka z 80 tych rokov - bohužiaľ aj úroveň trikov. Možno aj preto že som to videl ako prepis z VHS na digitál.

Otogiriso (2001)

Japonci vždy prekvapia nejakým neotrepaným nápadom - horor z pohľadu PC (spomínam na Phantasmagoriu z 90 rokov) bol šikovný nápad. Bohužiaľ tradične japonsky sa film vlečie (a to napriek 85 min stopáži) nejak sa nechce nakopnúť, úplne zbytočne (nakoniec ako v každom jap. filme) sa tu rozoberajú životy a názory hlavných predstaviteľov, lakčiek pomálo a nijjako desivých ... nebyť toho nápadu a spracovania bolo by to u mňa za slabé 2. Japonci to vedia aj lepšie. A téma hustej atmosféry sa tiež raz okuká.

Ouija (2014)

Cez kopírák urobená lacná teenie ducharina v štýle Reyong a podobných thajsko-japonských ducharín ktoré naši šikmookí priatelia sekajú denne po 2 kusy a toto sa prezentuje ako celovečerný Kino film. Bieda, na Youtube je podobných teenie zlátanín z ďalekého východu na stovky. Jedine duch nebol dlhovlasý. Úvodná scéna obesenia sa na vianočných svetielkach mi nedala zaspievať si Rolničky.