Entity (2012)

Mne to také zlé vôbec neprišlo - naopak prostredie bývalého sovietského lágru tu navodili dostatočne ponurú atmosféru, úvodná scénka tiež nebola na zahodenie, film ponúkol to čo som očakával - atmosferickú ducharinu s trochou lakačiek a bečkového klišé, práve preto u mňa OK. A ako bolo spomenuté v mori ostatných súčasných sračiek o film je o Level vyššie.

Hidden (2015)

Namôžem si pomôcť, súčasný film, dokonca made in USA ktorý po dlhom čase zanechal veľký dojem - nie tak po tej hororovej ale skôr po dramatickej stránke. Tým nechcem povedať že tu nefungovalo napätie, atmosféra a totálne skľučujúce prostredie. Pre mňa mal film hlbšie posolstvo: Ako sa môže zo dňa na deň zmeniť život akejkoľvek rodiny v dôsledku nejakej katastrofy - nemusí to byť zrovna nákaza, vlastne je to jedno či je to vojna, zombíci marťania, zemetrasenie - tu bol až dojemne vykreslený život rodiny v postapokalyptickej dobe. Možno som hodne patetický, sám mám deti a pri predstave skončiť takto ma vždy zamrazí. Rozhodne dobrý film nad rámec svojho žánru.

Azyl (2008)

Strašná kravina na r. 2008. V 80 tych rokoch by to bolo stráviteľné béčko ale toto v novom mileniu? Jedine tie mordy stáli za to, ale na Freddieho Kruegera to nemá - a to sa reálne písali roky 80-te.

Demonic (2015)

Vzhľadom k protikladným hodnoteniam hodnotím čiste subjektívne: včera som dopozeral záverečných 40 min (musím priznať že predvčerom som pri prvej 40 minutovke zaspal) a ono to fakt gradovalo, lakačky tiež OK, mnou nenávidená FF Kamera kupodivu zapadla do dvojpolohového vyrozprávania celého príbehu. Možno moje nadšenie je práve podmienené vzhliadnutím záverečnej sekvencie odtrhnutím od dosť únavných úvodných 40 min, napriek tomu u mňa vydarená ducharina po čase. Oproti nedávnemu The Diabolical kde sa straší od začiatku filmu ale nudne je Demonic jasný víťaz.

Ďábelský dům (2015)

Škoda toho scifi prvku - ozaj len pokus o nejaký prevratný záver ktorý bol zbytočným počinom. Keby ostalo pri normálnej ducharine (vrátane dramatického rozuzlenia podstaty bubáka) bolo by to oveľa údernejšie a dramatické. Navyše scény ktoré mali vystrašiť nevystrašili, nakoľko (najmä pre otrlých fandov hororu) boli 100% predvídateľné - pozor čul vyleze bubák. Inak bubák sa vydaril - to nemožno poprieť, ale nevystrašil ako by sa v rámci jeho mrzského vzhľadu očakávalo. Triky miestami až amatérske. Ale celkovo OK, jeden z tých lepších kúskov made in USA.

Smrtící zásnuby (2006) (TV film)

4 hviezdy úplne subjektívne - filmek vyplnil pohodovo jeden večer a toť všetko. Pointa Bola jasná od začiatku, najmä kto je kto, ale ako Thriller to vcelku odsýpalo. Vyznavači thrillerov to zákonite museli udupať do prachu lebo predpokladám že na danú tému bolo natočených x thrillerov v lepšom prevedení - ja som videl len tento.

Brána temnoty (2015)

Konečne po čase horor made in USA čo sa na nič nehrá, nevystupujú tu uvrieskaní teenageri, dej sa neodohráva niekde vo vidlákove: poctivá ducharina (na štýl japonsko korejských vlasatíc - ktoré tu chvalabohu nestretneme), dobré herecké obsadenie (Cage je stále klasa, nech si tvrdí kto chce čo chce), zopár vydarených ľakačiek, zmysluplná stopáž a dosť drastický príbeh pôvodu vzniku ducha. Hudba rovnako OK podtrháva celý dej, vrátane rituálnej piesenky. A samozrejme masky a triki na patričnom leveli (na rozdiel od podobných nízkorozpočtových projektov).

V hlavě (2015)

Geniálne podanie a pre menšiehi diváka i vysvetlenie ako to v gebuliach funguje, ako ovplyvňujú emócie naše konanie, ako sa ukladajú myšlienky, atd... všetko do detailu premáknuté a doplnené vcelku sympatickými postavami a vynikajúcim grafickým spracovaním, po čase pecka od pixaru. A nebolo ani nutné vymýšľať nejaký akčne nadupaný príbeh.

Neutečeš (2014)

Ono tie hviezdy majú malú vypovedaciu schopnosť: prvá polovica filmu by som neváhal dať za 5, ale za úplne odfláknutý záver (čo je mimochodom neduhom väčšiny súčasnej tvorby) by som dal za odpad. Film a dobre budovaná atmosféra sa niekde v polovici vytratia, akonáhle naša bloncka začne trtkať tu s jedným, potom s druhým. Ten druhý úplne nelogicky kliatbu ustojí - možno preto že je to taký zadubený blb že aj duch sa mu radšej vyhne - záver (Spoiler) ručička v rúčke čerstvo zaľúbený pár odchádza kamsi do kravských...toto som fakt nečakal, ale nie v pozitiívnom zmysle... Nosný nápad s kliatbou originálny, hodný úchylných výstrelkov japonskej tvorby (to myslím teraz pozitívne), ale čo už, akonáhle sa v horore začne trtkať je po vtákoch... a to doslovne.

Riaru Onigokko (2015)

Musím súhlasiť s LIVINGDEAD-om - úvod: zase uniformované teenagerki na školskom výlete, čakám z kade vylezie vlasatica bledá a naraz šok: vlasatica sa nekoná, gore scénka na najvyššom leveli (dokonca aj trikovo zvládnutá!) a pokračuje to v Tom duchuˇúvodných 10 min. Potom sa ocitáme (ako to býva u Japoncov tradíciou) niekde na strednej s uniformovanými teenskami, počúvame blbé pubertálne kecy, potom zasa zlom, hlavná Hrdinka sa prevtelí a ocitá v akomsi paralelnom svete, nastáva prelínanie dejov a skutočností, máme pocit že sme si šlahli niečo prisilné, surrealizmus v podobe prasaťa - och bože môj to Bola (citujem Liningdeada) ozaj pičovina. Pokiaľ by film bol prezentovaný ako psycho-dráma tak OK ani by som si to nepozrel, ale horor? Uvodných 10 min. v plnej hororovej paráde a o to viacej zabolí žánrový zvrat posúvajúci film do surrealistických vôd, čo zarytí a nabudení hororový fanušikovia asi neocenia.