Vzkříšení démona (2015)

Čo dodať? Veľké plus za nápad - nie originálny, ale aspoň to neni otrepaná téma posledných rokov: USA vidlákovo, Zombie, upíri vlkodlaci a Víla Cililing. Ďalšie plus za primeranú stopáž a pomerne dynamický dej - film som skukol na šupu bez zaspatia. Thats it. Ako horor to nefunguje vôbec, skôr ako nejaký paškvil na SF Thriller. Make Up démona s čiernymi okami už x krát použitý (X Files a kopec podobných). Niečo podobné bolo natočené v 80 rokoch - oživlý bol chlapík a ku koncu mal skoro rovnaký look ako naša Olivia tu. S tým rozdielom že na Oliviu sa predsa len lepšie pozerá, aj keď má ropu v očiach.

Uzumaki (2000)

Japoncom sa jedno musí uznať - dokážu vytvoriť horor (v tomto prípade dokonca celkom vydarený) z hocijakej kraviny - tu konkrétne posadne mesto znak či tvar špirály. Film samotný je poňatý režijne a scenaristicky klasicky japonsky - spústa kecov, málo činov, no napriek tomu dokáže zaujať už len tým originálnym námetom + čo z toho naši šikmookí priatelia vykresajú. A ono to zopár vydarených a originálnych hororových scén dalo - dokopy tak 4-5, ale tá záverečná stála za to čakanie. Ako to japonci zvýknú skĺbili tu aj Fantasy a (klasicky) nejakú tu drámu a práve tým film pôsobí originálne. Kto nemusí rozťahané ukecané japonské filmy, toto mu logicky nesadne.

Šinsei: Toire no Hanako-san (1998)

Vzhladom k tomu že sa písal rok 1998 keď film bol natočený dá sa veľa odpustiť. Bohužiaľ v súčasnosti keď existujú tisícky podobných filmov len z oblasti dalekého východu film stráca lesk. Triki na úrovni rokov 90 a to ešte s nízkym rozpočtom, dejovo a režijne klasicky po japonsku so spústou dialógov a minimom hororových scén. a aj tých pár pôsobí skôr komicky (najmä záver). Vo svojej dobe to mohol byť skvelý film, súčasnému divákovi však veľa neprinesie - a to ani fanúšikovi ázijských vlasatíc akým som ja.

Sop Dek 2002 (2011)

Začnem odtiaľto: Mourning Grave http://www.csfd.cz/film/363673-sonyeogoedam/ Oba filmy majú 2 veci spoločné: sú z Thajska a primárne sú to drámy (Mourning Grave šikan v škole, tento film o ilegálnych potratoch). V oboch prípadoch ide o osobitné skĺbenie drámy a hororu na thajský spôsob - čo nemusí každému sadnúť. Unborn child však používa oveľa surovejšie a naturalistickejšie výrazové prostriedky (potrat v priamom prenose sa len tak nevidí) a v konečnom dôsledku - z čoho máme radosť - oveľa hororovejšie scény ako Mourning Grave. Nakoľko tvorcom išlo v prvom rade o natočenie drámy s kritikou ilegálnych potratov - hororových prvkov je tu stále pomenej. Ako celok tento film vôbec nie je zlý- skôr naopak. Záleží aj na uhlu pohľadu - kto očakáva čistokrvný horor bude sklamaný. Komu nesedí filmový rukopis východnej kultúry bude opäť sklamaný. Ja som to pozeral bez nejakých očakávaní a predsudkov - jednoducho čo film prinesie a bol som príjemne prekvapený.

Sonnyeogwidam (2014)

Ako film to vôbec nie je zlé, ako horor - z tohto kúta sveta už prišli aj lepšie kúsky. Ono totiž hlavnou pointou filmu je poukázať a kritizovať šikan čo prebieha na školách (osobne by som v takej triede nechcel sedieť) a nezáujem a zbabelosť ostatných žiakov čeliť tomuto problému. Hororová linka je už sekundárnym výrazovým prvkom - hoci zopár scénok je vydarených (napr. zmiznutie domáceho miláčika psíka). Primárne sa jedná najmä o drámu, hororová línia je skôr na upútanie diváka - podobný postup bol zvolený napr. u Unborn Child (http://www.csfd.cz/film/295803-sop-dek-2002/) rovnako Thajský počin. Záverom: film sadne len tomu čo má rád režisérsky rukopis thajských a iných východoázijských filmov - t.j. trocha zdĺhavo opisný dej s množstvom romantických scénok a uplakaných očí - to ázijci jednoducho žerú a našinec sa buď prispôsobí, alebo nechá tak.

Díra (2009)

Ako bolo spomenuté neprehliadnutelná rezijno scenaristická podoba filmov z 80 rokov. A to je dobre. Pokial tento film takto prijmete - romanticku teenage horor jednohubku - je to v pohode a celkom zabavné. Pokial ocakávate tvrdý hororový nárez tak ste na zlej adrese - Diera obsahuje niekolko vydarených hororo scén, ale stále ostáva v rovine Teens - trocha romantiki, trocha bububu trocha rodinných problémov dospievajúcich Teens - vcelku vkusne zmixované, stopáž tak akurát.

Zataženo, občas trakaře 2 (2013)

U mňa rozhodne lepšie ako 1. Viac akcie, nápaditejšie, aj animácie podstatne prepracovanejšie, úchvatný svet oživlých jedál, pripomenul tak trošku narážku na Jurský park, no dobré to bolo.

Zataženo, občas trakaře (2009)

U mňa tak neisto - námet originálny, ale nejak nedotiahnuto spracovaný, animácie ok, len tie postavičky mi akosi nesadli. A to som si to pustil aj 2 razy s odstupom aby som nekrivdil. U mňa pokračovanie 2-ka Bola lepšia.

Annabelle (2014)

Po zhkliadnutí Quija a podobných veľkolepostí Annabelle aspoň obsahuje (síce staré dobré klišé overené) hororové prvky, atmosféra miestami až vynikajúca a potešil aj Retro look 60/70 rokov - pre film nepodstatný, ale o to väčší plus že dej nebol klasicky umiestnený niekde v americkom vidlákove ako to býva zvykom. Inak scénaristicki a režijne film silne parazituje na ducharinách z ďalekého východu (Japan, Čína, Thajsko) ale filmu to neublížilo skôr naopak - tvorcovia sa držali overených postupov a nevymýšlali experimentálne kraviny končiace väčšinou na smetisku dejín.

11-11-11 (2011)

Absolútne si z toho nič nepamätám - t.j. ničím neohúrilo. Pár scénok to vydalo, inak nič.