Moje sestra vlkodlak 3 (2004)

Mňa vlkodlaci veľmi neoslovujú, 1+2 som nevidel, k tomuto som sa Dostal náhodou cez Youtube (je tam full verzaia s CZ Dabingom) ale poďme k filmu: Atmosfericky a vizuálne na vysokej úrovni, zasadenie deja do vlkodlakmi obliehanej pevnosti vo viktoriánskej dobe je tiež dobrý nápad, ale po dejovej línii je to dosť samoúčelne natočená werewolf horor Drama, indiánska vsuvka tiež nič moc, hororové a krvavé scénky v dostatočnom množstve, ale žiaľ pôsobia len ako prvky na zaujatie diváka. Pobehuje tam znetvorený kolonelov syn - postavička ktorá nakazila (Ginger či Brigitte?) a tým vlastne úloha tohto stvorenia končí. Nákazu mohol rovnako dobre preniesť akýkoľvek vlkodlak motkajúci sa po okolí. Film sa oplatí vidieť kvôli vizuálu, postupne budovanej atmosfére, ktorá na konci akosi sa vytratí.

Hellraiser: Inferno (2000)

Pre mňa určite príjemná zmena skĺbenia prevažne detektívky s hellraiserovskými monštrami - a to práve robí film vcelku unikátny v rámci Hellraiserovej série, hlavný hrdina je v zásade zákerák a podvraťák, rozhodne to neni ten klasický klaďas. Hororové prvky - zjavenie sa cenobitov - je skôr len doplnkom deja a poväčšinou v rámci halucinácii hlavného hrdinu, ale fungujú dobre.Scenaristicky aj režijne mi to trocha pripomenulo podobné filmy od šikmookých východných susedov, potom ťažko povedať kto koho kopíruje. Pre vyznavačov kultového Hellraisera s reťazmi, kopou roztrhaného mäsa a cenobitmi v pätách to nebude ten pravý šálok čaju - veľké plus pre diváka čo o Hellraiseroviv živote nepočul - film je dobre pozerateľný ako samostatný celok, vôbec nie je nutné poznať históriu predošlých dielov.

Seuseungeui eunhye (2006)

Z môjho pohľadu jeden z tých lepších hororových thrillerov od Korejcov. Pozitívum je už to, že sa tu nezjavuje nejaká dlhovlasá teta v nočnej košeli, nie sú tu hulákajúci tennageri a rovnako tu nie je pokus o slaboduchý humor. Klasický Thriller aj so zaujímavým záverom, vlastne 2 po sebe nasledujúcimi záverečnými zvratmi (aj keď pre niekoho možno trochu predvídateľnými). Užijeme si trocha gore, trocha drámy a vcelku primeranú stopáž. Ako to býva zvykom u východných susedov film je postavený skôr na atmosfére, na jednotlivých hercoch, celé je to minimalisticky spracované a ako opäť býva zvykom okorenené pár dobrými mordami. U mňa spokojnosť

Hellraiser II: Svázaný s peklem (1988)

Tak ja som to 1 raz videl niekedy v 90 tych rokoch, takže úroveň efektov Bola vtedy ešte ako tak IN. 5 hviezd za nezabudnuteľnú postavu Dr. Channarda - dodal celej 2 ke neopakovateľný drive a trošku parodický punc. 5 hviezd aj za to, že ostatné Hellraisery už len tak nejako naprázdno prežúvali starý materiál - 2 ka je ešte stále kvalitným nostalgickým zadosťučinením Hellraiser série.

Jupiter vychází (2015)

Kedysi som bol veľkým fandom scifi filmov. Odkedy všetky triky robí počítač už nie. Toto je film presne tej kategórie - veľkolepý počítačom vytvorený vizuál, a to je včetko - film úplne kludne môžeme postaviť medzi posledné Star Warsy a iné - ako to už tu niekto nazval - počítačové hry, nie filmy. Dej úplne priblblý (spomenul som si na Dunu - ale to Bola iná káva) herci, najmä Tatum s večne plechovým ksichtom otrasní (mali by sa v Radošínskom naivnom divadle čomu priučiť) no proste des. Nechápem prečo súčasní tvorcovia nechápu že PC Trikmi už nikoho neohúria a ak má film osloviť musí zaujať obsahovo. Mnohé počítačové hry majú lepšiu zápletku ako toto tu. 3 hviezdy programátorom.

Zmeškaný hovor II (2005)

Kyoko, NAoto, Takako. Mimoko, samé oko a pre našinca aj herci vizuálne jeden ako druhý, takže počas 105 min sa v deji často strácame, nepridala ani snaha o dejové zvraty v 2. polovici filmu, krorých je tu až priveľa, takže dodnes neviem okoto vlastne skončilo. Na 105 min málo hororových scénok, ako však býva u japncov zvykom aj tých zopár stojí za to. Klasický japonský postup skĺbenia hororu s drámou vyhovuje japonskému publiku, pre našinca je tam veľa zbytočného balastu a kecania. A najmä sa vytráca dejová niť. Čo dodať? Pre milovníkov aziatických hororov nič nové pod slnkom, pre bežného diváka (najmä po zhliadnutí Amerického remaku 1) totálna nuda a sklamanie. Mne azaitické exotiky vykovujú preto 2 hviezdy, ale aj na aziatov dosť slabé

Světová válka Z (2013)

Ked pre mna sú tieto Zombie apokalypsy na jedno brdo, rozdiel je snád len v rozpocte ktorý na to tvorcovia majú - vid našu megalomantickú Vojnu Z - v zásade na jedno brdo ako ostané, len výprava a triky na vyssom leveli, obstarozný Brad Pitt a neskutocná mediálna kampaň pred uvedením filmu do kín. Inak sa v nicom neodlisuje od Den mrtvých, Súmraku mrtvých. Večernej toalety mrtvých (ak toto este neni natocené určite to niekto natočí). A pocitacoví triky uz dnes nikomu netrhajú žily.

Sairen (2006)

Ako tu bolo spomenuté, atmosféra OK, zvuky OK, ale strašenie, lakačky proste nič. Možno v závere sa niečoho dočkáme. Japonci (okrem klasiky Ringu a podobných) mali aj lepšie veci, toto je taký pre našinca čudne spracovaný film spôsobom ktorému rozumejú len samotní japonci. Ale ako vidím niektoré vysoké hodnotenia, niekomu práve to môže sadnúť - ja to hodnotím čiste subjektívne.

Doo gaeui dal (2012)

Jeden z mála nizkorozpočtových minimalistických hororov (a tých točia korejci ako slováci telenovely) čo postupne nadupal atmosféru ako prasa. Celé to držia prakticky celý čas 4 herci a jedna chatrč - a to klobúk dolu. Iste pre mnohých nezáživná záležitosť, ono sa tu toho moc nedeje, ide skôr o také hororovo komorné dielko, kde mimo iného (ako to u korejcov japoncov a podobných býva zvakom) sa odhalujú (samozrejme pohnuté) osudy jednotlivých postáv, Ono sa to dá sčasti poňať aj ako dráma - a práve túto šikmookí priatelia radi kombinujú s hororom - pre nich asi výkvet umenia, pre našinca tá dramatická stránka často zbytočný balast - ale tu práve prekvapivo naopak - tá dramatická stránka dopĺňa celkový dej a hodne prispieva k zhusteniu atmosféry.

Zrcadla (2008)

Zase jeden z tých vydarených hororov (myšlienka samozrejme vykradnutá z korejského hororu Geoul sokeuro, ale len myšlienka) a celé to vôbec nie je špatné. Scénka vo vani nemá jednoducho chybu, patrí medzi mojich top ten nechutností z filmov. Musím dať 5 aj keď objektívne by bolo za 4, ale oproti tým ostatnýn súčasným sračkám z USA (najmä úchylní vrahovia z vidlákova) pre mňa jasný Favorit.