Bílá stuha (2009)

Zacitujem jednu z postáv, ktorá vraví inej z postáv slová, ktoré však platia pre všetky postavy tohto filmu: "Nevieš zniesť lásku". Celých týchto takmer 140 minút je práve o takýchto ľuďoch a o dôsledkoch takéhoto (ne)života. Kruté, hrubé, drsné, avšak umelecky veľmi hodnotné dielo, ktorému sa zdráham dať o hviezdičku viac len pre rozpačitý koniec, ktorý síce z pozície rozprávača pôsobí autenticky, no ako zvedavá diváčka sa predsa len cítim ukrivdená a ukrátená o pointu, na ktorú som predsa len čakala viac než na záverečné posolstvo, beztak vanúce celou minutážou a celou touto "severonemeckou dedinou", ktorú sa najbližšie chystám navštíviť už len s balíčkom vreckoviek (ak vôbec)

Spalovač mrtvol (1968)

Pred Hrušínskym sa korím, Kopfrkingla sa bojím, film považujem za jeden z najkvalitnejších českých a i fakt, že som po jeho pozretí mala chuť zvracať asi možno v tomto prípade považovať za kompliment. Viac ako tri hviezdičky však nedám; čosi zhnusené vo mne mi to nedovolí

Řeka čaruje (1945)

Nie zlý, na dobu svojho vzniku dokonca odvážny počin, ktorého kvalitu síce uznávam, no neoceňujem - zrejme som na inom brehu rieky. No a tiež neholdujem "filozofii" považovať za zmysel života jedno životné obdobie. Sorry, Leopolde.

Tančiareň (2013) (divadelní záznam)

Dejinami sa netreba prehrýzať; z dejín sa treba vytancovať... Muzikál bez jediného slova, ale aj tak výrečnejší než mnoné knihy či učebnice - ak má teda človek aspoň aké-také zdanie o národných deijinách a porozumie symbolike (mimochodom, veľmi krásnej; možno ešte krajšej než ten tanec). No a kto nepochopí, aspoň sa pokochá.

Malá princezna (1995)

Príbeh o sile príbehov; film silný v svojej jemnosti. Krásny počin prebúdzajúci vieru v krásu. A štipka tej naivity k detstvu skrátka patrí. Áno, všetky sme malé princezné... "a vám to ocko nepovedal?"

Hedvábná cesta (2007)

Jemný a príjemný ako hodváb, pôsobivý ako knižná predloha. A primerane melancholický a drásavo platonický. Jednoducho pekný - i keď veľmi jednoduchý...

Příliš dlouhé zásnuby (2004)

Amélia, akurát vo vojnovom šate. A exkluzívny príbeh lásky MMM, ktorý bol na môj vkus (a na hrôzy WW1) predsa až príliš sladký. Taká cukrová vata v zákope. Naservírovaná však tak, že mi celkom chutila, za čo však mohla asi skôr tá kvázi detektívna zápletka aspoň sčasti oživujúca inak "rosamundopilcherovský" príbeh. No a potom hlúpy - a predsa čakaný a žiadaný - záver a veľmi pekné titulky. A koniec. A takmer žiadna vnútorná odozva. Na štyroch hviezdičkách však trvám: už len za tú opäť raz rozkošnú Audrey Tautou, poctivú fabulu a pár naozaj milých scén (zápalky, maják, vojenský cintorín)

Millerovi na tripu (2013)

Infatilné klišé, nemohla som sa však prestať smiať. A doteraz sa pri pomyslení na niektoré scény musím začať mimovoľne usmievať :)

Ťapákovci (1977) (TV film)

Tomuto vravím znásilnenie knižnej predlohy - a keby aspoň pre nejaký vyšší cieľ... Ale kde! Slabota a biedota; k tomu nuda, parodickosť vyznievajúca ako trápnosť ... Ešteže herci ako Rapaičová či Kňažko by dokázali presvedčivo zahrať aj čiernu dieru. Aspoň vďaka nim sa táto inscenácia dala dopozerať do konca (aj keď dosť neslávneho)