O človíčkovi (1985) (seriál)

Tohodle ťulpase jsem z-kdo-ví-jakého důvodu, milovala

Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni (1989) (TV film)

Kouzelná pohádka, která má i po takové době pořád svoje kouzlo. Má všechno, co by pořádný pohádkový příběh měl mít - lásku, záporné postavy, kouzelné postavy, trošku naivity, chytrost... Kam se na podobný seriál hrabou ty dnešní...

Jestřábí žena (1985)

Jako malá jsem se na tenhle příběh dívala pořád dokola. Je to kouzelné fantasy, které je něžné a milé a zároveň temné a kruté, jak má pravý středověk být. Je tu spousta úžasných momentů. Jestřábí žena je film, který má zkrátka atmosféru, do které umí diváka vtáhnout během chvilky.

Láska podle předlohy (2007)

Na první pohled obyčejný romantický film. Při tom druhém pohledu ale zjistíte, že jde o úžasně a hlavně do hloubky vykreslené příběhy několika lidí. Vůbec nevadí, že jste nečetli ani jeden román od Jane Austen, protože tahle dějová linka je sice hlavní, ale zároveň skoro nepodstatná. Jde spíš o to, jak její romány chápou hlavní postavy filmu, jak se s nimi ztotožňují a nacházejí v nich samy sebe, nebo nějaké společné vlastnosti. Láska podle předlohy je přesně ten typ filmu, u kterého můžete jak odpočívat a jen se prostě dívat, tak i přemýšlet a filozofovat nad nejrůznějšími otázkami. Děj krásně běží, nijak nic nevnucuje, postavy jsou sympatické, herci taky, reálné problémy a prostředí taky dělá svoje, takže se spousta diváků může se situacemi a hrdiny ztotožnit. Líbí se mi, s jakou lehkostí se na film dívá a jak je vytvořen. Jednou vidět rozhodně nestačí, protože většina toho opravdu důležitého se objeví, až po dalším zhlédnutí.

Království prstenu (2004) (TV film)

Upřímně nechápu, proč film nemá vyšší hodnocení. Ano, nižší rozpočet udělal svoje, ale i tak jde o úžasnou fantasy, která se jen tak nevidí. Prsten Nibelungů zpracovává jednu z nejstarších dochovaných legend a zpracovává ji sice po svém, ale víc než dobře. Jsem ráda, že je ve filmu minimum známých tváří, protože i to dělá hodně. Stejně tak hudba Eshkeriho, který prostě umí. Škoda, že jde "jen" o TV film, který zná minimum lidí, protože snímek si rozhodně zaslouží víc. Já mám Prsten Nibelungů moc ráda a ráda se k němu vracím. Milovníkům fantasy rozhodně doporučuju.

Vlk (1994)

Vlka bych nezařadila do kolonky "horor", i když tu pár bojavých a lekacích scén je. Spíš tak trochu psycho thriller. Každopádně velmi kvalitně natočený, se skvělou tajuplnou atmosférou. A i když nejde o nic originálního ani nového a příběhů o vlkodlacích je dost a dost, tenhle se prostě vyvedl. Film má plynulou gradaci, krásně se stupňuje, nic není nějak násilné a ukvapené, všechno má svou příčinu a následek. Jen ten bojovný konec byl takový trochu... nevím, jak to správně vystihnout... roztřesený, chaotický? Možná... Každopádně Jack Nicholson vypadá démonicky i sám o sobě natož jako vlk. Michelle Pfeiffer zahraje snad cokoli, takže žádné překvapení, že i tady je dokonalá a Jamesi Spaderovi taky role úlisného zvrhlého podrazáka sedla jako "nočník na pr***". Vzhledem k roku vzniku nemůžu jinak než dát ****.

O Janovi a podivuhodném příteli (1990) (TV film)

Jedna z nejzvláštnějších pohádek, jaké jsem kdy viděla. I když trochu děsivá a pro malé děti asi ne ta pravá ořechová, ale na druhou stranu taky neuvěřitelně kvalitní, zajímavá, originální, s neskutečnou atmosférou a dokonale mrazivou hudbou Petra Hapky. Příběh se dost vymyká klasickému českému pojetí pohádky, ale o to je "O Janovi a podivuhodném příteli" originálnější, rozpoznatelnější a zapamatovatelnější. Na to, že jsem ji už x let neviděla, si ji pořád velmi dobře pamatuju a po těch x let patří k mým nejoblíbenějším.

Ponyo z útesu nad mořem (2008)

Člověk se na tenhle snímek musí dívat trošku s nadhledem, oproti jiným Miyazakiho filmům, protože je určen především pro děti. Ale kdo má jeho díla rád, bude se mu líbit i Ponyo. I když tu není moc děje a samotný příběh je skutečně jednoduchý. I tak se tu ale najdou místa, která okouzlí. Svou sílu má i právě onen dětský pohled na celý příběh, díky kterému dostává film úplně jiný rozměr. Pro mě byly nejsilnějším zážitkem podvodní scény, které byly pastvou pro oči.

Sedm životů (2008)

Jeden z dalších amerických emočně vydírajících filmů. Ale co naplat, když je tak výborně zfilmovaný a má tak silný příběh? Willa jsem měla do té doby zafixovaného jako herce akčních filmů a moc jsem ho nemusela. Tenhle film, ale můj názor na něj otočil o 180°stupňů. Zpočátku jsem byla hodně zmatená, o co vlastně jde, kdo je ten "hodný" a kdo "zlý", proč dělá, co dělá, ale postupem času to začalo krásně zapadat do sebe a vy zjistíte, že nic není jen tak. Všechno má jasný cíl a plán, jak toho cíle dosáhnout. Děsivý plán... Jediné, co mě mrzí, je ta rozvleklost uprostřed.