Bernie (2011)

Richardu Linklaterovi se povedl husarský kousek (pokolikáté už?), když zrekonstruoval událost v jednom americkém vidlákově s několika herci a propojil je se skutečnými svědky. Hravé, herecky ukázkové (asi nejzajímavější herecká kreace Jacka Blacka up to date). Vrcholné číslo se odehraje hned na začátku - Blackovo vydesignování mrtvoly před pohřbem by obstálo jako samostatný kraťas! Daní za tenhle neobvyklý přístup a balancování mezi komedií a dramatem je, že Bernie moc neodsýpá a místy se táhne jako balzamovací pasta. Slabší, ale poctivé ****

Bestie musí zemřít (1969)

Film, který musel být ve svojí době určitě nadprůměrný, ale dneska už ty herecké výkony a hlavně dialogy působí dost vyčpěle. To se OPRAVDU skvělým, i starším, filmům nestává.

Betlémské světlo (2022)

Občas to svěrákovsky zajiskří v dialozích, jinak je to hodně smutné. Jestli natáčení Vratných lahví dlouho drhlo kvůli výhradám Svěráka ml. ke scénáři, pak nechápu, kam zmizel jeho smysl pro dramaturgii a autocenzuru tady. Tu potřebu udělat ještě jeden film s tatínkem ale samozřejmě chápu.

Betonová zahrada (1993)

Ze zpracování Betonové zahrady mám stejnou směs smíšených pocitů jako z McEvanova románu. Což by mohl být i kompliment, nebýt strnulé režie a (vzhledem k tempu příběhu) natažené stopáže.

Bílá smršť (1996)

První hodina a půl je banální storka třicetihlavého boybandu z výletní lodi na moři, zarámovaná nádhernými záběry na moře a přímořskou krajinu. Následuje skvěle natočená sekvence ztroskotání lodi a všechno se definitivně utopí v moři slz amerického patosu. Schválně, co z toho Ridleyho bavilo natáčet. 55 %

Biloxi Blues (1988)

Na začátku to vypadá, že by to mohlo mít podobně vyhrocený průběh jako slavný úvod ke Kubrickově Olověné vestě, ale pak se to začne vytrácet do ztracena, aby to nakonec skončilo v mlze sentimentu. Bezvýznamný film a průměrná položka ve filmografii Mikea Nicholse. Akurátní 3*

Bio Ráj (1988)

Moje vstupenka do světa cinefilství.

Bird (1988)

Když jsem si přečetl monografii Milese Davise, utkvělo mi jméno asi nejlepšího saxofonisty bebopové éry Charlieho Parkera alias Birda jako jeden z nejzajímavějších osudů, který by vydal na film. Ten film existuje, i když se o něm moc neví, natočil ho Clint Eastwood a hlavní roli vytvořil Forest Whitaker, takže očekávání byla nemalá. Bohužel BIRD selhává ve schopnosti vyprávět příběh, protože se omezuje jenom na poslední rok Birdova života s obvyklými životopisnými flashbacky do minula. Forest hraje jako o život, ale chemie s Diane Venora moc nezafungovala, kolem rasového problému se film jen tak komíhá, drogové šílenství představuje jen v závěru pár vpichů a ležící stříkačka (celou dobu předtím jenom zpocené čelo) a ze vzniku legendy, kvůli které to celé vzniklo, zbyla jedna flashbacková scéna a pár sól. Chybí kontext jazzové scény, aby si film vychutnali i ti, kteří nemají encyklopedické znalosti nebo naposlouchaný jazz 40./50. let, chybí vykreslení charakteru lidí kolem Birda (Gillespie, Davis a další), namísto toho se autoři soustředili na melodramatický rozpad jedné smíšené rodiny. Snímku těžko upřít poctivost, ale s vědomím toho, že měli tvůrci při ruce Parkerovu ženu a další pamětníky, jde o jednu velkou promarněnou životopisnou příležitost.

Birdman (2014)

Na filmy, kde se vyjebává s Hollywoodem, a z herců to nemá jisté nikdo, kdo zrovna není na place, jsem obzvlášť zatížený. Rád vezmu zavděk i nějakým tím cynickým výlovem českého rybníčku. Birdmana jsem začal mít rád zhruba po půl hodině, kdy postupně ochabovala režisérova erekce a obrazovka začala patřit hlavně hercům (exhumace Michaela Keatona je castingový počin desetiletí!). Díky za každý film, který ve mně vyvolává podnětné otázky a nutí k přemýšlení. Jako například: Má dnešní filmový svět ještě koule a peníze na opravdovou originalitu? Přemýšleli jste někdy o tom, jestli namísto vysedávání u ČSFD raději sami nevzít do ruky kameru a nejít si taky zkusit jít s kůží na trh? Má v upřímné umělecké výpovědi místo product placement? (nebo jak to bylo s tou Stellou natočenou do kamery skoro minutu?). Pokud v případě Birdmana někdy budu mít chuť nebo potřebu dát si repete, pokusím se o pátou hvězdu.

Black Mass: Špinavá hra (2015)

Je třeba vyzdvihnout maskéry - Depp byl opravdu k nepoznání. Ale o to víc vynikne, jak jednorozměrně je jeho postava napsaná, takže po doběhutí titulků se mi vybaví maximálně ta pečlivá pleš, špičatý nos a modré kontaktní čočky. Naprosto nulová informace o tom, co a proč se tomu divnýmu chlápkovi mohlo honit hlavou. Další pozornost na sebe strhává výprava (interiéry, kostýmy, účesy apod.) - ano, člověk má pocit, že se dívá na starou krimi ze sedmdesátek. Jen nejsem úplně přesvědčený o tom, že pro film z roku 2015 je tohle kompliment.