Největší z Čechů

Greatest Czechs, The

Komedie

Česko, 2010, 95 min

Robert Sedláček je opravdu jedním z nejnetypičtějších a nejpozoruhodnějších českých režisérů, jeho názory se mi líbí, jeho styl je zajímavý a neortodoxní, tento film má velký potenciál a v podstatě není vůbec divácký, což je na jednu stranu moc dobře a na druhou velká škoda. Vždycky něco od Sedláčkových snímků čekám a dostanu něco úplně jiného, nejsem zklamán, jen překvapen a zaskočen, příště už budu připraven a zajímat se budu stejně... Uživatel Tetsuo má ve svém profilu větu "Režiséři, od kterých se snažím vidět všechno, i kdyby to náhodou bylo nepovedené." I já asi budu mít tuto kategorii, Robert Sedláček v ní nejspíš bude jako první :o) 70%. A rozhodně to poroste, rozhodně to dám ještě jednou!(16.11.2010)

malý milý nápaditý film, který by asi nemohl být natočen nikde jinde než v Česku. Pár nudnějších scén tam bylo, ale vše tam mělo smysl, aby vystihla ironie dnešní doby. Sedláčkovi Muži v říji se mi líbili o trochu víc. Přesto si to zaslouží aspoň 3* a možná dám časem víc. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](1.6.2011)

Ano, Největší z Čechů má spoustu chyb a mohlo se hrát více na diváckou notu. Ale je to tak výrazný autorský počin, v Čechách nevídaný, o věcech za hranicemi Pelhřimova tak bizarních, že nemůžu jinak než Sedláčkovi tleskat. Originální provedení až na půdu a Robert Sedláček se teď u mě řadí hodně vysoko mezi sledované režiséry. 70 %(4.10.2011)

• Pepinec

Já si vždycky myslel, že pokavaď chce někdo natočit film s úmyslem dostat ho do kin, musí mu dát nějakou formu. Zkrátka splnit nějaká kritéria. Vnuknout mu smysl. Ne... Patrně nemusí, jak mi ukázal Robert Sedláček. Jeho režisérská dráha svou vyrovnaností připomíná centrifugu. Jsem zvědav, jestli se nakonec usadí v horních patrech anebo v těch spodních. Tímto počinem u mě každopádně nezabodoval. Nerozumím tomu, jak může takovýto film sbírat už pouhé nominace, natož pak nějaké ceny samotné. Zkrátka a dobře; pokud si někdo chce zahrávat s trapností, musí dát jasně najevo, kterak to zamýšlí. Pak to totiž končívá tak, že přívlastek trapný náleží filmu.(22.2.2011)

Nejsem si jist žánrem. Komedie? Jistě. Ale třeba i dokument, drama či road movie. Tolik ke škatulkám, jinak Robert Sedláček potvrdil pozici nejzajímavějšího z našich autorských režisérů a Jaroslav Plesl totéž v herecké kategorii. Spousta známých tváří je před kamerou pouze na chvilku, a připadá mi, že své drobné roličky zvládli často i lépe než některé role hlavní. Mírně podvratná zábava nejen o rekordmanech a kuriozitách.(7.9.2012)