Největší z Čechů

Greatest Czechs, The

Komedie

Česko, 2010, 95 min

Sedláček je hrozně sympatickej v tom, že je ve svých sedmatřiceti neuvěřitelnej puberťák, kterej nasranej na to, že od rodičů nedostal kapesný se rozhodne oplácet to zpruzenym ksichtem a očima v sloup na rodinných výletech. Plesl, jakožto jeho filmařské alter ego je přesně ten týpek, kterej vlastně nic nedělá, jenom je otrávenej a všechno satiricky komentuje. JENOMŽE je trochu moc jednoduchý a infantilní si vytvořit tak vděčnou postavu jako Bernard Black a dělat, že jsem to já. Což ale odpouštim, protože z A) Největší z Čechů dominuje tim nejlepšim typem českýho humoru (ironie a cynismus, většinou souvztažná k lidem, kteří se o něco snaží - ó jak je mi to vlastní), jenž ve filmech většinou nevidíme a za B) geniálním duem Babčáková - Plesl, který bych si dokázal představit, že mají vlastní seriál o nedoceněnym režisérovi a pragmatický producentce. Mno, ale teď oheň a síru: Největší z Čechů si odůvodňuje vlastní příšernou formu v samotnym filmu, což mu nesežeru. Kamera samotná je na pomezí homevidea a dokumentu z produkce ČT. Krom pár záběrů detailů nemá jediný zapomatovatelný moment nebo pokus o formální svéráznost. To už přece neni o tom, jestli vyfasujete na natáčení jednu "Betu", ale spíš o snaze. Vysloveně trapně a samoúčelně (snad přímo pro trailer) vychází scéna "Já jsem Fellini" "Já jsem v prdeli", kterou je komentovaný natáčení chlápka visícího z jeřábu. Což sou visí s dalším (možná trochu osobním) neduhem, ale postava režiséra v tomhle filmu je ukázána jako výjimečný filmařský subjekt, kterýžto obraz mu trochu kazí to, že během natáčení on vlastně nic nedělá. Maximálně prohodí pár příšerně povrchních frází směrem k aktérům, ale to je vše. Jestli takhle vypadá režisér co jde "ve svých filmech do hloubky", tak se na něco zapomnělo. A rezignací bych to v tomhle případě moc neodůvodňoval. Poslední věc, která mi trochu lezla na nervy bylo pojetí kameramana, jehož životní tragédie se prolíná do celé tragédie natáčení. Což mi přijde moc jednoduchý, ukázat jak je filmová tvorba v současné době v prdeli a tlačit na pilu skrze tragédii člověka, jehož blbá životní situace s filmem nikterak nesouvisí. Když pomineme úvodní "Nejhorší je, že ho nemůžu ani vyhodit", tak je to ryze jeho osobní příběh, který do konceptu nepatří a jenom se snaží zhustit situaci. Je to něco, jakoby Bourne během svých eskapád ještě řešil po telefonu rozvodový vyrovnání, aby jeho příběh vypadal jó vyhroceně. Každopádně Největší z Čechů je i přesto nejčernější z českých komedií a nejlepší černou komedií.(18.10.2011)

Hodně zajímavý propletenec různých uvěřitelných a neuvěřitelných událostí. Rozkódovávat v něm realitu a fikci je asi zbytečné, takže jsem nakonec bral snímek prostě takový jako je. Jako výkřik umělce ke svému řemeslu na jedné straně a jako ukázka určitého českého rysu NEJ na straně druhé. A bavilo mě - ať už díky specifickému rukopisu, humoru či právě tématu. Těším se na Sedláčkův další projekt. To bude kombajnér s nejvyšším vzdělaním na světě (26.5.2011)

Nejsem si jist žánrem. Komedie? Jistě. Ale třeba i dokument, drama či road movie. Tolik ke škatulkám, jinak Robert Sedláček potvrdil pozici nejzajímavějšího z našich autorských režisérů a Jaroslav Plesl totéž v herecké kategorii. Spousta známých tváří je před kamerou pouze na chvilku, a připadá mi, že své drobné roličky zvládli často i lépe než některé role hlavní. Mírně podvratná zábava nejen o rekordmanech a kuriozitách.(7.9.2012)

"Ty vole, on to šel zažrat sladkým!" Místy fakt megahustě vtipné, jindy celkem nezajímavé, což je jediný důvod proč nedávám plný počet. Námět je strašně super, Sedláček má dobré nápady a většina rekordmanů působí hrozně vtipně a leckdy i kokotsky. Je jen škoda toho, jak je z celého projektu strašně cítit, že z toho šlo vytřískat mnohem více..(4.2.2012)

Kuli kuli kuli. Sedláček se poučil a to co v Mužích v říji skřípalo bylo v Největším z Čechů odstraněno (hlavně to křečovité trapno). Snímek tak mnohem více drží pohromadě. Postav je méně a mají větší prostor což je super. Hlavní natáčecí štáb je typově perfektně obsazen a zbytek herců skvěle sekunduje (Taclík, Geislerová atd...). Šokem byla pro mne účast našeho předního kasteologa Tomáše Durdíka v porotě vedle Hřebejka :-). Ačkoliv jsem Polski film viděl dříve než toto, po shlédnutí Největšího z Čechů mám dojem, že si z něj Najbrt hodně vypůjčil a tím nemyslím jen herce. Toto bylo velmi neotřelé, velmi zajímavé, originální jen toho smíchu mohlo být na komedii více. On tam sice je, ale je to takový ten typický náš, český ironický humor. Je pravdou, že život je tak zajímavý právě proto, že každý jsme svým způsobem originál. Ale když jsem ty některé ,,originály'' s těmi jejich výkony viděl a to často s výkony jimiž zasvěcují svůj veškerý volný čas či dokonce život musel jsem se také v duchu usmát a říct si - kristapána to jsou ale magoři. * * * *(9.3.2013)