Největší z Čechů

Greatest Czechs, The

Komedie

Česko, 2010, 95 min

Pravidla lži zaujala, Muži v říji pobavili a Největší z Čechů nadchl, takže Roberta Sedláčka považuji za nejzajímavějšího tuzemského tvůrce, s jehož poetikou se vezu na stejné vlně. Snímek nevypovídá ani tak o Češích jako spíše o stavu současné kinematografie, ústřední čtyřka je pak příklad dokonalého castingu. Škoda, že místní (šumperské) kino Největšího z Čechů zbaběle "přehlédlo". ("Katolický týdeník jsou jediné noviny, ze kterých nemám depresi.")(20.6.2011)

Hodně zajímavý propletenec různých uvěřitelných a neuvěřitelných událostí. Rozkódovávat v něm realitu a fikci je asi zbytečné, takže jsem nakonec bral snímek prostě takový jako je. Jako výkřik umělce ke svému řemeslu na jedné straně a jako ukázka určitého českého rysu NEJ na straně druhé. A bavilo mě - ať už díky specifickému rukopisu, humoru či právě tématu. Těším se na Sedláčkův další projekt. To bude kombajnér s nejvyšším vzdělaním na světě (26.5.2011)

• mortak

Základní nápad je vynikající: český režisér se pachtí za slávou a uznáním stejně jako ti podivíni, které se snaží portrétovat. Jen místo zápisu do knihy rekordů touží režisér po ocenění uměleckém a diváckém (třeba procenta na CSFD, že). Bohužel stejně jako u Mužů v říji tady chybí tah na branku a film se rozpadá do sledu více či méně povedených epizod, jejichž vtip často ocení spíše člověk pohybující se v oboru než obyčejný divák. Sedláček své postavy miluje, a i když je potápí do moře trapností, činí to bez jakéhokoliv ostnu a šklebu. Takže to jako obyčejně nakonec schytají karikatury podnikatelů a zástupců byznysu, tedy jsme zase u toho tradičního hospodského dělení na ty prosté hodné "dole", které ta "vrchnost nahoře" neposlouchá a okrádá je (pro tyto blbý kecy nesnáším českou hospodu).(6.8.2011)

Lidi jsou různý a různý koníčky maj, zpívá Michael Kocáb v Pražském výběru, a o tom asi tak nějak tenhle film je. Sedláček se usmívá nad některými výkony těch, co vynikají svými mnohdy kuriozními dovednostmi, ale nevysmívá se, což je dobře, protože "smát se můžeme všemu, ale nikdy vysmívat", jak řekl Jan Werich. Film jaksi balancuje na hranici hořké komedie a zároveň se trochu noří do temnot loserů. Nejde o nějaké veledílo, ale určitě stojí za pozornost, protože je jiný v tom kladném slova smylu.(4.12.2011)

Uznávám, že Sedláček patří asi mezi naše nejosobitější a nejnápaditější režiséry současnosti. Vybírá si originální témata a jeho filmy mě zatím vždycky dokázaly nějak oslovit. Bohužel, zrovna tomuto se to moc nepovedlo. Ocenil jsem pár hodně humorných scén, Sedláčkovu rýpavost a výborně napsané a zahrané postavy. Ovšem celkově mi to svojí atmosférou a pomalým tempem tolik nesedlo. I přesto ale pořád řadím Sedláčka mezi české režiséry, kteří rozhodně mají co nabídnout. 70%(20.5.2011)