Showgirls (1995)

Představte si, že Nomi Melounovou, vyrážející do Vegas za štěstím, nehraje blonďatá nanynka (u které budete vědět, že se ve filmu hodněkrát svlékne, už v momentě, kdy poprvé promluví - což je asi minuta a půl po začátku), ale Věra Ferbasová, a máte myšlenkový půdorys filmu. Místo casin a strip barů si umím živě představit nějakou vekou prvorepublikovou zidealizovanou továrnu... Chcete další důkaz, že ten film je remakem české pamětnické klasiky? Ještě, že Verhoeven je úchyl a většina čísel (včetně tanečních) vypadá jak z Total Recallu. 55%

Silkwoodová (1983)

Na jedné straně mrazivě vykreslená agónie volnomyšlenkářského života a la hippies začátkem 70. let, na pozadí práce v nevyhovujících, život ohrožujících podmínkách. Zároveň skvěle napsaný a vystavěný, v podstatě komorní příběh o uvědomění si svého poslání ve společnosti a boji za něj. Právě na takhle nejednoznačných postavách je nejvíc vidět, jak byla Meryl nedostižná už zamlada.

Skrytá identita (2006)

Scénář je děravější než pajšl Franka Costella, poté co Mattovi ujedou nervy. Pro každého milovníka mobilních technologií ale může být inspirující sledovat, jak nenápadně se pod drobnohledem FBI dá poslat smska. Na druhou stranu - všichni jsme Mártymu toho Oscara tenkrát ze srdce přáli..

Slepota (2008)

Chtěl bych být před pěti lety v Cannes a vidět ty spadlé čelisti a nechápavé pohledy hostů, kteří přišli na premiéru filmu (tehdy nadějného) režiséra Města bohů a Nepohodlného. Na film, kde skoro nic nedává smysl. Ve městě (v Americe, na Zemi?) se začnou objevovat a množit záhadné případy oslepnutí (nedozvíme se proč). Vláda začne postižené chytat a umisťovat do karantény (nedozvíme se proč), což je něco mezi blázincem, Alcatrazem a vilou Vyvolených. Jako jediná vidomá tam proklouzne Julianne Moore (nedozvíme se proč), aby mohla být s manželem Markem Ruffalem, který se stane kápem jednoho z křídel areálu (nedozvíme se proč). V areálu panují otřesné podmínky, protože ho terorizují Gael García Bernal v bandě s regulérním (rozuměj od narození) slepcem a dalšími. Tahle banda rozděluje jídlo získané od ostrahy areálu (nedozvíme se jak a proč). Julianne Moore se většinu filmu snaží skrývat, že vidí, než aby využila tu obrovskou výhodu pro sebe a pro manžela i jinak, než že mu dělá průvodkyni, přičemž se dobu nechá úplně stejně jako ostatní terorizovat slepou bandou v čele s Bernalem (to jsem nepochopil vůbec). ****SPOILERY**** Pak konečně útěk (Juliannu napadne využít toho, že vidí), zjištění, že celé město (Amerika, Země?) osleplo (nedozvíme se proč), všude apokalyptický bordel a hory odpadků. Mooreová s Ruffalem ubytují spřátelené slepce u sebe doma, kde je vzorně naklizeno, všichni jsou pak hladce oholeni (nedozvíme se proč) a chovají se jako takoví přátelští nedezorientovaní slepci. Načež se prvnímu nakaženému (jestli to tedy byla nákaza) vrátí zrak (nedozvíme se proč). A všem kolem něj se vrátí naděje (tušíme proč). WTF??? ** Druhá hvězdička za dokumentární styl, kterým to bylo celé nasnímáno, který by mi normálně seděl, nebýt nejdebilnější story, kterou jsem viděl od Úsvitu mrtvých.

Slídil (2014)

Scénář je poměrně naivní a prvoplánový a nechává Jakea Gyllenhaala řádit ve světě, kde pro něj neexistují žádné bariéry.Takže zlodějíček z ulice v první zastavárně sežene odposlech policejní frekvence a kameru, přichomýtne se ke smrťáku, natočí první spy video, zajde za šéfkou bulvárního zpravodajství, která to okamžitě koupí a pustí do vysílání, a tak to pokračuje a stupňuje se. Běžně jezdí k vraždám dřív než muži zákona, stihne si před natáčením poladit světelné podmínky a kompozici (přesun mrtvoly pod lampu v případě potřeby vyřeší mnohé a nikdo z kriminálky si toho jistě nevšimne). Prostě příliš málo komplikací i na jeden obyčejnej žánrovej film. Jinak Jake předvádí herecky jistě snaživý výkon, ale všehoschopnou cynickou hyenu mu až tak úplně nevěřím. 70 %

Směšný pán (1969)

Koncentrovaná a syrová deprese v podání "trezorového" Kachyni o propuštěném politickém vězni, jenž hledá smysl života, o který už nestojí. Sugestivní atmosféra staré Prahy a (ne)hudba Zdeňka Lišky, fyzický výkon starého Šmerala, na můj vkus trochu řídký scénář. Antidivácký zážitek, který se těžko hodnotí procenty. 70 %?

Smrtící bumerang (1996)

Billy Bob v roztomilé kreaci retardovaného Karla, hereckým rejstříkem rozkročený někde mezi Borisem Karloffem a pozdním Miroslavem Táborským. Dějově ale chudší a předvídatelné - vyústění je vlastně jediné možné od samého počátku. Sling Blade zůstává filmem, kterému bylo shůry dáno jenom v jedné (herecké) kategorii. Silné ***

Smrtihlav (1998)

Nesmírně originální a inspirativní (a proto tolikrát vykradené) sci-fi. Po celou dobu jsem si říkal, proč tenhle člověk nenatočil poslední díly Harryho Pottera, které jen z povzdálí šmírovaly s bločkem na poznámky. Vyhoďte ty nádeníky, co se chystají natočit dvojku Blade Runnera, a když už to Ridley odpískal, najměte Proyase.

Smuteční slavnost (1969)

Na ploše jedné hodiny řečeno vše podstatné o tom, jak komunistický režim likvidoval své domnělé nepřátele a jakým lidem dal do rukou moc. Nekompromisnost zpracování je uhrančivá i po letech.

Sněhulák (2017)

Pozor, spoiler: Jedna vražda se odehrála na place, druhá ve střižně. Pohřešuje se odhadem jedna až dvě hodiny natočeného materiálu. K objasnění nevede jiná cesta než obnovit případ v rámci D-CUT.