13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Chaos a zmätok zobrazený v špičkovej a kvalitne natočenej akcii. Bez prezentovania nejakých veľkých emócii, rútiaci sa hneď do problematiky a vojnovej situácie. Keby to bolo o kúsok kratšie, neváham s plným hodnotením.

Proč? 13x proto (2017) (seriál)

Najabsurdnejšia, ale zároveň najlepšia americká stredoškolská dráma, ktorá svojou rozprávačskou štruktúrou a snahou podať zložitý a súvislý príbeh miestami zlyháva. Nejde iba o to, že nám naša hlavná aktérka svojimi všetkými udalosťami ukazuje jej ubitý a hrozný život ale zároveň aj keď človek nechce sa stále zamýšlať nad tým, že to nerobila kvôli zvýšeniu svojej pozornosti čo vlastne v konečnom dôsledku je aj pravda, stále to ten seriál dosť často naznačuje v prvých 9-tich častiach. Jej vnútorné rozpoleženie, ktoré nechápe aj Clay, ktorý sa iba presúva po jednotlivých vrstvách príbehu a zaťahuje do toho ostatných s ktorými to súvisí, to iba potvrdzuje. Jeho motív sa odkryje až v 2. polovici seriálu, dovtedy je to iba také motajúce sa trdlo s kopou neštastia na hlave, čo všetko všetkým vyčíta. Čo sa ale musí nechať, je vierohodnosť vzťahov a ich fungovania. Aj keď je epizóda zameraná na 1 osobu (čo je asi tak iba z tretiny pravda), je zručne poukázané ako sa dokáže napätie a atmosféra zhustiť, keď sa nám vysvetlí daľšia a daľšia postava, ktorá bola iba dovtedy normálny študent. Pridá sa tam nová emócia, názor, postoj k veci. K tomu totálne úžasná hudba. A čo podla mňa chcel tento seriál povedať? Clay to povedal pánovi Porterovi v poslednej epizóde tesne pred jeho odchodom z kancelárie.

Chatrč (2017)

Výborne podarené spracovanie knihy, ktoré absolútne nemusí mať žiadne veľké zvraty ani rozuzlenia na to, aby nás to nedokázalo udržať v pozore viac ako 2 hodiny. Kniha možno o kúsok lepšia, to detailnejšie spracovanie niektorých vecí nás viac vťahuje do deja ako vo filme. U mňa osobne pretrváva názor, že celý obsah knihy by sa nedal natlačiť na filmové plátno. Film miestami pôsobí veľmi stručne, ale zároveň necháva každej postave priestor na vyjadrenie sa. Myšlienky aj samotný motív celej knihy podla mňa nemusia každému sadnúť. Celková podstata ale aj všetky rozhovory, ktoré sa tu udiali sú pre typy ľudí, ktorím nevadí prijať novú prezentáciu alternatív viery a samotného vzťahu s bohom. Keďže sám nie som zrovna silný veriaci, tak tento film mi ponúkol na to úplne iný uhol pohľadu, ktorý mi vyhovuje. Človeku, ktorý sa od tohto čo najviac vzdaľuje, môže tento film posôbiť absurdne alebo sa mu vôbec nemusí páčiť. Aspoň vidíme, ako niektorí z našej ČSFD komunity s týmto zápasili a potom tu iba nadávajú a dehonestujú pre nás ostatných toto inšpiratívne dielo.

Spása (2014)

Príjemná oddychovka, s jednoduchým a priamočiarym príbehom na čele s kruto-prísnym Mikkelsenom.

The Wire - Špína Baltimoru (2002) (seriál)

Je to výborne realisticky spracovaný seriál, dokonalý svojou odlišnosťou príbehov u každej z postáv, ale napriek tomu úzkej spojitosti každej z nich, vrhajúci pravé svetlo na to, čo sa deje a ako to aj v skutočnosti vyzerá. Policajná práca a smer vyšetrovania, ktorým sa každý prípad uberá, neustále odhalovanie nových skutočností a detailov, nové techniky a podobne to sa všetko cení. Dokonca aj pohľad na prostredie z ulice, kde sa každý snaží presadiť to svoje bez ohľadu nato, či je to v súlade s názormi ostatných, hlavne scény keď sa tam ide niekto hádať o právo na určité miesta predávok alebo nastupuje odstránenie určitej osoby. Lenže má to svoje chybičky. V prvom rade je to úplne zbytočné ponáhlanie sa vypovedať veľa vecí naraz, pričom pri sústredení sa na menej dejových línii by tento seriál pôsobil ucelenejšie a zretelnejšie. Z tohto dôvodu sa často rozličné motívy v jednotlivých sériach strácajú ale hlavne opakujú ( akokeby sa nás tvorcovia snažili ubezpečiť, že na toto sa treba najviac sústrediť). Avšak aj napriek tomu majú všetky postavy dostatok priestoru a rozhodne majú čo povedať. Ako sa im podarilo dať tieto dve veci do jednej roviny? V tomto je pre mňa tento seriál jedinečný.

Legendy Polskie: Twardowsky 2.0 (2016)

Ajjajáj! Začínam mať menšie obavy o môjho miláčika Witchera. Všetky tieto Legendy sú iba ukážkou súčasnej vyspelosti techniky a možností v rámci vizuálneho podania. Chápem, že sa nedá do takejto krátkej stopáže natlačiť niečo veľkolepé a scenáristicky hutnejšie ale keď sa tu každý moment oddelí iba nejakým trikovým záberom, tak to začína po chvíli aj celkom vadiť. Priestory sú miestami perfektné, lenže vôbec nie sú naplno využité. Tú ideu s peklom radšej nekomentujem....

Legendy Polskie: Jaga (2016)

Sexy Jaga, skvelé slow motion bez pointy, "krásny" monológ anarchistu. Absurdnosť všade, kde sa len dá lenže je to briliantne natočené.

Legendy Polskie: Operacja Bazyliszek (2016)

Odvážny policajt so svojím cynickým strýcom na pohodlnom rybolove, ktorý sa zmení na tajné odkrývanie skrytých úkazov hňeď vo vedľajšom lese. Žiadny motív, žiadna vnútorná pohnútka, proste pome tam a uvidíme čo sa stane.

Legendy Polskie: Smok (2015)

Celkom obstojne natočená ptákovina s pomerne kvalitnými efektmi, sviežim tempom a dobrými hercami. V podstate je to stručne zhrnutá schéma dnešných marveloviek.