Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

No, kde začať? Across The Spider-Verse mi vytrel zrak a odpálil dekel. Pardon, ale musím to takto expresívne povedať. Fanúšikom Spider-Mana som od detstva, kedy som videl prvý film s Tobeym Maguirem. Tá trilógia bude mať navždy miesto v mojom srdci ako dnes už legendárna Spider séria. Amazing Spider-Man síce za kultové dielo považovať zatiaľ nemôžem, avšak toto filmové spracovanie s Andrewom Garfieldom bolo pre mňa príbehovo lepšie zvládnuté z hľadiska lore a emócii... no nechápte ma zle. Obe verzie skvelo vynikajú v niečom inom. Čiže takto nejak by som to videl. Mám skúsenosť aj s pár kreslenými seriálmi, ale tie už nemám v živej pamäti. Keď prišiel Venom (a teda SSU) a Tom Holland (a teda MCU), tak som z toho nebol až tak nadšený. Avšak zatiaľ čo SSU išiel s kvalitou do hnoja, tak Holland si získal moje sympatie. Takému No Way Home som dal 9/10, pretože to bola super nostalgická záležitosť a hlavne srdcovka pre každého fanúšika nášho "priateľského suseda Spider-Mana". Ale Across The Spider-Verse? To je totálna pecka a najlepšie audiovizuálne dielo so Spideym aké som doteraz videl. Prečo spomínam aj predošlé diela s týmto Marvel hrdinom? Pretože tento animák obsahuje odkazy na všetky doterajšie adaptácie Spider-Mana a dokonca načrtol tak trochu budúcnosť MCU jednou postavou, ktorá tu je ako menšie cameo. !!!! POZOR, POTENCIONÁLNY SPOILER!!!! Veď nechajte sa prekvapiť a len naznačím, že je to niekto z filmu Homecoming a v rámci MCU ešte o ňom budeme počuť. Možno s tým súvisí aj to oznámenie Amy Pascal o animovanom spin-offe s Jessicou Drew a live-action verziou Milesa Moralesa. !!! KONIEC POTENCIONÁLNEHO SPOILERU!!! A keď už som pri tých odkazoch a easter eggoch, tak tento film je nimi naplnený do úplného prasknutia. Nemáte šancu si ich všimnúť všetky. Je tu PlayStation Spider-Man, Yuri Watanabe v inej verzii, Spider-Cat, Spider-Horse .... všakovaký bizár. Napriek mnohým odkazom, je príbeh pomerne jednoduchý. Mnohí kritizujú, že je to takto useknuté uprostred. Akože má to otvorený koniec, ale pokračovanie príde o 10 mesiacov a tvorcovia hovorili, že je to jeden príbeh rozdelený na dva filmy. Čiže ja to beriem a absolútne mi to nevadí. Pri výbuchu teleportu, ktorý zostrojili pre Kingpina, sa stala nehoda a zrodil sa záporák Spot, ktorý robí bordel v realitách medzi ktorými cestuje a naberá na sile. Chce sa Milesovi pomstiť a pripraviť ho o to najcennejšie. A potom je tu Miguel O´Hara a.k.a. Spider-Man 2099, ktorý tiež zasiahol do cestovania medzi realitami. Ale uvedomil si, že robí chybu a do udalostí v iných realitách zasahovať zásadným spôsobom nemôže, lebo tie reality môžu zaniknúť. Toto nie je ani tak spoiler, pretože Miguel odkazuje aj na Doctora Strangea a Spider-Mana z Earth-19999 už v traileri, ktorí toto cestovanie medzi realitami tiež odštartovali. Preto si Miguel prizval na pomoc desiatky Spider-Manov, aby spoločne dolapili Spota a zachránili multiverzum. Avšak má vybranú menšiu skupinku, ktorej dôveruje a zvyšok len trochu vypomáha. V jeho tíme je Gwen Stacey, Spider-Punk, Spider-Man India, Jessica Drew, Peter B. Parker a tak ďalej. Avšak keď sa Miles dozvie zásadnú informáciu o pôvode jeho schopností a osude jeho najbližších a priateľov, tak to celé ide do hája. A či sa všetko bude môcť dať do poriadku, zistíme v marci.  Áno, znie to ako klišé a ono to aj je v jadre typické Spider-klišé, ale spracované excelentne a dokonale. Postavy sú napísané sympaticky, celé je to nasiaknuté ich vzájomnou chémiou. Napriek tomu, že je to naozaj veľmi preplnený film, tak každý tam má svoju šancu zažiariť a v sekunde si získa vaše srdce. Nie sú to žiadne plytké a sterilné indivíduá. Každá postava má svoj vlastný charakter, backstory a kvalitnú výstavbu charakteru. Takto sa to má robiť, pán Nolan, pán Snyder a podobní. Miller a Lord sú scenáristickí králi. Po emočnej stránke je film tiež veľmi bohatý pretože tu máte prakticky všetko. Máte tu klasické teenegerské problémy či už ide o vzťah s rodičmi, školu a budúcnosť, lásku na prvý pohľad, aj menšie sklamanie sa v láske. Film je prešpikovaný aj veľmi kvalitným humorom, kedy vás vždy niečo rozosmeje. Zároveň prídu aj smutné, temné a strašidelné momenty a akcia aj napätie si vás nájde a skvelo to odsýpa. A občas je tá akcia a súboje tak intenzívne, že vás to priklincuje do stoličky a zvýši vám tep ako prestrelky v Johnovi Wickovi 4. Scenár veľmi dobre a nenásilne dokáže balansovať medzi drámou a komédiou. Vizuál a ten extrémne veľký zmysel pre detail? To sa ani nemusíte pýtať. Tu sa animátori doslova odtrhli z reťaze. Tak bohatý vizuálny koncert som ešte nikdy nezažil. Animácia hovorí samostatný príbeh a ako keby pred vami doslova ožili stránky známych komiksov. Každá realita, ktorú navštívime má svoj špecifický vizuálny štýl, ktorý aj odkazuje na svoju komiksovú predlohu. Vizuál reaguje na aktuálnu situáciu, na hudbu, na dialógy a náladu danej scény. Jednoducho je Across The Spider-Verse (pardon za výraz) najkrajšie animované vizuálne porno aké som videl. Keď sa vám zdalo, že ostatné animáky začali Spider-Verse kvalitne kopírovať, tak prišli animátori zo Sony a dali ostatným ranu pod pás. Svet Gwen je kreslený vodovými farbami, Vulture je kreslený ceruzkou a len obrysovo alebo tu je krátka pasáž, ktorá vyzerá ako starý Spider-Man komiks zo 60. rokov, ten pôvodný. Hudba tu je rovnako vychytaná a skvelo podkresluje náladu danej scény až som mal občas zimomriavky alebo ma niektoré momenty dojali. Bol som na verzii so slovenským dabingom, pretože pri niečom takomto proste chcem dabing a nie čítať si titulky. A ten je tiež veľmi vydarený a preklad mi príde kvalitný. Nie sú tam také prešľapy ako v tom českom, kde je Spot ako Flek alebo vás Gwen víta v "Spajdr-sosajty". Pri traileri som sa až chytal za hlavu. Takže tak - zabudol som na niečo? Dúfam, že nie. Across The Spider-Verse a celkovo túto už teraz sériu odporúčam všetkým. Tu si príde na svoje asi každý. Deti, ktoré chcú vidieť dobrú rozprávku, fanúšikovia Marvelu a Spider-Mana, všeobecní fanušikovia komiksov, milovníci akčných komédii, milovníci sci-fi... proste všehochuť. Pre mňa je to najlepší Spider-Man a jeden z najlepších Marvel filmov vôbec a dávam tomu 10/10 a.k.a. 5 hviezd.

Strážci - Watchmen (2009)

Vyzerá to tak, že z tých všetkých filmov od Zacka Snydera a konkrétne tých z DC sveta komiksov, sú Watchmeni rovnako skvelí ako jeho zostrih Justice League. Keby tu neboli tie jeho spomaľovačky alebo trochu groteskné nechutnosti, tak ani neviem, že je to film od Snydera. Nehovorím, že išiel s postavami a ich charaktermi do veľkej hĺbky, ale určite to poňal asi najvýraznejšie z celej jeho tvorby. Bavil ma ten štýl, ktorý bol takým retro a zároveň je to akési krimi alebo skôr noirový film. Len so superhrdinami. Vizuál spolu s príbehom mi evokuje taký zvláštny mix Spider-Man Noir, Sin City a tak trochu aj animáku Rodinka Úžasných. Pretože príbeh sa odohráva v alternatívnej histórii v 80. rokoch, kedy sa schyľuje k 3. svetovej. Zároveň má spoločnosť plné zuby superhrdinov a majú zakázané nosiť masky. Plus do toho niekto začal Watchamnov vraždiť a s neznámym motívom. Pre mňa to je veľmi atraktívna kombinácia, takže som si ju užíval naplno. Aj akcia je tu občas dosť surová, takže to je len plus. Jediné čo mi tak trochu na príbehu vadilo, je podanie samotných príbehových liniek. Bolo to trochu ťažkopádne a príliš prekombinované a ocenil by som, keby je film občas priamočiarejší. Nie že by som bol hlúpy, ale občas som bol zmätený :D  Práca s postavami je dobrá, pretože ich backstory, minulosť a charakter vám tvorcovia odkrývajú postupne. Bavilo ma po kúskoch zisťovať, že kto, čo, ako a prečo. A postupne sa vám celá skladačka dáva dokopy. To mám rád. Musím uznať, že tento tím je dosť netradičný. Pripomenulo mi to filmy od Jamesa Gunna, ktorý tiež má rád čo najviac bizarné postavy. Preto ma najviac zaujali Rorschach a Dr. Manhattan, ale aj Jeffrey Dean Morgan bol skvelý ako vždy, len škoda, že jeho postava Komedianta bola vo filme tak krátko. Zack Snyder si sem vybral dobrú hudbu prevažne z 80. rokov a skvelo sa do daných scén hodila. Vizuálne ide o technicky naozaj pekný film, ktorému po tejto stránke nemám čo vytknúť.  Tie spomalené zábery mám u Zacka rád, sem-tam sa zaujímavo pohral so svetlami a farbami. A kostýmy mali príjemný retro nádych, hlavne čo sa týka superhrdinských úborov. Teda až na Dr. Manhattana, pretože to, že je modrý neznamená, že musí všade otŕčať holý zadok :D Takže Watchmenov musím určite doporučiť každému, kto chce vidieť nie úplne klasický komiksový film. Akčných scén tu je veľmi málo a v tomto sa tiež od zvyšku odlišuje. Napriek tomu to dobre funguje. Som zvedavý na ten seriál, tak snáď je dobrý tiež.

Masakr ve Waco (2023) (seriál)

Údajne existuje aj hraná seriálová verzia tejto udalosti, s celkom dobrým hereckým obsadením, takže niekedy v najbližšej budúcnosti si to chcem pozrieť. Možno to je natočené tak, aby vykompenzovali nedostatky tohto dokumentu. Hodnotiť ho nedokážem nejak extra do hĺbky, pretože o tejto udalosti nemám nič naštudované a dokým som na toto nedostal odporučenie, tak som netušil, že sa niečo takéto v USA vôbec udialo. Ale som rád, že vždy objavím nejakú zaujímavú časť histórie a takýto typ dokumentov mám rád. Napriek tomu, že ja dokumenty sledujem minimálne. Keď ma však zaujme téma a je to kvalitne natočené a fakticky presné, tak si niečo také rád pozriem. A toto je krimi prípad a tragédia okolo náboženských fanatikov, čiže žáner, ktorý obľubujem. Za mňa je Masaker vo Waco super dokument a nemám čo vytknúť v nejakej veľkej miere (sú to len drobnosti, ktoré mi vadia), pretože ako som už písal, nemám o tom bližšie informácie. Preto ani nedokážem túto minisériu posúdiť a skritizovať z hľadiska objektivity informácii, ktoré v dokumente odzneli. Ale čo posúdiť viem je, že mi tu chýbal detailnejší pohľad na situáciu z pohľadu preživších Dávidiánov. Masaker vo Waco sa venuje situácii skôr zo strany štátnych zložiek ako z tej druhej strany. Pretože jednak sú tu od druhej polovice dokumentu príliš veľké a rýchle skoky v čase. To sa naozaj väčšinu času z tých skoro dvoch mesiacov nič zaujímavé neudialo? A na druhej strane sa dozvieme len minimum vecí, ktoré sa diali priamo v sídle Dávidiánov. Ani dôvody prečo sa tak rozhodli a v minisérii vás postavia pred hotovú vec. Áno, sú tu výpovede bývalých členov sekty, ale veľa toho k tomu nepovedia. Taktiež ma mrzí, že sa nedozvieme viac o udalostiach, ktoré k tomu predchádzali a ani čo sa udialo pri bombovom útoku v Oklahome o 2 roky neskôr. Odznejú len veľmi stručné a strohé informácie. A to je dosť veľká škoda, keď si mám vytvoriť o tom celkový obraz. Avšak páči sa mi, že sa dokument nesnaží prikloniť sa ani na jednu stranu, či už FBI alebo fanatikov. Takto objektívne by aj dokumenty mali byť a nesnažiť sa veci prikrášliť. A ak smiem povedať subjektívny názor k tomu čo sa stalo, tak to bola teda silná káva. Nechápem ako môžu existovať ľudia ako táto sekta. Ako môže jeden človek, ktorý je tak vážne psychicky narušený až takto silno zhypnotizovať a sfanatizovať ľudí? Ja tomu proste nechápem. Najviac mi rozum neberie fakt, že tí čo prežili, to aj po 30 rokoch berú normálne a že sa vlastne stala normálna vec a bolo to tak správne. Ako musíš byť hlúpy a oblbnutý, že aj po 30 rokoch to stále považuješ za správnu vec a stále tú ich vieru považuješ za dobrú? To ten Koresh im až takto kompletne vymyl mozgy, nenávratne? Žiadna ozvena svedomia a zdravého rozumu? Tomuto naozaj nerozumiem a pozastavuje sa mi nad tým rozum. Uvediem jeden príklad - dotyčná hovorila o tom, že David donútil mužov v sekte vzdať sa svojich manželiek a všetky s ním spali a boli zaňho vydaté. A ona, že veď po tom túžila a bola rada, keď s ním bol Boh prostredníctvom Davida, ktorý s ňou súložil, aby bol k nej Boh čo najbližšie. Haló? WTF? Alebo že veď dievčatá vo veku 12 rokov už začínajú menštruovať, čiže technicky sú dospelé a nevadí, že ich David sexuálne zneužil. What? To akože nič? Žiadna varovná kontrolka "blik, blik"? A celkovo mi prídu americké zákony a systém hlúpe. Hlavne čo sa týka ústavného práva vlastniť zbraň. Síce to nie je jediný problém v zákone, ale k mnohým incidentom by nikdy nedošlo, keby neboli prítomné zbrane. Škoda, že sa nezavedie prísna regulácia, aby si pušku nemohol kúpiť hocijaký psychopat vo Wallmart potravinách, hneď vedľa masla a smotany. Takže tento dokument môžem len odporučiť ak máte radi krimi dokumenty a náhodou počujete o tomto prípade prvýkrát. Ak o tom viete, tak vám tento dokument nič nové nepovie a môžete ho ignorovať. Možno by som ešte upozornil, že to nie je pre slabšie povahy.

Shazam! Hněv bohů (2023)

Po dopozeraní musím priznať, ma pokračovanie zaujalo rovnako ako prvý diel. Len vďaka iným veciam ako prvý diel. Čiže vo výsledku sú si tie filmy rovné a stále ostávajú mierne nadpriemernými a zároveň klasickými komiksovými filmami. Najprv to viedla téma FAMILY ako u Vina Diesela (veď ho aj parodujú v samotnom filme) a v pokračovaní ma zase bavil ten lore, pretože mám rád staroveké grécke bájky. Aj keď na túto konkrétnu tému existujú samozrejme aj lepšie filmy. V tomto prípade (keď to poviem v skratke a zjednoduším) išlo o to, že niekdajších gréckych bohov a bohyne uväznili pozemskí čarodejníci v ich ríši. Ale Billy bohyne omylom v prvom dieli vypustil. Spomína sa tu aj strom života a boh Atlas. Ten je po smrti, ale jeho 3 dcéry túžia po znovuzrodení ich sveta, Rajskej záhrady. Hľadajú zlaté jablko, ale jedna zo sestier túži po pomste. Zradí sestry a chce zasadiť Rajskú záhradu v našom svete a náš svet zničiť. A tak je na Billym a jeho rodine, aby to zastavili. Našťastie sa nezabúda aj na samotnú rodinu a romantickú linku, keďže Freddie si získal náklonnosť jednej z bohýň a Billymu sa páči Wonder Woman.  Čiže postavy sú spracované veľmi príjemne a prirodzene, aj keď žiadna postava a ani herec, ktorý ju predstavoval, nijak extra nevynikal. Avšak potešil ma kasting troch bohýň - sestier. Obsadenie Helen Mirren ma úprimne prekvapilo a nešlo jej to zle vzhľadom na ten vek. Dokazuje, že herec nikdy nie je starý na komiksový film. Lucy Liu ako sestra, ktorá zradí bola tiež dobrá voľba. A nakoniec Rachel Zegler (budúca Snehulienka v live-action verzii) sa predviedla najsympatickejšie (áno, jej náklonnosť si Freddie získal). Ostatné postavy sa držia v úzadí a hrajú druhé husle. Čo je možno aj škoda, pretože každý by si zaslúžil väčší priestor. Udivuje ma, že napriek stopáži len 2 hodín má film dobrú výstavbu deja a charakterov, využila sa každá minúta na 100%. Áno, povedal som, že by si vedľajšie postavy zaslúžili viac priestoru. Napriek tomu má každý to svoje nevyhnutné minimum a Shazam! 2 je dôkazom, že keď je dobrý scenár, tak ani krátky film nie je problém. Že Marvel? Humor je tu vyvážený a dobre podaný, čiže celkom som sa pobavil a páčili sa mi viaceré popkultúrne odkazy. CGI efekty už boli trochu slabšie vďaka nižšiemu rozpočtu, ale nekrvácali mi z toho oči a dalo sa to. Najhoršie na tom boli bájne bytosti ako Minotaury, jednorožce, Kyklopi, Mantikory a tak ďalej. Výber hudby bol tiež veľmi sympatický a skvelo dopĺňala jednotlivé scény. Takže aj pokračovanie Shazama môžem akémukoľvek divákovi doporučiť ak má rád či už komiksovky, DC, grécke báje, akčné komédie a tak ďalej. Myslím, že každý si tu nájde to svoje.

Black Adam (2022)

Na chvíľu som mal pocit, že sa vrátil do procesu výroby DCEU filmov Zack Snyder. Pretože sa vrátili veci, ktoré boli zápormi jeho DC filmov. Bohužiaľ, ale vrátili sa len tie zápory. A keď sa tak pozerám na vývoj tejto série, tak nikdy prepojená už nestihne byť. Od Justice League sa síce všetko na oko tvári ako príbehy v jednom svete, ale zároveň sú všetky oddelené. Preto ani nerozumiem tomu zbytočnému cameu Supermana na konci (nie, nie je to spoiler, keďže prichádza reštart a toto je jeden z posledných DCEU filmov). Black Adam je vlastne len taký nudný a vlažný mix akcie, boja bytostí, superhrdinov a anti-hrdinov, okorenený čiastočne lacným digi bordelom, ktorý ani nevyzerá pekne. A príbeh vlastne nie je o ničom inom. Teroristi prebudia zo spánku 5000 rokov starého hrdinu a Wallerová vyšle svoj ďalší tím, ktorý má vyriešiť túto situáciu. A to je vlastne všetko. Postavy majú takmer kompletne ploché charaktery a neviem načo tu predstavili nový tím hrdinov, keď aj tak o nich nič nevieme. K nikomu si nevybudujete vzťah a na ich osude vám sotva záleží. Chémia medzi nimi tiež prakticky nie je žiadna, pretože sa všetci očividne stretli prvýkrát a nepoznajú sa medzi sebou rovnako ako divák nepozná nikoho z nich.  Takže rozhodne to neodporúčam. Jediné, čo sa mi páči je tá titulná skladba. Bohužiaľ, ale zrejme v každom filme je prítomnosť Dwaynea Johnsona zlým znamením. A mrzí ma, že ani Pierce Borsnan si na staré kolená nič dobré nevyberá.

Peter Pan a Wendy (2023)

Pri týchto hodnoteniach na ČSFD mám občas pocit, že je so mnou asi niečo zle, pretože mám na daný film alebo seriál iný pohľad ako väčšina. Nie že by som to robil naschvál, ale aj v tomto prípade mám na celú vec opačný pohľad. Zatiaľ čo pôvodný animák u mňa vôbec nezabodoval a považujem ho za zatiaľ najhoršiu rozprávku od Disney, tak toto bol solídny a príjemný zážitok aj so zmenami v príbehu. A zmeny určite k lepšiemu. K príbehu sa vyjadrovať nebudem, pretože ten asi väčšina z nás už dávno pozná. Teda mám na mysli len verziu z roku 1953, tie novšie nie. Bola tu odvedená lepšia práca s postavami a premenou prešli aj ich charaktery, keďže pôvodne sa zachovali odlišne. Napríklad sme sa dozvedeli o backstory kapitána Hooka a Petra Pana. To ako sa dostali do Krajiny-nekrajiny, prečo sa nenávidia a ustavične medzi sebou bojujú. Niečo takéto vám pôvodný animák vôbec nepovie a ani nenaznačí tak, aby to aj decká pochopili. Tam medzi sebou bojujú, lebo .... proste lebo. Aj keď sa Wendy s bratmi hrajú na Petra Pana a kapitána Hooka, tak pochopíme, že je to rozprávka pre deti a až potom sa dozvieme, že to nebola rozprávka. Kreslená verzia nám to podá spôsobom, že Peter je nejaký týpek odvedľa a nie postava z legendy. Aj víla Cililing sa nespráva k Wendy až tak nevrlo, pretože v animáku ani nevieme aký má na to dôvod. Najväčšia zmena je na záver a takto to je oveľa prirodzenejšie, zaujímavejšie a uveriteľnejšie. Postavám tu bol vdýchnutý život, pretože nie sú to len nejaké bábky s plytkým a takmer neexistujúcim budovaním charakteru osobnosti. A viete si k nim vytvoriť aspoň minimálny vzťah a záujem o ne. V predchádzajúcom spracovaní to vôbec nefungovalo. Herecké obsadenie je z drvivej väčšiny pre mňa neznáme, pretože logicky to sú prevažne detskí herci. Ale najviac som si užíval Jude Lawa ako kapitána Hooka, ktorý síce bol záporák, ale dokázal, že aj on je len človek, ktorý cíti krivdu. Síce ho to neospravedlňuje, ale aspoň dostal Hook další rozmer a nie je to záporák len preto, že je jednoducho zlý. Ešte sa mi páčil výkon hlavnej hrdinky Wendy, ktorú stvárnila Ever Anderson. Tú ja poznám len ako mladú Natashu Romanoff z marvelovky Black Widow. Hrala rovnako sympaticky ako aj v prípade BW. Snáď sa bude môcť prezentovať aj vo väčších úlohách, kde nás bude môcť presvedčiť o jej hereckom talente viac. Posledný známy pre mňa bol komediálny herec Alan Tudyk. V Peter Pan a Wendy mal vďaka úlohe Wendinho otca len taký malý štek, takže skôr som zvedavý na seriál Resident Alien. Humor tu je veľmi skromný, takmer ho neevidujem, čo je škoda. Ale keď sa niečo vtipné udialo alebo povedalo, tak som sa zasmial. Čiže ďalšie malé plus. Veľmi sa mi páčili piesne, hlavne tie ktoré spievali piráti. Naschvál si to dajte v slovenskom dabingu. Naozaj príjemný spev, až mi trochu šiel mráz po chrbte. Vizuál je pekný, našťastie nie veľmi umelý. Na druhej strane nevyvolal ani žiadny vau efekt. Takže Peter Pan a Wendy mňa zaujal, škoda že nie aj niekoho druhého. Myslím si, že toto je jedna z tých rozprávok, ktorú by som si bol schopný pustiť aj viackrát a deti zaujme určite. Na záver si dovolím jednu kontroverznú a vyrývačnú poznámku - Disney si môže odškrtnúť všetky povinné hollywoodske kvóty, aby sa menšiny neurazili. LGBTI+ propagandu nasilu vtlačenú tu našťastie nemáme, ale sú tu muži, ženy, bieli, čierni, jedna aziatka, jedna indiánka, jeden chalan s Downovým syndrómom a tak ďalej. Snáď sú spokojní.

Peacemaker (2022) (seriál)

Tým, že je seriál priamo naviazaný na koniec nových Suicide Squad a rovnako od Jamesa Gunna, tak je aspoň zachovaná kontinuita. Pretože aj keď je to očividne stále DCEU, tak ako celok  tento vesmír nedrží pokope. Napriek tomu, že sa to tak celé tvári. Lenže nemám zo seriálu Peacemaker taký hajp a nie som z toho tak odpálený ako väčšina divákov. Áno, určite je príbeh o "mierotvorcovi za každú cenu" solídnym seriálom, ale videl som aj lepšie. Mám jednoducho pocit ako keby to bol len zbytočne natiahnutý film. Väčšinu času sa akoby nevedelo čím seriál vyplniť, pretože dejové linky nejak extra košaté nie sú a cieľ je pomerne jasný už od prvej časti. Príbeh je pomerne jednoduchý. Peacemakera prepustia z nemocnice a aj keď Wallerová sľúbila všetkým na konci SS pomyselnú slobodu, tak jemu aj tak hrozila basa za zabitie Wallerovej agenta Ricka. A tak poskladala tým, ktorý sa jej naposledy vzoprel, aby spoločne porazili mimozemské motýle, ktoré sa na našu planétu tajne infiltrovali. V ich domovine zavládla apokalypsa. Ako námet to znie super. Len prevedenie sa občas príliš vlečie, umelo naťahuje, občas nudí, má málo akcie a keď už nejaká je, tak nič prevratné to nie je. Čakal som aj kvalitný vulgárny humor na ktorom sa schuti zasmejem. Zatiaľ čo na mňa v Suicide Squad fungoval, tak tu sa mi do vkusu netrafil. Ako som už písal, tak akcie tu nie je veľa a nie je ani veľkolepá alebo niečím výnimočná. Cítiť z toho, že je to taká lacnejšia televízna produkcia a nie nejaký vysokorozpočtový mega film. Postavy sú zvládnuté ešte pomerne dobre a chémiu medzi nimi som si užíval plnými dúškami. Ale občas sa sem pritrafila nejaká tá nelogickosť. Veľa problémov plynie len z toho, že postavy spolu nekomunikujú, čo mi trochu prekážalo. Každá z nich si však získa vaše sympatie či už je kladná alebo záporná a všetky majú nejakú osobnosť. Napriek svojím rozdielom si k sebe nájdu cestu a z kolegov sa postupne stáva takmer až rodina. BTW viac funkčná family ako tá Dieselova. Najviac sa mi páčilo ako to pekne iskrilo medzi Johnom Cenom a Jennifer Holland. Čo musím však skritizovať je fakt, že každý z ústredných postáv mal moment, kedy mi liezol na nervy. Celkovo je však najviac otravný asi Vigilante (a to mám Freddieho Stromu ako Cormacka McLaggena z Harryho Pottera v obľube). Vizuálne ma seriál nejak veľmi neočaril, pretože vzhľadom na príbeh ani nemal kedy. Ten efekt handy shake kamery mi tiež väčšinu času nesedel. Aj v The Last of Us to postupne začalo byť až príliš otravné a pôsobilo nechtiac lacným dojmom. Naopak CGI je na seriálové pomery dosť slušné a pozeralo sa na to pekne. Výber hudby je na jednotku, ale to u Jamesa Gunna inak ani nejde. Ako taký menší komiksový seriál to môžem odporučiť a ako taká večerná zábava je to fajn. Ale na to, že má Peacemaker také veľmi pozitívne ohlasy, tak som čakal od toho o dosť viac ako som dostal. Každopádne som zvedavý, že čo od Gunna dostaneme nabudúce, keď rozbehne svoj DCU vesmír seriálov a filmov.

Hypnotik (2023)

Keďže ide o trilerové mysteriózne béčko, tak ho tu je aj silno cítiť. Ale bohužiaľ nefunguje dobre ani ako žánrovka. Tvorcovia sa veľmi snažili spraviť niečo na štýl Tenetu alebo Inception od Christophera Nolana. Bohužiaľ sa im to podarilo len trochu. Musím povedať, že ma prijatie divákov na ČSFD celkom prekvapuje. Výsledok ma mrzí, pretože ako námet to znie v skutočnosti dosť zaujímavo a originálne. Lenže prevedenie kríva, je nudné a iba sa pretvaruje inteligentne. V skutočnosti je to veľmi klišoidne a plytko napísaný scenár a navyše dosť krátky film. Respektíve filmári nevyužili stopáž dostatočne efektívne. Príbeh je o ľuďoch, ktorí ovládajú silnú hypnózu. Vytvorili tajnú štátnu divíziu, ktorá slúžila na politické hry Spojených štátov vo svete. Ústredná dvojica hrdinov porušila všetky pravidlá tým, že spolu splodili dcéru. Avšak tá má výnimočne silné hypnotické schopnosti, kedy sa vie dostať do hlavy komukoľvek. Toto chcela divízia využiť a získať toto dieťa ako ich zbraň v záujme štátu. Logicky im to rodičia nechceli dovoliť, počkali kým bude ich dcéra dostatočne pripravená a prichystali pomstu. Takto to znie naozaj perfektne. Teraz môžem len dúfať, že niekto talentovanejší príde s podobným námetom a natočí skutočnú pecku. Čo ma najviac prekvapuje je fakt, že také hviezdne mená ako Ben Affleck, Alice Braga a William Fitchner nepredviedli dokopy nič na čo som od nich zvyknutý z minulosti. Možno keby to vzal pod svoje režisérske krídla samotný Affleck, tak by dopadol film oveľa lepšie. Nie raz dokázal, že je skutočne schopný režisér. Okej, ten Fitchner ešte ako tak celkom ušiel, pretože on vie byť správnym sviniarom skoro vždy. Takže odporučiť to môžem jedine vtedy, ak sa pripravíte na to, že nemáte od toho príliš veľa očakávať. Vtedy to celkom ujde. Ale inak by som sa od tohto filmu držal radšej ďalej a čas venoval lepším kúskom v tomto žánri alebo s podobnou témou.

Malá mořská víla (2023)

Na tento film bol taký obrovský hate a úplne, ale úplne zbytočne. Myslím, že je to minimálne rovnako dobrá verzia ako animovaný originál. V niektorých prvkoch za mňa ešte lepšia. Pretože sú tu zmeny, ale ku prospechu príbehu a budovania deja a charakterov. Celé to pôsobí uveriteľnejšie a prirodzenejšie, pretože toto mi na pôvodnom filme vadilo. Išlo sa z jednej situácie do druhej, ale bez žiadneho build-upu k tomu. Potom to celé pôsobilo kŕčovito a nereálne. Je škoda, že tu niektoré momenty chýbajú. Napríklad keď chcel kuchár uvariť Sebastiana, oslava pre kráľa Tritona aj s koncertom Sebastiana s orchestrom. A potom tu niečo pridali alebo pozmenili. Napríklad princ Erik a Ariel majú viac času sa zoznámiť a sú spolu na tržnici, kde Ariel tancuje. Potom je uveriteľnejšie, že sa do seba zamilovali. A takto je príbeh obohatený na viacerých miestach. Napríklad tu má princ matku, kráľovnú, a aspoň vieme, prečo nemohol ísť z hradu von. Sestry Ariel tu majú tiež oveľa väčší priestor a aj nejak interagujú s Ariel a s otcom Tritonom. V animáku sú len na začiatku prakticky a to je všetko. Ako keby ani neexistovali. Potom je tu ďalšia dôležitá časť a to hudba. Pridali 2 alebo 3 nové skladby, zvyšok zachovali prakticky totožne. Z tých troch pesničiek sa mi najviac páčil pokus o rap. Moderné, hravé a pre dnešné deti myslím aj prirodzené, aby si aj dnešný divák tam našiel to svoje. Najviac som sa začudoval kritike vizuálu. Jednak, že vizuálne efekty nie sú pekné, že má film vyblednuté a mdlé farebné podanie. Alebo sa milovníci animáku sťažovali na prehnaný realizmus v zobrazení Sebastiana, Floundera a Scattle (ktorý tu zmenil pohlavie a je to vtáčia samička). Mne prišli dostatočne rozprávkoví a celý film pestrofarebný, plný života. Naozaj to má svoje čaro, je to naozaj krásny film. Čiže tento hate bol úplne zbytočný. Herecky tu najviac vynikla predstaviteľka Ariel a podala veľmi sympatický výkon. Ešte viac si to však užila Melissa McCarthy ako bosorka Uršula. Bola správne hrozivá, tak ako treba. Aj keď tu sa jej zbavili rovnako rýchlo ako aj pred 40 rokmi.  Takže túto rozprávkovú jazdu odporúčam každému s otvorenou mysľou a tomu, kto sa nesnaží silou mocou na toto dielo pľuvať kyslé poznámky. Samozrejme hlavne deťom, ktoré chcú pekný zážitok aj s poučením do života. BTW tá rasová vec mi nakoniec až tak neprekážala, aj keď herečka, ktorá hrala Uršulu v prestrojení, sa na Ariel hodila viac.

Sebevražedný oddíl (2021)

A takto sakramensky dobre to dopadne, pokiaľ niečo dáte do rúk kvalitného režiséra a necháte ho slobodne sa kreatívne vyblázniť. Ak si bude aspoň takúto úroveň držať celé chystané DCU od Jamesa Gunna, tak mám obrovský hype a neviem sa toho dočkať. Dohodnete sa s ním na 3. časti Strážcov Galaxie? Takmer dokonalý 9/10 film a zároveň najlepší od čias Endgame. Poprosíte ho o napravenie reputácie Samovražedného oddielu? Gunn vyčaroval z pôvodného 4/10 filmu, 9/10 pokračovanie.  Príbeh je pritom veľmi jednoduchý, ale až na pár menších múch naozaj výborne natočený. Áno, opakuje sa základná kostra z jednotky, kedy agentka Wallerová zháňa partiu zločineckých exotov, aby podstúpili samovražednú misiu za záchranu sveta. Niektorí členovia týmu sa vrátili a máme tu aj nových členov. Tím musí zabiť mimozemské monštrum, ktoré ukrývajú na hispánskom ostrove neďaleko Južnej Ameriky. Scenár je božský napísaný, pretože ten film má všetko a Gunn je naozaj majster s veľkým M.  Jedná sa o drsnú zábavu, ktorá má aj svoje vážne a smutné chvíle. Medzi týmito dvomi náladami vie Gunn prepínať a to veľmi prirodzeným a harmonickým spôsobom. Súboje sú prekrásne natočené a vizuálne pôsobivé. Tvorcovia sa však surovosti vôbec neboja a sekajú sa hlavy, končatiny, striekajú hektolitre krvi a vypadávajú vnútornosti. V tomto by som to prirovnal napríklad k Deadpoolovi.  Režisérova práca s postavami dosahuje ako vždy vysokú kvalitu. Vždy postavám vdýchne dušu a dáva do tvorby srdce, lebo tie postavy má skutočne rád a tak k nim aj pristupuje. Skvelo vie vytiahnuť jednotlivé charakterové črty, ich motivácie, vzájomnú chémiu a za pár minút vám prirastú k srdcu. Nech už vyzerajú akokoľvek bizarne alebo sú akýkoľvek zlosyni. Pretože aj grázlov dokáže Gunn poľudštiť a získajú si váš obdiv. Ich vzájomné podpichovanie je jednoducho skvelé a verím, že niektoré hlášky časom zľudovejú. Napríklad vonku pršalo a Harley Quinn utrúsi, že to je ako keby na nich šťali anjeli. No a ja som šiel do rehotu na plnú hubu xD Mimochodom, skúste to so slovenským dabingom. HBO si rovnako ako napríklad v seriáli Eufória alebo Last of Us, ani v tomto filme nedávajú servítky pred ústa a narazíte na slovník zo slovenskej krčmy. To dáva filmu ešte väčšiu šťavu a musím za toto dabingovému štúdiu Sunrise vzdať poklonu. Hudba bola tiež vybraná veľmi rozumne a príjemne dopĺňala jednotlivé scény, keďže Gunn má cit aj pre ten správny hudobný podklad, ktorý pasuje ako zadok na šerbeľ. CGI bolo rovnako uspokojivé a našťastie nevyzeralo tak umelo a gumene ako vo väčšine DCEU projektov. Aj pri práci s kamerou všetci rozmýšľali a vedeli čo bude najlepšie. Technicky tomu nemôžem nič vytknúť. Keď to zhrniem, tak túto zábavnú komiksovú jazdu môžem komukoľvek odporučiť ak je to váš obľúbený žáner. Keby aj nebol, tak stále ide o perfektnú surovú zábavu.