• Válečný

Bojevoj kinosbornik 2 (1941)

O poznání lepší než první díl např. příběh o obraně Běloruska a hromadných popravách civilistů mi přišel celkem zajímavý. Další příběh "sto za jednoho" je taky celkem dobrý. Za smrt německého oficíra se chystají nacisté popravit 100 bezbranných (Jugoslávských) civilistů. Když je odvezou hluboko do lesa k předem připraveným lopatám a jsou donuceni vykopat si vlastní hroby, tak se rozhodnou nacisty umlátit. To se jim podaří a nakonec se setkají s partyzány. Velmi vtipný příběh ne komediálním způsobem, ale podáním a formou. Musim však přiznat že mě velmi pobavil.

Bojevoj kinosbornik 1 (1941)

První díl 13 dílného cyklu Bоевой киносборник mi přišel, jako celkem mizerný vtip. Samozřejmě, že vím že je to propaganda, ale na druhou stranu i ta lze natočit koukatelným způsobem. A vskutku, další díly z této série jsou mnohem lepší než tento. Každý díl obsahuje spoustu malých příběhů, které na sebe nijak nenavazují. Některé jsou vtipné, jiné se snaží být dramatické. Některé jsou krátké a jiné dlouhé. Nejlepší příběh tohoto dílu, je Трое в воронке. Tento příběh je o zraněných vojácích ukrytých během bitvy v kráteru, ve kterém se o ně stará zdravotní sestra. Ta se snaží pomoci oboum stranám, avšak na konci je nacistickým vojákem zastřelena. ... Za tento příběh dávám 1 hvězdičku.

Sedmá kavalérie (1941)

Výborný výkon Erola Flyna jakožto Generála Custera, kterého jistě všichni známe jako generála u Little Big Hornu. Tento film se nezabývá jen touto bitvou, ale celou jeho vojenskou kariérou. Film se mi hodně líbil, odráží se v něm drama, western, romance, válečný a částečně v některých scénách i komedie a mnoho dalších žánrů. Díky scénáři a hereckým výkonům, film nenudí ,ale dokáže si udržet divákovu pozornost i po těch 70 letech.

49th Parallel (1941)

Netradičně pojatá válečná propaganda, která mě ale moc neoslovila, především díky tomu, že sledovat nepříjemné a stejně nevýrazné postavy je o ničem. Herecké výkony, možná byly dobré, ale k čemu to, když se jednotlivé postavy nedají moc od sebe rozeznat. Dále mi přišel film poměrně rozvleklý, a to vzhledem k těmto postavám mě nebavilo. Vzhledem k tomu, jak zajímavý námět tento film má, jsem celkem zklamaný.

The Fighting 69th (1940)

Za chyby se platí, zvláště ve válce. O tom se přesvědčí i irský potížista a zbabělec Jerry Plunkett. Díky svému zbabělému chování se dostane až před popravčí četu. Film mi přišel poměrně reálný a některé scény celkem mrazivé. První polovina ve výcvikovém táboře mi přišla poměrně rozvláčná, ale s příchodem na frontu se vše změní a film nabere až nečekaného tempa. Díky tomu vyzní mnohem lepším dojmem než Sergeant York, který má mít podobnou výpovědní hodnotu. Pokud by jste chtěli doporučit nějaký starý, kvalitní, válečný film o WW1, zkuste se podívat po tomto.

Četař York (1941)

Celkem povedený avšak velmi naivní film o první světové válce. V porovnání s filmem Fighting 69th ze stejného roku, pokulhává ve spoustě aspektech. A hlavně se mu nedaří diváka natolik upoutat a ukázat mu ono válečné peklo, ale o to se ani nesnaží. Na druhou stranu, především díky hereckým výkonům (Gary Cooper) má ten film, taky něco do sebe.

Stuky (1941)

Když to přeženu, tak bych film přirovnal k Tmavomodrému světu. Není to film o válce jako takové, ale spíš o přátelství mezi jednotlivými členy, jedné letky Luftwaffe. Jedná se o celkem průměrnou propagandu. Jak již pár uživatelů psalo, tak konec je opravdu nezapomenutelný. Ran an den Feind! Ran an den Feind! Bomben auf Engelland!

The Tanks Are Coming (1941)

Kolorizovaná válečná propaganda o amerických tankách a jejich obsluze. Film je natočen takovým tim hodně nadneseným a naivním způsobem .

Spähtrupp Hallgarten (1941)

Nacistická propaganda o jedněch z nejlepších vojáků, které nacistické Německo vlastnilo, elitních jednotkách horských myslivců. Film musel ve své době jistě vzbudit zájem a snad i chuť v mladých lidech, patřit k těmto válečníkům. Bohužel, jsem jej viděl v mizerné kvalitě a ještě k tomu s neúplným koncem. To mi však ale stačilo, abych si o snímku dokázal vytvořit názor.

Valčík na rozloučenou (1940)

Jestli mám rád nějakou herečku ze 30-40 let minulého století, tak je to krásná Vivien Leigh, která se již před tím blýskla v roli Scarlet Johanson ve filmu Jih proti severu. I v tomto filmu předvádí výborný herecký výkon. Příběh je ze začátku veselý, mírně melancholický, ale s tou těžkou depresí, která příjde ke konci nelze srovnávat. Romantická válečná dramata se mi poměrně dost líbí. Tohle dílo obzvlášť. Příběh mi sice přišel poměrně strohý, ale velice silný. Doporučuji shlédnout v pozdní podzimní večer. Zanechá to ve Vás možná dost silný dojem.