• Válečný

Osudová cesta (1942)

Errol Flynn je prostě bůh. Jeho herecké podání se mi začíná čím dál tím více líbit a myslím si, že v té době to byl jeden z těch opravdu nejlepších herců. Co se filmu týče, tak to bylo velice dobré zpestření jednoho nudného večera. Je to poměrně nadstandartní akční válečný snímek s notnou dávkou nadhledu až sebeparodie. Zkrátka takový ten typický americký válečný film ze čtyřicátých let.

Un Pilota ritorna (1942)

Film Un pilota Ritorna se mi opravdu líbil . Je to film o italských pilotech bojujících v Řecku někde na Soluni. Film se mi nezdál ani trochu propagandistický, spíš ve stylu tmavomodrého světa. Jde zde převážně o přátelské vztahy jednotlivých pilotů, jejich odvaze a strachu čelící smrti + navíc nádherná krajina Řecka a kvalitní příběh.

Himmelhunde (1942)

Nebeští psi je další nacistickou propagandou z leteckého prostředí . Tentokrát příběh vypráví o mladých klucích, kteří mají chuť se přidat k elitním stihačům. Film je z dnešního pohledu totální demagogický brain washing, ale v té době to mohlo na mladé Němce velmi zapůsobit.

Blitz Wolf (1942)

Známá pohádka o třech prasátkách převedena na reálie 2.světové války. Prásatka si kopou zákopy a bojují proti vlkovi, který je oblečen jako nacista. Na filmu je výborná jak animace, tak i smysl pro humor.

Der Fuehrer's Face (1942)

Vynikající animák od Walta Disenyho s hajlujícím kačerem Donaldem v hlavní roli . Naprosto geniální záležitost. Nejvíc mě rozesmála scéna kdy Donald stojí, před obrazem Hitlera, Mussoliniho a Hirohita a každému z nich provolává slávu. Tuto kratičkou animovanou grotesku musím doporučit každému, kdo se chce dobře pobavit.

Bojevoj kinosbornik 7 (1941) odpad!

Sedmý díl Боевой киносборник ve kterém se přeneseme z SSSR i do okupovaného Československa. Zde sledujeme boj československého podzemí proti nacistickým okupantům. Po každém příběhu následuje kratičké intermezzo, ve kterém se Rusové snažili zobrazit Českou ikonu Švejka. Musím říct, že jejich pohled se mi vůbec nelíbil a celkem i naštval. Naštěstí je to poslední díl roku 1941, protože nevím, s jakou další hrůzou by soudruzi byli schopní přijít.

Bojevoj kinosbornik 6 (1941)

Tento díl obsahuje jeden z těch nejlepších příběhů ze série Боевой киносборник o okupaci jedné z mnoha ruských vesnic, kde stará žena otráví dost početný houf německých okupovatelů , sama přitom zahyne, aby zamaskovala pochybnosti o otráveném jídle.

Bojevoj kinosbornik 5 (1941)

Pátý díl série Боевой киносборник obsahuje dva dokumentární snímky ze států bojujících proti nacismu (Z Anglie a SSSR). Celkem nuda.

Bojevoj kinosbornik 4 (1941)

Jeden z těch průměrných dílů, který neurazí, ale ani není nikterak intelegetní. Tento díl obsahuje jeden britský dokument o obraně před bombardéry. A pár dalších hraných příběhů.

Bojevoj kinosbornik 3 (1941)

Asi nejlepší díl série Боевой киносборник obsahuje bitevní scény, které mají i nějakou tu kvalitu . Závěrečný příběh o kuchaři ve zbrani mě neskutečně bavil. Ale žádná inteligentní podívaná to samozřejmě není.