Cooltúra (2016) odpad!

Bez kontextu, narácie, prudko neobjektívne a nakoniec aj hlúpe. Ale ok. Bohužiaľ sa pán režisér dopustil, minimálne pri jednej akcii, poriadneho prešľapu - seriózna dokumentaristika by sa mala predovšetkým zaobísť bez úmyselného manipulovania so skutočnosťami a nie točiť niečo len "aby to bolo cool". Objektívne hodnotiť neobjektívny film je asi zbytočné. Odpad si to asi nezaslúži, ale kvôli tomu faulu, ktorého sa Remo dopustil, sa nedá inak.

Cosby Show (1984) (seriál)

Štyri za výborné prvé štyri série! Potom to išlo dole vodou. A tiež za výbornú scénku s monopoly (úsmev).

IMT Smile a Lúčnica - Made in Slovakia (2016)

Spojenie IMT Smile s folklórnym súborom Lúčnica je jedinečné. A platí to aj v prípade, či ste alebo nie ste fanúšikom jedného alebo druhého zoskupenia. Ďurovčíkovi a spol. sa podarilo veľmi citlivým a vkusným spôsobom zosúladiť tieto dva elementy do jedného vystúpenia, ktoré (minimálne) na Slovensku nemá obdobu. Žiadny element, či už kapela alebo tanečníci nedominujú nad tým druhým. Príťažlivým spôsobom sa navzájom dopĺňajú. Prestavenie má hlavu a pätu, postupne graduje a končí takmer až magicky. Celkové vystúpenie by som hodnotil v plnej výške. Tento „dokument“ však ponúka len letmé ponorenie do zákulisia celej šou. Nosnou líniou je iba rozhovor tvorcov (a producentov) a zopár zákulisných záberov. Zvyšok (našťastie) tvoria niektoré časti vystúpenia a to v ich plnej dĺžke. Čo je v podstate to najzaujímavejšie na celom filme. V skratke sa dá povedať, že dokument málo dokumentuje. Ako bonus k DVD by bol príjemnejším doplnkom ako uviesť ho v kine. Osobne by som uprednostnil skôr (uviesť) vidieť záznam celého vystúpenia. Bez pátosu však ide o jedinečný zážitok a navyše „made in Slovakia“.

Megan is Missing (2011)

Zlepenec pozostávajúci z niekoľkých skutočných, navzájom nezávislých, príbehov. Príbeh Megan je príkladom toho aké zverstvá sú ľudia schopní páchať. Po filmovej stráne však ide o nudne a amatérsky natočenú rekonštrukciu príbehu, ktorý sa v skutočnosti nestal (?). Ani žiadne fotky ani posledných šokujúcich 20 minút nepochádzajú z reálneho materiálu a zaráža ma drzosť s akou je to vo filme prezentované. Každopádne ako námet dostatočne veľavravné a poučné, hlavne pre rodičov, ktorí majú "na háku"...

Machete zabíjí (2013)

Domáce video rodiny Rodriquez. Pľuvanec do vkusu akéhokoľvek diváka. Zmes všetkých klišé a trápnych scén, za ktoré zaplatiť vstupenku do kina je ako vyfajčiť vstupenku na jeden šľuk. Odporné a nudné. Odpad najvyššieho kalibru. "Teším" sa na nové Sin city...

Oculus (2013) odpad!

Nezaujímavý film o vraždiacom zrkadle. Nudný a bez štipky invencie. Chýbajúci kontext príbehu a neskutočne otravná a nepresvedčivá Gillan posiela tento "horror" do odpadu. Nič, ale naozaj nič som na tomto 104 minútovom filme nenašiel zaujímavé.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Dvojka už nemusí nikoho predstavovať. Vieme o čo ide a príbeh sa tak sústredí skôr na udalosti ako postavy samotné. Je vyzretejší, temnejší a akčnejší ako v prvom diely. Tie takmer tri hodiny ubehnú ako voda. Jacksonovi sa podarilo rozkošatiť jednoduchý príbeh do riadneho epického boja, ktorý vyvrcholí posledným dielom. Nie je to Pán Prsteňov, ale všetky ingrediencie sú namiešané v tom správnom pomere. Navyše je to tak krásny príbeh, vy lamy štvor a menejhviezdičkové!

Pawn Shop Chronicles: Historky ze zastavárny (2013)

Pulp fiction tu už bolo. Tento pokus o "kult" je len prázdnou snahou o napodobnenie Tarantinovskej dokonalosti. Idiotské vyznenie pointy je buď snahou o všeobecnú zrozumiteľnosť alebo len chýbajúca odvaha posunutia konceptu PF o niečo ďalej. Nejde o zlý film. Ale radšej si pustím Tarantinovu verziu dvakrát po sebe, ako sa pozerať na tento film druhýkrát. Avšak vďaka účinkovaniu známych hercov, dajme tomu, v zásadne odlišných úlohách, pôsobí film pomerne vábne, inak po filmárskej stránke ide o priemer. Napriek viditeľnej snahe. Sorry, ale zoširokouhlenie niektorých záberov som fakt nechápal. Načo vyexponovať niečo obyčajné?! Poctivé tri. Do budúcnosti radšej použiť viac vlastnej invencie.

Utajený šéf - USA (2010) (seriál)

Šablónovitosť, tak ako pri ostatných amerických produkciách, zabíja i túto reality show. Jednotlivé, smutné príbehy obyčajných ľudí podliehajú dramaturgii, čím sa podráža hodnovernosť životných príbehov vybraných jednotlivcov. Nepodceňujem tieto príbehy, lenže zapadajú do všednej šablóny a tak pôsobia len ako vykonštruované, mechanizmom vybrané za účelom dojatia a tlaku na morálne hodnoty spoločnosti. Komercia show tak len využíva osudy ľudí a jediným cieľom je len zaujať, falošne ich zneužiť v prospech reklamy, zviditeľnenia danej spoločnosti. Americká verzia Modrého z neba. Len údernejšia, jednoznačnejšia a bez zbytočného balastu. Po prvej časti nemám chuť pozerať ďalšie časti. Nehodnotím, ak by som mal tak dobré dve hviezdy, odôvodnené vyššie. Ide o sprosté využívanie osudov chudobnejšej časti populácia k vyšším zárobkom tej bohatšej časti. Netreba sa čudovať, ako nápad, výborné. Z morálneho hľadiska nevkusná honba za peniazmi. Welcome to real world!