Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Animovaný
  • Dokumentární
  • Krimi

Recenze (22)

plakát

Thomas Pynchon: A Journey Into the Mind of P. (2002) 

Nikdo by se neměl nechat odradit tím, jak amatérsky snímek působí. Pochopitelně, sestřih starých záznamů a hudba ne zrovna komerčního rázu, nedává tušit zrovna nějaké hollywoodské šílenosti. Nicméně, s trochou kritického myšlení si tento snímek o bizarním, prapodivném spisovateli rozhodně užijete. Thomas Pynchon je génius, o tom není sporu. Cesta do jeho mysli tak nemůže být nic jiného než pozoruhodná. Z jasných důvodů někteří z aktérů působí jako by je postihla ona Pychonova paranoia. Už se musíme smířit s tím, že každá záhadná postava vyvolává v lidech mnohoznačné pocity a přiznejme, kdybyste se měli zpovídat o člověku, kterého nikdo nezná, nikdo ho neviděl a panovali spory o tom, zda to náhodou není jen pseudonym J. D. Salingera, také byste zapochybovali a konspirovali i o věcech, o nichž jste si jisti. Není bez zajímavosti, že dokument se soustředí chvílemi i na Pynchonovu práci, aby tak doladil celkový obraz. Dělá to dobře, nutno podotknout. Abych citovala přímo ze snímku: Duhu gravitace by si měl přečíst každý. A poté, před nebo během četby by si také měl pustit tento dokument.

plakát

Stephen Hawking a jeho Grand Design (2012) (seriál) 

Stephen Hawking je natolik inteligentní, aby tak komplexní témata jako existence Boha, vznik vesmíru, fungování vesmíru nebo smysl života dokázal ze své perspektivy vysvětlil nanejvýš jednoduše. A sice pomocí metafor, díky nimž se chytí i ti pomalejší. Hawking pochopitelně obhajuje své teorie, své myšlenky, zkrátka svůj pohled na vesmír. Ano, existují i jiné teorie než jen teorie strun, ale proč 'cupovat' ty ostatní, když místo toho mohu ukázat, proč jsem se rozhodl právě pro tuto. Nespornou výhodou je, že nemusíte o fyzice vědět vůbec - ale VŮBEC nic, poněvadž je dokument podávaný v takovém velmi objasňujícím balení. (Kdybyste tedy nikdy neslyšeli třeba o Newtonovi, nebojte, dozvíte se.) Pro mě byly právě tyto pasáže nadbytečné. Ne snad, že byste se dozvěděli něco skandálně nového, ale Stephen Hawking's Grand Design má tak krásně logicky navazující strukturu, že si rádi své teze společně s nejslavnějším fyzikem světa znovu promyslíte.

plakát

Pán času (2005) (seriál) 

Nikdy nezapomeneš na svého prvního Doctora. ...záchrana světa a prapodivní mimozemšťané,komiksové klišé vršená jedno na druhé, nicméně podaná s nadhledem a velmi dynamicky. To je podle mně důvodem, proč se obnovený Doctor Who stal kultovní záležitostí. A přirozeně na to mají vliv i herci hlavní bezejmenné postavy, která si říká The Doctor. Okouzlující je především to, že ač se jedná o sci-fi seriál, tedy žánr dokonale brakový, je hlavní postava hezky rozkreslená, tzn. není černobílá. Není žádný spoiler, když řeknu, že se Doctor umí regenerovat a tím pádem nejen, že seriál může pokračovat do nekonečna, aniž by tím narušil strukturu příběhu, ale také v něm může excelovat hned několik výborných herců. První sérii startuje Christopher Eccleston, od druhé do čtvrté vládne David Tennant, pátou až sedmou přebral Matt Smith a nedávno započatou osmou sérii nastoupil Peter Capaldi. Kolem nich ještě rychlejším tempem než regeneračním víří různé společnice a společníci na jeho cestách časem a prostorem. A ještě jednu poznámku: Nesnažte se na seriál Doctor Who aplikovat logiku.

plakát

Zbav se svých miláčků (2013) 

Osobně nedokážu pochopit, proč má film jen 64%. Možná je některým na obtíž, že neznají beatníky a tím pádem jsou z filmu dezorientovaní, nebo by třeba ocenili podrobnější vykreslení Ginsbergových romantických vztahů? Já doopravdy nevidím, co bych Kill your darlings vytkla. Doba, kdy byla homosexualita zločin. Doba, kdy byla velká literární díla zakazována. Doba, kdy se musela báseň rýmovat, aby byla básní. A proti téhle době stáli beatníci. A mimochodem, víte kdo je Ogden Nash?

plakát

Colette (2013) 

Nejen, že je to k uzívání. Navíc se Colette pyšní předvídatelností a co mně osobně zarmoutilo nejvíc - ta holka spí absolutně pořád s každym, koho potká. Oscara za tohle snad ne, to by tu cenu dost negradovalo.

plakát

Violetta (2012) (seriál) odpad!

Nic hloupějšího jsem ještě neviděla.

plakát

Annie Hallová (1977) 

Na tento film mi stačí pouze dvě slova a to: okouzlující a výjimečný. Moment, to jsou tři, no nevadí, tenhle snímek by si jich zasloužil daleko víc.

plakát

Sherlock (2010) (seriál) 

,,Proč se o tom bavíš se mnou?'' ,,Paní Hudsonová mi vzala lebku.'' ,,Takže jsem náhrada za lebku?'' ,,A jde ti to skvěle.'' Svižná moderní verze Sherlocka, kterážto neomrzí za prvé díky nevelkému množství dílu, samozřejmě a za druhé díky své dynamičnosti a humornosti, jež vnesly do Doylovské klasiky úplně nový aspekt. Přiznávám, že jsem byla skeptická a nevěřila jsem, že by se mi moderní verze čehokoli mohla líbit. Ale Steven Moffat a Mark Gatiss + Benedict Cumberbatch a Martin Freeman mě nejen přesvědčili, oni mě skolili. // Není překvapující, že někteří ohrnují nos nad třetí sérií, ale jen protože nejsou čistokrevnými Sherlockiany, tumblrovými nerdy, na které je seriál zaměřen. Doyle po své vzkříšení Sherlocka také změnil, je náhle lidštější, emotivnější, méně odzbrojující než např. v prvním díle. BBC se zkrátka snaží předkládat divákům zážitek, jaký asi měli čtenáři původních příběhů. Vývoj postavy je jednoduše něco, s kým se každý neztotožní. Míním tím pochopitelně v televizním zpracování. V knize byste se nad vývojem hlavní postavy nepozastavili. Ale zjevně nejsem jediná, která si myslí, že se tento seriál stává jen a jen lepším, když za His Last Vow získali tolik cen jak za herecké výkony, tak scénář, et cetera.

plakát

Swing Kids (1993) 

Film, kde nám každá swingová melodie ukazuje někoho, koho ještě nesemlela propaganda ála vymívání mozků. Dokonalý kontrast swingu s nacisty, kteří swing kids posílali do pracovních táborů jen proto, že poslouchali swing. Hudba v srdci znamená svobodnou duši a to se omezencům prostě nehodí do krámu. Každopádně film stojí za shlédnutí, jelikož dokonale přibližuje atmosféru v tehdejším Německu, stejně tak jako praktiky gestapa a - to především - odvahu a nezkrotnost swing kids, kteří si zachovali rozum a ideje přes všechno, co se dělo.

plakát

Coco Chanel (2009) 

Je to mdlé. Takové nijaké. Ze začátku je Coco vtipná a svěží, ale to se postupně vytrácí s tím, jak v průběhu filmu neustále souloží. Celkově film není špatný, ale z takového tématu se rozhodně dalo vyždímat víc.