Odpor (2008)

Trochu koženost, ale postupem času jsem se nechal strhnout dějem.

Čarodějův učeň (1977)

87 % a 125. nejlepší film? Buď mi něco uniklo, nebo je zásadní, že si to nepamatuji z dětství...

2001: Vesmírná odysea (1968)

Filmová poezie na téma budoucnost. Vidět to v roce 68, tak jsem v tranzu. Nicméně nějaké výhrady mám (o zde často zmiňovanou "nudu" ovšem nejde). Ale stejně si myslím, že dříve nebo později si tenhle snímek pustím znovu. A tak trochu tuším, že se možná dostanu až k 5*, typově se mi totiž Vesmírná odysea přesně strefuje do vkusu.

Lumière & spol. (1995)

Zjevná nevyrovnanost mezi jednotlivými příspěvky (jak filmečky, tak prostřihy a odpověďmi), což se tu zmiňovalo několikrát a já s tím souhlasím, ovšem vůbec mě to neruší. Ano, mohl se vybrat jen zlomek režisérů, více se zaměřit na přesah a udělat z toho mimořádné dílo, takhle jde "pouze" o zajímavou a stále důstojnou vzpomínku na bratry Lumièry. Jsem velmi rád, že jsem to viděl, a nepochybuji o tom, že se k tomu ještě někdy vrátím, nejlépe s nějakým extra komentářem od přizvaných režisérů, je-li něco takového k sehnání. Mj. je zajímavé pozorovat, jak s nabídnutou šancí každý z režisérů naložil. Jestliže divákovi připadá něčí příspěvek méně hodnotný, neznamená to dle mého automaticky minus při hodnocení Lumière & spol. Pár konkrétnějších poznámek: 1) klasicky mě baví Haneke, nejvíce znásilnil myšlenku na práci s obrazem a šel čistě přes obsah, zcela jednoduše, ale mělo to hlavu a patu a jasný záměr, jelikož jde o jednu ze čtyřiceti minutovek, tak si to může dovolit, jako jeden z pěti by to nefungovalo; 2) nejsilnějším okamžikem proslov Jošidy; 3) Chahine zaujal; 4) Corneau byl zábavně jinačí; 5) Schatzberg obrazově i obsahově dobrý, opět je v jednoduchosti síla; 6) Lynch si jede svou, což je dobře.

Kafka (1991)

Smíšené pocity... Na jednu stranu věci zralé na pětkový film, na druhou zklamání z nenaplnění možností. Vyvrcholení filmu mi přišlo hodně odfláknuté, nesváděl bych to na záměr. Černobílé záběry staré špinavé a otřískané Prahy jsou vynikájící, dostatek kafkovské absurdity sedí, Jeremy Irons celkem boduje, ale celkově tomu prostě něco chybí. Nemůžu si pomoct, když už se chce autor pustit do abstraktní show kavkovského střihu, tak to musí notovat od a až po z, nesmí to vyznít takhle polovičatě.

Chyťte Cartera (1971)

Trochu zmatenost a koženost, ale dost slušná práce na začátek 70. let. Stylové prostředí špinavého Newcastlu. Dostalo mě, že remake převzal i hudbu!

Za černou duhou (2010)

Snaha o audiovizuální orgie, která na mě dost fungovala. Zfilmovat to jen jako kraťas by byla hrozná škoda. edit: ujíždím na zvukové stopě, musím dát těch 5 hvězd..

Krvavá neděle (2002)

Kdyby mi někdo po prvních 30 minutách řekl, že po skončení snímku budu naprosto vážně přemýšlet o 5*, tak bych si ťukal na čelo. Režisér chtěl očividně jednoduše podat syrovou výpověď, čemuž podřizuje absolutně vše. U většiny jím využívaných prvků to funguje, v druhé polovině filmu stoprocentně, ale v začátku to trochu drhne. Za stmívačkové střihy bych někoho nakopal do rozkroku, působí to nehorázně amatérsky! Záměr je jasný, ale měl se vybrat jiný prostředek, jak zvýraznit skoky mezi jednotlivými stanovišti/příběhy. Obvzláště po zvukové stránce mě to v prvních chvílích neuvěřitelně vytáčelo. V druhé půlce je těch střihů naštěstí méně a hlavně divák už je přišpendlen do křesla, protože obsahově se na něj valí taková síla, že ho to odrovná. Mám chuť dát plnou, ale neudělám to, za tu naprostou hloupost a zbytečnost si to nezaslouží.

Sinister (2012)

Podle mě dost dobře točený horor, problém ale tkví v zápletce, která na konci absolutně vyšumí, jestli tam vůbec někdy nějaká pořádná byla. Škoda, dlouhou dobu jsem byl napnutej jak ponožka...

Noc drůbežích mrtvol (2006)

Pár zabijáckých okamžiků, které fakt pobaví, ale celkově žádná velká sláva.