Scary Movie 2 (2001)

Aj pri dvojke SM je to ako pri ostatných filmoch z tejto série. Na niečom sa tu dá zasmiať, ale zväčša je to trápne americké divadielko bez štipky inovácie oproti predchádzajúcemu filmu. Niektoré hlášky ale fakt stoja za to - "Tady má někdo krámy!"

Slunce, seno, jahody (1983)

Zdeněk Troška patrí medzi mojich najneobľúbenejších režisérov a ak chce niekto vedieť prečo, stačí si pozrieť niektorú z jeho "úžasných" komédií a je úplne jedno, či siahnete po Slnku, sene... alebo Kameňáku, normálny človek bude zrejme rovnako znechutený ako som bol ja.

Bruno (2009)

Asi som divný, ale mňa tento film pobavil aj po treťom zhliadnutí rovnako ako po prvom. S. B. Cohen je fakt prvotriedny zabávač, aj keď musím povedať, že s niektorými scénkami to trochu prehnal, ale s odstupom času si myslím, že tento film je ešte o čosi lepší než Borat, ale to je len môj subjektívny pocit. Niekomu sa takýto druh humoru môže zdať perverzný a trápny, ale mne (aspoň zatiaľ) nie.

Cesta bojovníka (2007)

To bolo čo!? Zaujímavý námet o konflikte Vikingov a pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky a celkom sľubný začiatok filmu rýchlo vystriedalo moje zdesenie nad tým, čo sa na obrazovke dialo. Debilnejší strih som snáď ani nevidel, a to je pri akčnom filme neospravedlniteľné, pretože ak už je tápajúci príbeh, tak aspoň po vizuálnej stránke to mohlo vyzerať lepšie, ale keďže to tak nie je tak na tomto filme v podstate už nie je nič zaujímavé. O výzore Vikingov, z ktorích urobili nejakých bezcitných démonov sa radšej ani nerozpisujem a ten záver nad priepasťou bol ako zo zlého sna. Po zpraštení remaku Barbara Conana sa tento pán "režisér" zaradil na môj zoznam tvorcov "radšej nič ďalšie nepozerať".

Hotel Rwanda (2004)

Veľmi silný príbeh o jednom z najväčších ľudských zverstiev od druhej svetovej vojny. Kmeňový konflikt Hutuov A Tutsiov nie je vo svete veľmi známy, takže po tomto filme tomu snáď bude inak. Je dobre, že sa točia aj takéto filmy a prinášajú širšej verejnosti informácie o neskutočne krutých udalostiach, ktoré sa stali v relatívne nedávnej minulosti. Aj keď sa film vyhýba nejakým drsnejším scénam (čo je trošku na škodu), napriek tomu je emocionálne veľmi silný a núti človka premýšľať nad ľudskou brutalitou. Filmu v podstate niet čo vytknúť, scenár aj réžia sú na vysokej úrovni a herecky vyčnieva najmä Don Cheadle.

Mé jméno je Nikdo (1973)

Spagetti westerny s Terencom Hillom (a Budom Spencerom) ma nikdy veľmi nelákali, pretože westerny mám radšej drsnejšie. Keďže sa na tomto filme (údajne) podieľal Sergio Leone a naviac tam hrá Henry Fonda, moje očakávania boli predsalen o čosi vyššie a film som si pozrel. Z filmu však pociťujem skôr sklamanie, pretože až na niektoré prestrelky tam Sergio Leone veľmi cítiť nie je a tak sa z toho stáva len obyčajný "špageťák", teda v mojom ponímaní len priemerný western. Hudobná zložka z dielne Ennia Morricone je však opäť geniálna.

Mýtus (2005)

To si snáď tvorcoviac tohto filmu robia srandu. Oni si snáď neuvedomujú, že aký výplach to vytvorili? Príbeh je neskutočne primitívny. Keď už chceli zabrdnúť do histórie, tak mali natočiť len historickú (alebo fantasy či čo to je) časť filmu bez tej zvyšnej dejovej výplne s archeológmi a snami. Ale ani tá history časť nestojí za veľa. Súboje sú divné, efekty úbohé a tie lietajúce scény, tak z tých mi bol až trápne. Zrajme najhorší film Jackiho Chana.

Rocker (2008)

No tak zas tu máme ďalšiu nepodarenú teenage komédiu. Som fanúšik rockovej hudby, ale aj napriek tomu ma tento film nezaujal ani príbehovo. Rainn Wilson sa síce neuvetieľne podobá na Jacka Blacka, ale narozdiel od neho mi prišiel vrcholne nesympatický a tie jeho výstupy ma dosť iritovali. Bohužiľ, pre mňa len podpriemer.

Zelená míle (1999)

Výnimočný film. Momentálne si nevybavujem žiadny iný film s takým dojemným záverom, aký má práve Zelená míľa. V podstate sa tomuto filmu nedá nič vytknúť, pretože je to geniálne zrežírované, ma vynikajúci scenár so základom v Kingovej knihe a herecké výkony sú taktiež úžasné, a to nielen zásluhou Toma Hanksa a M. C. Duncana, ale aj Sama Rockwella či Douga Hutchinson. Naozaj sa jedná o jeden z vrcholov kinematografie ako takej.

Černočerná tma (2000)

Na to, že tento film mal relatívne malý rozpočet (teda aspoň na sci-fi film), sa s dejom vysporiadal celkom dobre. Na vizuálnej stránke je sem tam cítiť menej peňazí, ale film sa aspoň vyhýba nejakým ucelenejším záberom na trikové sekvenice a pri zatmení, kedy už nie je takmer nič vidieť si horšie efekty ani nevšimnete. Atmosféra je naozaj pohlcujúca, ale s tými prirovnaniami k Votrelcovi by som to nepreháňal. Ani ten Vin Diesel mi nevadil, pretože postava Riddicka je asi jediná, ktorá mi u tohto herca nevadí, ba dokonca ma v tejto polohe zaujal.