Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Nejdřív mi moc nevonělo, že je tenhle megafilm až moc odlišný od Pána prstenů (jen 3 výrazné postavy, mnohem pomalejší tempo vyprávění, příběh je víc komorní atd.). Jenže jaká kniha, takový film. Horší je to s rozdělením na 3 části – chyběla mi nějaká wao scéna (jako v PP1 průchod Morií, v PP2 bitva u HŽ a v PP3 hned několik událostí). Já jsem ale až nekritický fanda Středozemě takže stejně jsem byl nadmíru spokojen. Příště už to ale nebude mít rejža tak snadné, příště chci víc! Ve dvojce kromě haldy jiných věcí očekávám dech beroucí scény s drakem a také svižnější tempo vyprávění, tak jsem zvědav.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Naprosto super! Škoda, že takhle nevypadala už jednička. Jednoduchý, ale dostačující děj, spousta humoru, hlášek a kupa zběsilé akce, která je opravdu dobře natočená. No a Arnie s Chuckem jako zlatý hřeb filmu. Viděl jsem to v kině a málem radostí nadskakoval na sedadle, modlím se za trojku.

Polda a bandita (1977)

Tohle je jeden z nejoblíbenějších filmů mého dětství. Frajer Burt Reynolds dává na prdel policajtům z amerických vidlákovů, aby odlákal pozornost od kamaráda pašujícího plnej truck chlastu. Spousta automobilových honiček, svižný děj, celý film se odehrává na silnicích a je to i dost vtipné (především postava cholerického šerifa je dokonalá). Nedávno jsem to viděl na tv prima a úplně mě pohoršil nový dabing - zmizely vulgarismy a většina hlášek přestala být vtipná - děs hrůza.

Smrtonosná zbraň 3 (1992)

Co se týká humoru asi nejvtipnější díl z celé série. Jinak malinko slabší než první dva filmy, ale opravdu jen o kousek. Rene Russo ústřední dvojici skvěle doplňuje a postava Lea Getze naštěstí také zůstala a podílí se na některých úplně nezapomenutelných scénách (hlavně prodej domu).

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Zas tak často se nepovede aby pokračování bylo minimálně stejně dobré jako originál (u mě dokonce lepší). V tomto filmu najdu všechno děj má hlavu i patu, dokonale vybraní herci, humor, hlášky, super hudba a vrchovatá porce akčních scén. Jeden z mých absolutně nejoblíbenějších filmů, viděno snad patnáckrát.

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Kvalitní pokračování. Připadal jsem si (hlavně na začátku a na konci) jako bych sledoval mírně vytuněnou jedničku.

Dračí srdce (1996)

Krásný fantasy příběh se sympatickým drakem a hrdinným rytířem. Pohádková atmosféra, humor, inteligentní děj, drak je jako živý a padouch je opravdu odporný.

Planeta dinosaurů (1993) (seriál)

Dnes už zapomenutý dokument s na svou dobu kvalitními dinosaury. Nemůže se srovnávat s dokumenty BBC, ale v dětství se mi to líbilo dost.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Jako u knih tak i u filmů mám první díl nejradši (i když i další dva jsou neskutečné). Úžasný děj, dobrý výběr herců (hlavně Gandalf, Saruman a Elrond), nádherná novozélandská krajina, dobrodružná atmosféra, povedené triky, velkolepá výprava. A i když se mi kniha líbí o dost víc, Jacksonovi tleskám, že vůbec přesvědčil studio k realizaci tak nákladného a zpočátku asi i riskantního projektu, navíc způsobem, jaký by šel jen těžko překonat. Tohle je film, který naučil mnohé diváky chodit do kina.

Shrek 2 (2004)

Osobně se mi dvojka líbila ještě mnohem víc než jednička - jeden z nejlepších animáků. Oproti jedničce víc vtipu, lepší animace, víc postav (kocour v botách je geniální) a Shrek mi přišel nějak sympatičtější. Filmové maniaky potěší odkazy na všechny možné klasické filmy (např. vetřelec nebo pán prstenů).