Accident Man (2018)

John Wick v komornejšom, britskom duchu s nadhľadom, humorom a priamočiarejším príbehom s typickým Adkinsovým rukopisom. Nič viac, nič menej.

Accident Man 2: Zabijákova dovolená (2022)

Oproti jednotke čosi slabšie. Viac sa vsadilo na komédiu a akčnosti sa uberá. Komédiálne skeče sú miestami také naivné a detinské. Druhá polovica značne stráca na sile a údernosti. Ale ako jednohubka neurazí. Slabšie 3 hviezdy.

Ad Astra (2019)

Spočiatku som mal pocit, že pôjde o ďalší lepší vesmírny film. No od polovice filmu akoby vypadol scenárista, prípadne mali skrátený termín dokončenia snímku. Výsledok priemerný. Brad Pitt sa cítil v pár grimasách svoj a neskúšal viac hrať. Koniec filmu nasilu pozliepaný.

Addamsova rodina (2019)

Na rozdiel od komorného, vtipného a elegantného seriálu zo 60. rokov, kde sa rodinka Addamsovcov vedela štýlovo vysporiadať s nevôľou obyvateľstva sa jej nová mutácia utápa v trápnych temných gýčových klišé a vyplakáva intoleranciu väčšinového obyvateľstva (čo v konečnom dôsledku vyznieva ako nútená politická agitka súčasnosti).

Aguirre, hněv Boží (1972)

Riečna horúčka (akýsi ekvivalent tej morskej?) pretvorená do podoby filmu. Oceňujem námet a realizáciu, no musím priznať, že som sa veľmi nudil. Chcelo by to viac hereckého predstavenia?

Alexandr Něvský (1938)

Dokonalá súhra obrazu a zvuku v propagandistickom pátose, ktorý mal osmeliť Sovietov na boj proti Nemcom vo Veľkej vlasteneckej vojne. Hrá sa tu na silnú nacionalistickú ruskú vlnu (ktorá neskôr bola súdruhmi pošliapaná v mene proletariátu) a Nemci sú tu zobrazení miestami až smiešne negatívne (strojové zabíjanie a ničenie všetkého a všetkých v Rusku) oproti Rusom (ktorí sú zosobnením ušľachtilosti a dobrých mravov). Napriek tomu tá obrazová forma je dokonalá (na dobu vzniku) a niektoré scény neskôr uvidíte v mnohých filmoch (nielen) americkej produkcie. Soundtrack je kapitola sama o sebe a jeho vplyv na hudobnú históriu nezmaže čas. Samotný príbeh najväčšieho ruského vojvodcu dejín ani nepotrebuje prifarbovať a upravenie na propagandu pre filmový zážitok vôbec nevadí (aj keď miestami tie Alexandrove výroky vyznievajú až prehnane). Koniec príde a všetko sa na dobre obráti ako v správnom filme má. Miestami groteskné scény, (kde Rusi dokážu počas krvavej bitky predniesť nejaký vtipný výrok a nič sa im nedeje) či tá už spomínaná čierno-bielosť súperiacich strán mi nedovolí plné hodnotenie no pre jeho historickú dôležitosť nemôžem hodnotiť nižšie.

Amazonia vertical (2004)

Komorný a veľmi záživný dokument, ktorý prekvapí svojou (ne)kompozíciou a ľudskou stránkou. O "prvovýstupoch" Slovákov v Amazónii som sa dozvedel prvýkrát. Ich absencia strachu a skúmanie "strateného sveta" ma vtiahlo do deja okamžite. Geišberg v úlohe rozprávača sedí dokonale.

Americký ninja (1985)

Ktoré biele decko v prvej polke 90. rokov, túžiace stať sa akčným hrdinom, nechcelo byť vychované starým japonským sensejom aby pomohlo zachrániť svet tým, že vypráši kožuch hromade vytrénovaných ninjov, pár skorumpovaným vojakom či drogovému bossovi? A samozrejme na konci ešte dostane princeznú za ženu! Kryštalické, poctivé béčko, akých herné automaty či praveké konzoly ponúkali na tisíc variácií. Buď to môže byť absolútna hovadina, alebo s trochou piva a nadhľadu to vie byť aj zábava. Film splnil očakávania a keď si odmyslíte sem tam okaté tupotinky v súbojoch, tak sa vlastne bavíte.

Americký samuraj (1992)

Tam, kde sa ninja ešte držal v ako-takej udržateľnej dôstojnosti v rámci béčka, tak samuraj skĺzava občas hlbšie, než by musel. Mimo to obdobný príbeh s kratšou stopážou, výraznejšími nezmyselnými skokmi a dementnejším záverom. V dospelosti značne horšie hodnotenie.

An American Satan (2019)

Taká tá priamočiara jednohubka, kde sa laveyovskí satanisti posťažujú, že ich nikto nemá rád, ale akosi nechápu prečo. Každý, kto sa niekedy v puberte (vtedy sa to dá) o tento spolok zaujímal, tak vie, že to je len taký egoistický, sexistický cirkus s darwinisticko-nihilistickou filozofiou, ktorý má urážať kresťanov a pre nezainteresovaných môže pôsobiť temne. No nejde o nič nebezpečné. Mnoho členov odišlo práve preto, že hľadali niečo tajomnejšie a vlastne tu o nič nešlo (v dokumente ich spomenú). Je tu spomenuté takmer všetko až na vyvracanie klamstiev z LaVeyovho života.