Klan létajících dýk (2004)

Yimou Zhang a jeho opäť veľkolepá historicko-bojovná akcia, ktorá tentokrát ponúka romantický príbeh zahalený do tradičných postupov. Na absolútne hodnotenie mi chýbal k tomu heroický pátos Hrdinu, na druhú stranu tu šlo viac o emócie, ktoré vyšperkovali vybrané scenérie a tanečné kreácie. Verím, že ženský divák by mohol oceniť viac ako predošlú snímku (hlavná postava jednoznačne uvažuje podobne).

Fontána (2006)

Snímka, ktorá vznikne raz za generáciu. Skĺbi všetko do jednoliateho úžasného celku. Scenár, herci, hudba a príbeh si prirodzene našli k sebe cestu ako život k smrti. Dôvod, prečo sa oplatí pozerať filmy.

Satan (2003) odpad!

Z éry videokaziet si pamätám obal tohto filmu, ktorý som mal v hlave toľké roky. Nejakou náhodou som narazil naň znova a dal mu šancu. Podľa názvu som očakával aspoň vtipnú somarinu. Neviem či autor chcel skutočne natočiť horor a nedostal na to peniaze, ale dať hneď na začiatok filmu vysvetlenie mi príde akoby režisér bol jeden z pacientov v snímke. Napätie nehrozí, dialógy si snáď herci vymýšľali sami, odľahčujúci humor (ktorý by z toho spravil aspoň vtipné béčko) chýba a to akože monštrum snáď nevydesí ani náboženského sociopata.

Hrdina (2002)

Film som videl niekedy v čase jeho vzniku a zrejme som ho úplne nedocenil. Dnes po rokoch som si ho vychutnal ešte viac. Ide skutočne o epickú, výtvarne dokonalú, metaforicky zvolenými farbami trefnú maľbu na filmovom plátne. Umne podkresľujúci soundtrack a minimalistické herecké stvárnenie dôležitých postáv ponúka absolútne modernú, ale stále kultúrne vernú propagandu (starobylej i dnešnej krajiny uprostred), ktorá dokáže zahrať na city aj silnému kapitalistovi.

Sliz (1988)

Očakával som vzhľadom na dementne znejúci námet, že pôjde o absolútny odpad. Celkom prekvapivo ide o podarené, osemdesiatkové, kryštalické béčko, ktoré spolu so skvelými hereckými výkonmi parádne odsýpa.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Nostalgia dostala ešte epickejší rozmer, keď sa Slyovi podarilo zohnať viac legiend do svojho béčkového reunionu. Ak by Kameňák bol tvorený hláškami z akčných filmov vyzeral by presne takto. Oproti jednotke menej bitiek s rukami a viac strieľačiek (čo ma vzhľadom na hviezdy ako Norris a Van Damme celkom - a nie príjemne - prekvapilo). Taktiež sa ubralo z nejakého tvorenia filmového príbehu a vsadilo sa viac na akciu. Priamočiarejší film s lepším obsadením, ktorý vám ubehne ešte rýchlejšie ako jednotka. Ak ste vyrastali na akčných béčkach 80. rokov a máte nostalgickú náladu, tak si to aj tak užijete.

Expendables: Postradatelní (2010)

Nostalgické béčko, ktoré to potvrdzuje od prvej chvíle. Tony nábojov, hektolitre krvi a odkazy na staré filmy povinnosť. Sem-tam vtipné hlášky potvrdzujúce nadhľad. Sly s Mickeym síce občas vypadajú, že držia pokope len kvôli fanúšikom, no v záplave umne pozliepaných somarín na to aj zabudnete. Skvelé mačovské súboje, epické výbuchy, krásna žena, nasilu zlý badguy a štýlové finále dokreslia dokonalú gaučovú zábavu pre človeka, ktorý vyrastal na protagonistoch v ich mladších, uveriteľnejších rokoch.

Creed II (2018)

Pokračovanie Creeda sa nesie v znamení hajpu ikonickej štvorky. Okrem osvedčených postáv v úlohe trénerov je tu opäť mladý Rus, ktorý sa nevie ovládať s trénerom, ktorý to s dragonickou motíváciou (ne)preháňa. Aj napriek zmenám politickej situácie je pre Američanov stále uveriteľné ruské nehostinné prostredie a pretrvávajúca studená vojna v športe. Určité nezáživné veci z jednotky pretrvávajú, no celé sa to nesie v takom lepšom háve (dokonca hlavná postava vie zahrať aj emócie). Boxerské súboje sú oproti predchodcovi uveriteľnejšie, aj keď dosť stavajú na spomínanej predlohe. Neviem či zafungovala nostalgia, ale film sa dal pozrieť a celkovo ho musím hodnotiť ako lepší priemer.

Creed (2015)

Silná nostalgia prinútila Slya znova siahnúť po osvedčenom Rockym. Pri jeho rokoch už by bolo trápne znova použiť otrepaný návrat do ringu a tak sa v rámci súčasných pravidiel Hollywoodu siahlo po mladom afroameričanovi, ktorý okrem nasilu zvoleného hip-hopového podmazu to samozrejme všetko biele vybije. Ako synovi Apolla Creeda to ale vieme odpustiť. Žiaľ chýba tomu tá Rockyho drsná tréningová cesta, uveriteľnejšie súboje a pravý boxerský zážitok. Posledný zápas je to slabšie, čo sme v celom Rockyho svete mohli vidieť. Priemerný zážitok v nasilu modernom háve.

Od soumraku do úsvitu (1996)

Sympatická, štýlová, áčková rodriguezovsko-tarantinovská road movie s jemným badassom Georgom, chorobným úchylákom Quentinom, drsným farárom Harveyom s tínedžérmi, megaultrasexy satanic Salmou a pomerne béčkovým upírskym finále. Skvelá hudba, hlášky, no žiaľ nekonzistentnosť dvoch filmov sa tu bije. Ale tá Salma...