Božský Bruce (2003)

Aj po rokoch jedna z tých lepších Jimových komédií. Zopár gagov, zopár citových odkazov a zopár múdrostí (od samotného Boha - Freeman). Ešte vtedy božský Jim, nádherná Jeniffer a vždy dokonale upravený a hláškami plný Morgan Freeman ako Boh (a zahral ho božsky!)

Poslední lovec čarodějnic (2015)

Neviem ako sa mu to podarilo (alebo skôr prečo to spravil), ale ujo Diesel sa nám prekopal z drsného scifi grázla z Pitch Black cez nesmrteľného šoféra a hlavu rodiny v rýchlej a nabušenými autami preplnenej frančíze Fast and Furious k historickému fantasy. Ja som na ten film ani nechcel ísť a ani som od neho nič nečakal a nakoniec som sa na ten film teda vybral do kina a aj som nič moc nedostal. Nechce sa mi okolo toho moc písať a tak len heslovite: Ad1: vôbec mu ten vikingský outfit a look nešli. Stále som tam videl drsného Dominica Torretta ktorý len prešiel bezdomoveckým updatom a prestal sa o seba totálne starať. Ad2: scenáristicky a dialógovo nič moc... Ad3: malo to dobrú hudbu. Ad4: už si takmer nespomínam o čom to bolo. Ad5: určite si to nájde nejakú svoju cieľovku (...a možno bude aj dvojka) :/ Film, ktorý si v prípade Diesela určite nebudete dlho držať v hlave. Vin...daj nám pokračovanie Riddicka!

Krvavé pobřeží (2009)

Nádherný príbeh zo starej Číny, plný lásky a priateľstva, zrady a zákernosti, politiky a taktizovania...predovšetkým vojenského taktizovania. Vymakaná kamera, špičkové bojové scény a famózna choreografia, ktorá na jej veľkú škodu stráca práve obrovským množstvom vojakov, to je ale problém všetkých hromadných bitiek veľkého množstva ľudí - nedávajú šancu jednotlivcom. Predstavenie jednotlivých postáv perfektne zvládnuté, postavy nádherne zahraté a do toho špičkový soundtrack. Dokorenené spomalovačkami, efektami, lánkami, no proste kreatívna polievočka podľa Woo-a ktorá mi sadla ako ranná praženica (vajíčka na všetky spôsoby proste milujem). Woo dostal k dispozícii slušný balík penazí, k tomu 1500 kusov vojakov čínskej armády (s tým sa už dá spraviť riadna spartakiáda) a asi 10 hlavných hercov ktorí zažiarili ako sa patrí. Najsvetlejšie momenty filmu (videl som film ktorý vznikol spojením oboch pôvodných dielov) boli takmer vždy ako sa objavil niekto z hlavných hrdinov na obrazovke, akonáhle sa začalo bojovať, a prípravy na boj. Už dlho som nevidel tak dobrý čínsky film.

The Guest (2014)

Veľmi zaujímavo vyzerajúce (dejovo), ale strašne amatérsky spracované (miestami totálne odfláknuté) "béčko" s príliš debilným koncom. Časť filmu do veľkej prestrelky je pomerne zaujímavá. Snažil som sa poskladať si čriepky, ktoré mi dej naservíroval a domýšľal som si čo, prečo a ako a hlavne - fakt ma to bavilo. Akonáhle sa, ale dej dostal k veľkej prestrelke, ktorá bola totálnou brečkou a odpadom akčných filmov a z ktorej sa mi chce grcať keď si na to spomeniem, sa film prehupol, rád by som napísal, že do slabšieho "céčka", ale v skutočnosti úroveň filmu prudko atakovala koniec abecedy. Všetko čo sa počas prvej časti snažili tak poctivo vystavať sa zrútilo ako domček z karát, keď nejaký dobrák otvorí okno a spraví prievan. Dopadlo to katastrofálne a nepomôže tomu ani fakt, že sa v hlavnej roli vybláznila kópia Ryana Goslinga (toho si tu viem veľmi dobre predstaviť) - Dan Stevens, ktorý si svoju rolu odohral skutočne parádne.

Dárek (2015)

Veľmi príjemne spracovaný thriller, s nevinným začiatkom a postupne odhaľujúcim rozuzlením, ktorý sa snaží preniesť nepísané pravidlo: Príde na psa mráz na plátno. A celkom sa mu to aj darí v postupnom rozprávaní príbehu. Správanie postáv dáva tušiť, že zabudnutá minulosť nebola pre všetkých najpríjemnejšia a vývoj hlavnej postavy Simona len podčiarkuje celý kontext. Pre mňa celkom prekvapenie na koniec roka. Ak máte radi záhadné filmy a radi odhaľujete záver filmu už na jeho začiatku, tak je to film pre Vás.

Katedrála (2002)

Zaujímavý kraťas, ktorý mi ale okrem zaujímavej grafiky a hudobného doprovodu moc nepovedal (náročnejší obsah, alebo možno skôr abstraktne poňatý)

Pixely (2015)

Donkey Kong, Pacman, Space Invaders a ďalší sa stretli v najpixelovatejšia komédii akú som doteraz videl a spojili sily proti obyvateľom zeme. Pixels je zároveň pohľadenie po hráčskej duši gamera 80. rokov...a to je tak asi všetko čo dá o tom napísať. Až donedávna som si myslel, že námet na film je originálny až som uvidel časť Futuramy kde presne tento námet predstavili. Tvorcovia Pixels teda mali z čoho čerpať (okrem krátkometrážného 3 minútového filmu z roku 2010 s rovnakým názvom). Sandler s kumpánmi už tradične vytvorili zopár humorných situácií. Spestrením bola krásna Michelle Monaghan a rozpixelovaná mladučká kráska Ashley Benson, ktorá sa ale rozplynula rovnako ako sa rozplynú spomienky na tento snímok (ale áno, ako sa na správnu romantickú komédiu patrí, na konci sa znovu objaví).

Paralelní světy (2012)

Film s obrovským potenciálom, nápadom a sutočne brilantným vizuálom. Jednoduchý romantický príbeh na krásnom vizuále s nápadom dvoch susediacich svetov, pričom každý ma vlastnú gravitáciu. Film som si zrejme užil naplno a tak neviem posúdiť či všetky (v iných komentároch spomínané) fyzikálne zákony boli dodržané počas celej stopáže...ale ani mi to v tomto prípade neprekážalo.

Hrdina Max (2015)

Trailer naznačoval slušnú vojenskú vyšetrovačku so psom...triler preháňal a až priveľmi sľuboval...nič z toho nesplnil. Ak to skrátim: Najlepší herecký výkon podal samotný pes Max. Utrpenie z hereckých výkonov nezmiernila ani na oko veľmi príjemná a mnou obľúbená Lauren Lorelai Graham. Pár uplakaných momentov (áno, jeden z nich so mnou trochu pohol, ale nie dostatočne aby som dal viac ako 1*). Povedzme, že sa to uchytí ako rodinný film o vzťahu psa a človeka, ale takýchto a to oveľa lepších filmov je viac. A to som za na to celkom tešil...pošahaný trailer.

Everest (2015)

Chomolungma - presný preklad tohto Tibetského názvu je dávno stratený v čase, no niektorí ho prekladajú ako "Hora tak vysoká, že žiadny vták nemôže nad ňou preletieť", a niektorí ako Sliepka - Tlstá sliepka ktorá je tak tlstá, že stratila svoje perie. Ale výstižný je aj Nepálsky názov Sagarmatha - čo značí "Brada neba". Všetky tieto pomenovania patria najvyššej hore sveta - Everestu - ktorý nepatrí k technicky najťažšie zdolateľným vrcholom, čo ho robí ťažko zdolateľným je počasie na ňom, ktoré je veľmi nehostinné, prudké a vrtkavé. Tento snímok je práve o zdolávaní najväčšej prekážky na svete, ktorá odjakživa lákala svojou mohutnosťou a neprekonateľnosťou dobrodruhov, ktorí boli ochotní aj za cenu svojho života vyliezť na ňu a pokúsiť sa zdolať prekážky, ktoré táto najväčšia prekážka sveta "turistom" ponúka" a na ktorú domorodí obyvatelia (človek mal pri filme ten pocit) lezú denne hore dole v kraťasoch a bez kyslíka. Film by sa dal popísať parafrázovaním údajného Cézarovho výroku (s miernymi úpravami): "Prišli, Vyšli, Zhebli". A tak to proste je...ak cesta do pekla je zlatom lemovaná, tak cesta na vrchol Everestu je lemovaná mŕtvolami a kyslíkovými fľašami, ľudia tu kapú ako muchy a všetko pre zdanlivo zvláštny cieľ - zdolať vrchol...(alebo to tak nie je a ide o prekonanie samého seba?) :) Tak či onak Everest je dnes najvyššie postavené pohrebisko sveta a zároveň historická výstavná sieň (veľa krát zašlej) svetskej slávy a rôznych kusov značkovej horolezeckej výbavy. Pri filme, som postupne prehodnocoval či nie je pre mňa Kriváň dostatočne najvyššia hora mojej turistiky a v diaľke sa mi ešte blysol hlavou Gerlachovský štít, na ktorý sa stále chystám (čo si ešte riadne premyslím). Film je vyrozprávaný bez akéhokoľvek pátosu, obsahuje drsné a dramaticky silné momenty, ktoré, ale úplne realisticky zapadli do celého príbehu. Ak by som mal vytknúť filmu nejakú vec, boli by to kulisy pod vrcholom a miestami scenéria okolitých hôr. Miestami mi prišli veľmi štúdiové, sterilné a neprirodzené, ale to mohla pokaziť 3D projekcia. Piatu hviezdičku vrátim ak tieto detaily (ktoré neuberajú na hodnote príbehu či rozprávania, ale z pohľadu filmovej kreativity sa ne ja pozerám kriticky) budú pri domácej 2D projekcii v poriadku. Inak bez výčitky môžem povedať - Everest je jeden z najsilnejších filmov založených na reálnych príbehoch aký som kedy videl, prinútil ma zamyslieť sa nad zmyslom života, môjho i tých čo tam lezú, premyslieť si svoje sily a to ako by sa človek zachoval "tam hore". Pri niektorých výkonoch "turistov" sme sa pozreli s kámošom na seba, prehltli sucho v ústach a nemo sledovali ďalej. Herecké výkony boli fantastické a uveriteľné. Z kina sme odchádzali inšpirovaní s chuťou vyliezť nejaký ten kopček a zároveň sme sa dohodli, že na Everest (ako horu) nepôjdeme, je to skutočne dosť drahé :) A že si dáme nejaké výškové hranice tak cca okolo 5000 m.n.m. (Tam ešte pre nás môže prísť vrtuľník). Na záver už len krátka veta z filmu - Everest je hora, ktorá má vždy posledné slovo...