Police Story 2 (1988)

Jackie ide ďalej a o 3 roky po jednotke prináša druhý diel Superpolicajta. Bojové scény stále na špičkovej úrovni, výkony kaskadérov o kúsok vyššie...proste fantázia. Bomba

Police Story (1985)

Gigantická pocta filmom s tématikou bojových umení. Do detailu vymakané akčné scény, špičková choreografia, každej jednej z nich, nesilený humor, neuveriteľné až nadľudské výkony kaskadérov, príjemný príbeh a dobrá hudba. Pri pozeraní mi stáli chlpy asi aj v ušoch...Jackie natočil v roku 1985 akčno komediálny skvost, ktorý má hodnotu aj o 30 rokov neskôr a to nie len pre milovníkov akčných filmov...a ešte dlho mať bude.

Sebevražedný oddíl (2016)

Tak konečne má aj DC svojich Guardians of the Galaxy jemne mixnutých Deadpoolom. A že to po všetkých tých dark a noir (nie vždy najlepších) komiksoch ala Dark Knight a Man of Steel už veľmi potreboval. Jednotka sebevrahov je veľmi slušne a zábavne spracovaný komiks ktorý sa snaží a aj sa mu to miestami darí opustiť DCčkom nastavené hranice. Will s Margot (a Krokomužom) dostali najviac priestoru, čo je pri tak veľkom množstve neznámych postáv celkom logické. Joker, ktorý kľudne môže konkurovať predchádzajúcemu je príjemným doplnkom filmu. Film má dobrú stopáž a tempo a aj keď zdanlivo chaotický scenár, na prvý diel série (tipujem, že na tomto bude DC ešte stavať) a ako vstup do sveta tejto zvláštnej špeciálnej jednotky to bolo vlastne skvelé. Bavil som sa veľmi dobre a rád si to pozriem ešte raz (alebo dva). DC sa snaží dotiahnúť roky počas ktorých Marvel svedomite budoval svoje universum. Na to mu síce nebude stačiť jeden antihrdinami napchatý film ale je to skvelý štart. Možno sa raz dočkáme filmu Suicide Squad v. Justice League. To by mohol byť slušný masaker...uvidíme čo ešte DC vytiahne z rukáva.

Ame agaru (1999)

Masakatsu Agatsu - Len víťazstvo nad sebou samým je skutočné víťazstvo. Nádherný film. Krásne exteriéry, ešte krajšie interiéry. Príjemní a charizmatickí herci, japonsko v celej svojej stredovekej kráse a všetko vyrovnané nebezpečenstvom a agresivitou, ktoré vo svojej rýdzej a typickej podobe táto doba v krajine slnka priniesla. Vo filme boli asi dva súboje pričom len jeden z nich s katanami, ale to vôbec nevadilo, tento film nie je o boji s mečom je o boji so samým sebou, o zvládnutí životných prekážok, o kľude a mieri ktorý treba v sebe nájsť. Film je výsekom zo života Rónina - Samuraja bez pána. Spolu s krásnou a veľmi milou a dobrou manželkou cestujú krajinou a riešia svoju existenciu. No ako to v živote býva, do cesty za im pripletú rôzni ľudia či situácie a obohatia im život rôznym spôsobom. Film zobrazuje Bushido - kódex samurajov, asi tým najkrajším spôsobom aký som vo filme videl, zobrazuje postavu bojovníka, ktorý je vnútorne vyrovnaný a nemá dôvod bezdôvodne zabíjať. No príde aj na ťažšie najmä morálne témy (účel svetí prostriedky?). Na záver dodám len, že som konečne počul v samurajskom filme japončinu ktorá bola podaná kľudným hlasom...čo je v tomto type filmov skôr rarita. Ak máte radi stredoveké Japonsko ich kultúru a Samurajov, tak toto je film pre Vás. Ja si ho radím do mojej top 10.

Zázraky z nebe (2016)

'Zázrak' - je to dej alebo udalosť, ktorá nie je vysvetliteľná logicky či vedecky pomocou známych prírodných zákonov a je často pripisovaná Bohu či duchom alebo iným nadprirodzeným bytostiam. Ak má termín Zázrak vlastnú definíciu popísanú vyššie, môže podľa nej vôbec vo svete vedy a logiky existovať? Úvod trošku na zamyslenie a tak poďme k filmu. Začnem hudbou...vôbec si ju nepamätám...len veľmi krátke pasáže kde som si povedal, že to pekne pasuje. Ono to vôbec nevadí pretože tento film (podľa skutočnej udalosti) má zaujať a aj zaujme svojim príbehom a ten je skutočne perfektne vyrozpravaný. Príbeh ťažko chorej Annabele (nie, nie je to horor aj keď meno sa s nejedným zhoduje), jej rodiny, trápiacich sa veriacich rodičov, ktorí sa v záplave nemohúcnosti odvrátia od Boha aby znovu našli stratenú vieru po Anninom záhadnom vyliečení. Skvele spravený film, ktorého dej je na zamyslenie...logici a vedci môžu bádať, veriaci v tom majú jasno...určite sa oplatí vidieť.

Spotlight (2015)

Majstrovsky zvládnutý snímok o tom, že Diablove chápadlá siahajú aj do najvyššej no stále svetskej svätej cirkvi. Film, ktorý získal Oscara v roku 2015, aj keď si myslím, že zlatého plešouna mu skôr priviala látka o ktorej je a nie, hoc po filmárskej i hereckej stránke bravúrne, spracovanie. Film sa zaoberá obťažovaním a zneužívaním mladistvých cirkevnými činiteľmi a to nie ako vymyslená story, ale príbeh na základe skutočných a podložených informácií, neskôr aj vyšetrovaní a súdnych sporov. Skazenosť súdnictva a cirkvi, dokonca až presvedčenie niektorých obvinených kňazov o tom, že nič zlé nerobili hovorí o prehnitosti organizácie a spoločnosti, ktoré len podčiarkuje krytie a tutlanie týchto zverstiev na deťoch najvyššími predstaviteľmi cirkvi a súdnictva. Samozrejme, nie každý kňaz je zvrhlík, no pri tejto kauze sa ich našlo viac ako dosť...filmov ako je tento by sa malo natáčať viac a to o rôznych organizáciách, katolícka cirkev nie je jediný zdroj podobných excesov. Moje osobné prehlásenie: Po videní filmu si samozrejme nemyslím, že desatoro je zlý návod na život, alebo že sú všetci predstavitelia cirkvi zlosynovia, osobne poznám zopár, ktorých považujem za skutočne svätých mužov, ktorí úprimne šíria to čo skutočne žijú. Po Birdmanovi, ďalšia schopná oscarovka, naviac stále aktuálna a upozorňujúca na reálie vo svete. Herci predviedli skvele svoje remeslo, až sa zdalo, že v takto komornej atmosfére sa nedá nič pokaziť, ale to je ozaj len zdanie, zvyšok štábu detto. SOUNDTRACK: Howard Shore znovu bravúrny a jeho klavírne sonáty sa skvele hodia do pracovného prostredia a dokonale sadli k príbehu a celému priebehu filmu.

Hořící keř (2013) (TV film)

Udalosti z roku 1969 stáli za zrodom konca komunizmu v Československu. Upálenie Jána Palacha bolo prvým klincom do rakvy vtedajšieho režimu, znevažovanie jeho činu a následný súdny spor druhým klincom a potom sa už truhlár nezastavil aj keď to trvalo ďalších niekoľko desiatok rokov...a vlastne po dopozeraní tejto historickej trojhubky (3 diely) si uvedomujem, že to stále neskončilo a niektoré rysy toho režimu prežívajú v našej spoločnosti do dnes. Skvelo natočené, skvelo zahrané, treba púšťať na školách.

Captain America: Občanská válka (2016)

Kapitán Amerika Civilná vojna, alebo ak chcete Avengers 3 bez Hulka a Thora sa vydaril. Koktail všetkých postáv mi v kine chutil a zase raz bol pripravený s veľkou gráciou. Každý jeden hrdina dostal svoj priestor a tento krát sa dokonca miestami niektorým ubralo viď Tony Stark a humor, no čo scenár a bratia Russovci Ironmanovi vzali, to pridali ďalšej novej postave Spidermanovi. A tak skutočná kráľovská komédia začína až keď vstúpi na scénu Peter Parker a krásne sa s Tonym dopĺňajú. Akcie bolo až až a trikovo to ako už býva zvyčajné bola lahôdka. Henry Jackman to zase raz trafil s hudbou (na to sme si už mohli zvyknúť) a jeho soundtrack bravúrne došpičkováva všetky scény. Oba tábory hrdinov majú svoje pohnútky, ktoré sú logické a pochopiteľné a divák sa tak nevie jasne rozhodnúť komu vlastne držať päste a tak som sa pristihol, že som dal za pravdu obom vodcom. Druhá vec je ich konanie ktoré z toho plynie. Skvelá zábava, ktorá len načrtla kam sa budú uberať ďalšie dva filmy Avengers Infinity War 1 a 2 no taktiež dala štartovnú iskru k vytvoreniu samotných filmov pre Spidieho a Black Panthera. Fanúšikovia si budú určite priasť v kine či doma blahom. Osobne som mal pocit, že tento film bol ešte o kus dospelejší ako Winter Soldier.

Rivalové (2013)

Fantastický snímok o dvoch jazdcoch/pilotoch z čias keď víťazstvo v preteku Formuly F1 znamenalo dôjsť do cieľa živý nie prvý, keď spojenie "pilot a monopost" znamenalo viac ako len ťukať po knoflíčkoch na volante a technika ešte nehrala svoj prím. Skutočne dobre a precízne natočené drama o živote jedného z najznámejších pilotov Formuly F1 Niki Laudu a jeho veľkého rivala Jamesa Hunta s krásnymi kamerovými zábermi, miestami až dych berúcimi obrazmi a fantastickým soundtrackom Hansa Zimmera...kam sa hrabú seriálový Fast and Furious alebo adolescentný Need for Speed...toto nie je akčná komédia, toto je seriózny snímok o pretekoch, jazdcoch a strojoch...a o živote s nádychom benzínu.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

My name is Hunt, Ethan Hunt! Presne takto si predstavujem x-té pokračovanie ságy. Piate pokračovanie Missie Imposibilnej bolo NAŠLAPANÉ. To čo mi odoprel (posledný) James Bond a jeho xy-tý diel, to mi dala MI aj s úrokmi. Akčné, dobre natočené i zahrané, napínavé aj humorné. Scenár príjemne rozvetvený a aj zápletka zaujímavá. Žiadna nuda...a keď prišlo na akciu tak tá bola skutočne bombastická. PS: Skvelá reklama na výrobky firmy Microsoft, najmä Surface produkty. Go Ethan Go!