Absurdistán (2008)

Neočarí a neurazí. Premrhaný potenciál námetu, v ktorom otravuje rozprávač, mohlo to byť zaujímavejšie spravené rozprávaním z viacerých pohľadov ako Rašomon.

Africká Královna (1951)

Vynikajúce dielo filmovej klasiky s nadčasovými hereckými výkonmi, ozajstná lahôdka. Plnotučných *****

Alpha Dog (2006)

Prežiť si svoje peklo má mnoho tvárí a natočiť Alpha Dog v tomto duchu pre každú významnejšiu postavu vo filme, tak je to plnotučných 5*. Silná téma nenašla svojho režiséra a scenáristu, i tak sa ale jedná o nadpriemerný film.

Anthropoid (2016)

Možné SPOILERY! Skúsim popísať čo mi chýbalo k spokojnosti u filmu Anthropoid k výnimočnej udalosti akou bol atentát na Heydricha: 1. samotný Heydrich nie je prakticky vykreslený vôbec, čo robil obyvateľom Protektorátu, ako žil či pracoval, ako sa rozhodoval, čo nariadzoval 2. exilová vláda v Londýne, prečo sa rozhodli pre atentát, ako ho plánovali a realizovali v Anglicku 3. český odboj a jeho akcie proti Nemcom, ostatní parašutisti tiež plnili nejaké úlohy, niekde žili, niekto im pomáhal 4. G+K a ich pobyt v Prahe, nezobrazuje zháňanie jedla, zatemňovanie okien, život Pražanov a ich drobné sabotáže na okupantov. 5. útok na kostol sa jednoducho uskutočnil ako bezduchá strieľačka, Nemci proste nakráčajú pred hlavne parašutistov, ich velitelia nie sú vôbec rozčúlení stratami vojakov, vôbec neplánujú taktiku ako atentátnikov odtiaľ dostať, ani sa medzi sebou neradia čo a ako by bolo lepšie, 6. Prečo Čurda zradil, bolo to pre peniaze, strach o blízkych, zbabelosť? 7. K.H.Frank nie je vôbec zobrazený. Ako reagoval na smrť Heydricha, aké represie nariadil, čo nakázal podriadeným? Dabingové hlasy mi prišli dosť podobné, to tiež nepotešilo, kedže dialógy boli naviac aj mdlo deklamované a bez štavy. Ako film by som hodnotil na 2,5*, ako TV film, ktorým aj je na 3*.

Avengers (2012)

Dobrá zábava so sebairóniou a množstvom dobre rozohratých postáv. Lahôdka pre komiksových nadšencov. Občas by to chcelo prestrihnúť, aby to malo v prvej hodine svižnejšie tempo.

Bohemian Rhapsody (2018)

Tento film je ako opereta, operu vedia oceniť "lepší" ľudia, vyžaduje schopnosti oceniť jemné hlasové nuansy, hlasový rozsah atď., opereta je pre širšie publikum, ktoré by inak nejaká opera otravovala a ani by na ňu nešli. Film je povrchnejší ako iné filmové veľdiela, o to však nejde... Čas pri pozeraní utečie rýchlo, film je to pre masy (rovnako ako hudba od Queenu) nie pre akademikov, preto si jeho analýzu odpustím a zostane mi len excelentný film, a párkrát do roka tichá vďaka pri počúvaní Bohemian Rhapsody s originálnou finálnou verziou skladby profi-remasterovanou 5.1 24bit 96kHz LPCM.

Café de Flore (2011)

Jean-Marc Vallée neovláda vizuálny štýl a filmovú reč Davida Lyncha, preto mi spracovanie skôr pripadalo ako vydarené školské cvičenie mladého filmára. Tam kde Vallée použije priamočiarejší obraz, vidím skôr snahu o väčšiu zrozumiteľnosť pre širšie publikum, než sebavedomú filmárčinu, niekedy až rutinu /využitie rozprávača/, réžia je tu jednoduchá, to čo film ťahá sú herecké výkony a zaujme strih filmu a hudba. Mňa upútala téma a jej spracovanie, celkové hodnotenie je bližšie k priemeru než k Lynchovi - 73%

Casino (1995)

O. Stone mafiánske filmy vie režírovať. V tieni De Nira a Sharon Stone je Joe Pesci, ktorý ich tu predčí, jeho hraná postava by mala byť plochejšia, ale nie je. Skvelé plnotučné mliečko.

Coherence (2013)

Pekne rozohraná komorná-paranoidná sci-fi jednohubka, ktorá pripomína tradície európskej sci-fi 80.rokov a fakt, že okrem komerčných vyvražďovačiek vo vesmíre možno nájsť vesmír aj na Zemi.

České století - Musíme se dohodnout (1968) (2014) (epizoda)

Zatiaľ som nevidel lepší film o udalostiach roku 1968, takže za 5*, časom možno názor zmením, ale ten pocit hanby a bezmoci Čechov a Slovákov, ktorý som videl tak skoro nevyprchá.