• Mysteriózní

Už je tady zas (2015)

Určitě hodně zajímavý film natočený podle knižní předlohy, takový...no naprosto jiný. Vtipně pojatý paradox-dokument. Hlavní postava Adolfa byla naprosto uvěřitelná - super herecký výkon. Trochu mě (jeho přiblblými výrazy) štval jeho poskok, který jej provázel a natáčel. Scény a hlášky "vůdce", když komentuje dění a současný politický i lidský stav v Německu, byly opravdu povětšině trefné a dost často jsem se s jeho názornou logikou ztotožnila (ne, opravdu nejsem ani trochu xenofobní!): "Proč se tady smějete vtipům o přistěhovalcích? Když máte doma myši, taky si pozvete na odstranění komika?" :-))))

Osm hrozných (2015)

Po shlédnutí tohoto 8. Tarantinova filmu mám přesně takový dojem: tož to je prostě m a z e c! Tohle dílko si buď naplno bez výhrad zamilujete a pochopíte a nebo budete mít kecy, že tomu chybí šťáva, pomalý rozjezd, malá dynamičnost, jak by to šlo jinak udělat - jak tady někteří píšou (v tom případě zůstaňte u svých oblíbených krimiseriálů typu Vraždy v Midsomeru a pod:-) ). U tohoto režiséra je to buď a nebo. Nic mezi tím. Mně od samého začátku promítání a titulků nejdříve zaujal širokoúhlý formát a mrazivá hudba (hodící se k té hromadě sněhu všude:-))). Skvělá kamera. Příběh je postavený na jednoduchosti děje (část téma lovců lidí podobné i v Nespoutaném Djangovi - tady mi jen chyběl oblíbený Christopher Waltz) + doplnění skvělými herci, skvělými záběry, dialogy (např. předávající historka s dopisem od Lincolna), scénami s litry krve i bez a jiných tryskajících červených nechutností, které v závěru samozřejmě jako vždy gradovaly. Klasika Tarantino. A mě to baví. Stopáž 182 minut mi v kině utekla strašně rychle. K obsahu nebudu dál nic víc psát, zajděte si na to do kina. Já hodnotím plným počtem, jednoznačně.

Padesátka (2015)

Tak za prvé moc nerozumím tomu, proč má tato komedie tak málo %. Na český film, na to, že je to pod vedením Kotkovi režie, na to, že je to jeho 1. celovečerní režijní debut a po českých filmových doslova sračkách Babovřesek, Kameňáků nebo monstrózně propagovaných jiných "klenotů", je tohle dílko opravdu dost dobré ve všech směrech. Výstižná, netradiční a netypická komedie. Tady se pobavíte na 100% (pokud teda máte trochu absurdní smsl pro černý humor, nevadí vám nějaké ty drsnější slovní výrazy a netřepete se nedočkavostí nad dalším připravovaným Troškovým filmem). Skvěle a suprově jsou tady představeni hlavní postavy filmu - Taclík, Pavelka, Prachař, Cibulková (ty 2 první jmenované jsem v první chvíli díky skvělému maskování ani nepoznala:-)) - dokonalé obsazení, které tomuto filmu padlo jako ulité. Fakt mě (hlavně kluci) super bavili. Filmem procházejí skvělé "hlášky", které ale nejsou všechny jen tak bezduše vyřčeny, jen aby pobavily (jak by se mohlo prvořadě zdát), ale mají svůj další smysl a záměr. Podstata filmu podle mě tedy stojí na jednoduchosti, "nenačančanosti" a vtipném scénáři. A mladému Kotkovi dík za to, že se pustil do režie jak filmu, tak písně Sněhulák od M. Hrůzy - oboje velice povedené. Za mě tedy dávám filmu jednoznačně plný počet........i proto, že znám druhý význam označení K+M+B :-) (kurva musíš běžet) :-)))

Něžnost (2011)

Očekávala jsem nějakou mírně tuctovou další romantickou komedii na nedělní zimní odpoledne, ale tohle mě fakt hodně překvapilo, velice příjemně a nevšedně zpracovaný film. Skvělá a jako vždy zajímavá Tautou i představitel Markuse (Damiens) byli tak nesourodý "pár", vizuelně až nehezký, že mě tahle naprostá výjimečnost po mírně patetickém začátku filmu naprosto vtáhla do děje. Ostatně ono tady nejde ani tak o nějaký děj, ale o.........o co vlastně? V podstatě o nic moc, ale kuňa - ono je to tam i bez přehnaných slov, keců a dramatických nafoukaných záběrů. Kamerové momenty byly vtipné, jednoduché a přitom hluboké. V tomto snímku není prostě nic, co by se dalo čekat, jak tomu šablonovitě v tomto žánru dost často bývá, takže několikrát jsem si v průběhu filmu i na závěr řekla: tyjo, dost dobré. Takže asi tak :-)

Room (2015)

Tak to bylo velmi silné, citově a psychologicky vypjatý film, takže jsem po celou dobu promítání seděla v sedadle jako zařezaná a ty vlny a emoce zdatně masírovaly i mě (i coby jinak celkem otrlého diváka:-)). Naprosto skvělé brilantní a uvěřitelné herecké výkony těch dvou - Jacka a jeho mámy Joe. Krásně kamerově zpracované záběry a podané detaily života v pokoji. Překvapily mě i kontrastní situace, chování, zpracovávání mozkových pochodů "před" a "po". Dvě hodiny filmu utekly strašně rychle a snímek vám zůstane v paměti. Jako podobné srovnání také doporučuji knihu Květy z půdy - také silný zážitek. Za mě tedy doporučuji a hodnotím plným počtem bodů.

Macbeth (2015)

Velice temný film. Doporučuji shlédnout na velkém filmovém plátně těm, kdo mají jakékoliv psychické či jiné (národnostní i politické) problémy s dnešním světem - po zkouknutí tohoto snímku vám bude život v současné době připadat jako naprostá oáza klidu a bezpečí a jasného slunce :-))). V prvé řadě mě ale zaujala hudba u filmu, ponurá jako on sám. Jinak tady bylo hodně krve, mečů, šípů, smrti... Trochu náročnější je text (v tom těžším Shakespearovském formátu). Když jsem tohle všechno dala dohromady a vymanila se po skončení z toho filmového chmuru, byť dobře a zajímavě zpracovaného, tak mě provázela ta jedna podstatná myšlenka filmu: že ne každý vám "radí" a myslí to s vámi dobře, že pokud jste dobrý člověk, tak se máte řídit svým rozumem, lidskými zásadami a nejde za tím, co chce "přes mrtvoly" (tady doslova). V opačném případě vám nic nepomůže a nějaké to "peklo" vás časem nemine :-))

Mildred Pierceová (2011) (seriál)

Jednoznačně úžasný seriál z té doby. Nadčasový, poučný, příjemný. Po všech směrech pro mě zajímavý, takže nemám co vytknout. Bavila jsem se všemi pěti díly. Skvělé i samozřejmě hlavně díky hlavní představitelce - Kate Winslet. svoji roli Mildred zahrála opět famózně. Navíc je to moc hezká baba:-). Teda herecky neuvěřitelní, teda uvěřitelní:-)) byli i Monty (její přítel+pak chvilku manžel) a její dcera Veda....Monty velmi charismatický, od pohledu sice vyčuránek, nicméně měl "to" jakési kouzlo v sobě, uměl to s ženami, tudíž i Mildred z něj byla úplně hotová:-)). Trochu mě srala její dcera Veda s tím neuvěřitelným chováním (už od mala) a namistrovanou mluvou, děsnej spratek, tu měla fackovat stále, nejen proplesknout sem tam:-)). Dost dobrý překvapivý konec. Zkusím ještě přečíst knižní podobu...jen tak pro to srovnání:-)) Podobné seriály - Pan Selfridge a nebo Panství Downton.

Zakázané ovoce (2009)

Nejde tu ani tak o popis této zvláštní komunity, ale o to, jak se k tomu ty dvě holky postaví. A paradoxně na první pohled svéráznější Maria v osobním růstu a poznání nakonec nepochopí a nevidí věci a lidi ve "své široké rodině" tak jak jsou doopravdy. Oproti tomu stále bojácná a opatrná Raakel ty pocity ze sebe sice nedává tak okatě najevo, ale v závěru si uchová naprosto zdravý rozum a jasný pohled na svět a jednání lidí kolem sebe a rozhodne se sama za sebe bez nějakých dalších dramatických scén. Takže zjednodušeně: ta, co se nám jevila jako chytrá průbojnice je v podstatě blbka a ta "ušlápnutá" je de facto inteligentní holka. Film se mi líbil - pěkný, zajímavý, sice žádné extra překvápka, ale neva - mě ty holky donutily psychologicky přemýšlet. Tož tak:-))

Hodinový manžel (2014) odpad!

Ale to byla šílená hovadina!!! Nudné, nevtipné, předvídající situace, nepřekvapivé, prostě o ničem. Mám dojem, že někteří herci se tu scénářskou katastrofu sice snažili snad i "zachránit".....ale marně:-)). Škoda, protože z takového "tématu" by šlo určitě vykřesat daleko více vtipného temperamentu a scének. Obávám se, že na další žádný nový film od českého tvůrce se už nebudu mít odvahu hooooodně dlouho podívat. Poslední český film, který jsem viděla a který měl hlavu, patu, spád a u něhož se mi nechtělo ani trochu zvracet byl jen Kobry a užovky, jinak fakt samá srač..ka. Bohužel.

Marťan (2015)

Tentokrát nemůžu moc zasvěceně hodnotit tento film, protože na sci-fi se jinak vůbec nedívám a můj šálek kávy to rozhodně není. Nicméně přesto teda zkusím: v podstatě mě to i přes to depresivní působení celkem bavilo - hlavně ty "nápady" Marka pro to, aby přežil, líbilo se mi odlehčení té v podstatě děsivé situace, ve které se ocitl. Pro mě se jeví tento a podobné scénáře sice malinko jakoby pohádka a zde mě i napadá srovnání s Tomem Hanksem ve filmu Trosečník (který mám teda ráda). Takže: kdo má rád sci-fi, určitě na tohle do kina běžte:-))