Dobrý ročník (2006)

Feb.2024: Mám pocit, že Ridley Scott sa mi dostáva stále viac a viac pod kožu. Je to majster budovania atmosféry a ja mám chuť vypiť plným dúškom všetko, čo natočil.

Bílá nemoc (1937)

Posolstvo ok, ale svet takto vôbec nefunguje. Vadila mi detinsky naivná propagácia mieru. Miestami mi tento film pripadal až smiešne.

Skleněný pokoj (2019)

Román a film inšpirovaný osudom úžasnej vily Tugendhat a jej majiteľov. Treba tam ísť, vidieť, naštudovať si skutočný príbeh.

Sisu (2022)

Tak tomuto hovorím rodinný film. Dávno sme sa tak spoločne nezabavili. Idem si po krompáč.

Údolí včel (1967)

Pozrel som si to deň potom, ako som videl Markétu Lazarovú (január 2024) a musím priznať, že už sa na mňa niečo lepí, začínam si na Vláčilovo stredoveké rozprávanie zvykať, ba možno mi bude až chýbať a ja si pozriem oba filmy znovu. Bol som zvedavý na každú nasledujúcu repliku, pripadali mi prirodzené, ale zároveň neotrelé,  užíval som si obraz aj zvuk, Vláčil sa mi pomaly dostáva pod kožu.

Marketa Lazarová (1967)

Tak som konečne toto ospevované dielo zhliadol začiatkom roku 2024 po mnohých predchádzajúcich pokusoch celé, hoci na viackrát, pretože som pri ňom opakovane zaspával. Na základe osobnej skúsenosti vidím hodnotu tohto diela v jeho silnom soporifickom účinku, najmä na osoby neschopné vnímať poetickú a alegorickú formu a zložitú naratívnu štruktúru, ktorá vytvára, u rádoby fajnšmekrov, silný vizuálny a emocionálny dojem. Filmu som teraz naozaj venoval čas, skúšal som sa doň ponoriť a nechal sa unášať údajnými silnými obrazmi a symbolmi, ktoré mali vraj pre mňa mať hlbší význam a ponúkať rôzne interpretácie. Skúšal som vnímať, že film nie je len historickým rozprávaním, ale aj komentárom k ľudskej existencii, morálke, násiliu a duchovnu. Prd platné. Úplne ma to obišlo. Skôr som si všimol tú posadnutosť ozvenami v post-synchronoch a to nielen tu, ale napríklad aj v iných Vláčilových filmoch: Adelheid, Ďáblova past,... Alebo ako mu niekto do dabingu v čase 1:52:40 prepašoval zvolanie "Drž piču...) Tiež ma celkom obarilo, keď si Kozlík nalieval víno do kryštálového pohára, hoci sa kryštál začal v Európe rozširovať po stredoveku, ale predpokladám, že osvietení by si to vyložili ako Vláčilovu snahu symbolizovať krásu, čistotu alebo krehkosť života a ľudského osudu. V spojení s ostatnými elementmi a témami vo filme by tento symbol mohol prispievať k hlbšiemu významu diela. No nasrať!

Dívka v modrém (1939)

Tento film som prvý raz videl v januári 2024 a plne súhlasím s recenziou od nascendi.

Lída Baarová (2016)

Pôvodne som dal 40%, v januári 2024, potom čo som videl dokument Skáza krásou od H. Třeštíkovej, a následne som si pozrel tento film znovu, posúvam moje hodnotenie na 60%.

René - Vězeň svobody (2021)

Mňa by veľmi zaujímalo, čo na ňom tie ženy vidia. Mal by si otvoriť agentúru, kde by chlapov učil, ako zbaliť babu, pretože tento film je jeho najlepšou reklamou.