Forrest Gump (1994)

Nádhera a dokonalost v jednom nezapomenutelném filmu, který mě pokaždé dojme i pohladí na duši. Inspirativní herecký výkon Toma Hankse v roli Forresta Gumpa je nezapomenutelný. Je prostý a přesto originální a v jeho slovech- tedy spíše ve slovech jeho maminky je spousta moudrosti. Tak tedy: " Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš." Velká pravda, nejen o životě, ale i o filmech. Tenhle bonbónek z pokladnice amerických filmů si vychutnám kdykoli znova a znova a znova.

Trosečník (2000)

Mistrný herecký výkon Toma Hankse mě naprosto uchvátil. Jeho vytváření postavy a změna charakteru v nelehkých životních situacích byla dech beroucí. Film je důkazem toho, že člověk i o samotě touží a nevzdává se naděje. Pud sebezáchovy je zkrátka silnější. Tolik času o samotě člověka zbaví jeho ochranné slupky a ukáže, kdo vlastně v jádru doopravdy je. Uvědomí si sílu myšlenky, vlastní osobnost i tu šílenou samotu. Myšlenky jsou hold to jediné, co mu zbylo a času na přemýšlení je víc než dost. Musím říct, že scéna definitivního konce "vztahu" Chucka Nolanda a pana Willsona je srdcervoucí.

Zločin v Polné (2016) (TV film)

Tvůrci tohoto dvoudílného filmového dramatu na podkladě skutečných událostí se opravdu nemají za co stydět. Film nám předkládá příběh muže obviněného z vraždy, který se po celou dobu snaží dokázat svou nevinu. Ukazuje nám nejen opravdovou soudní korupci a faleš, se kterou se v té době musel obviněný potýkat, že nad tím opravdu mnohdy zůstává rozum stát. Černá kaňka v historii českého soudnictví se nerozpila, je tam a nyní ji uchopili scénáristé a filmaři, a skrze televizní obrazovky nás s celou touto nešťastnou tématikou seznamují. Pomalejší tempo mi naopak vyhovovalo, protože dokázalo autenticky vystihnout a předvést nejen zbytečnou krutost lidí, kteří si říkají sousedé, ale i obvinění založené především na předsudcích v otázkách víry. Moc dobrá práce. Doporučuji.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Přiznávám, že jsem Hru o trůny dlouho bojkotovala i přes veliký boom, který kolem seriálu vypukl. Nakonec jsem ho díky doporučení a celkem vtipnému nátlaku své kolegyně shlédla za tři týdny. Všech sedm řad. Nedělala jsem prakticky nic jiného a WOW. Perfektně natočené. Drsné, kruté, napínavé, romantické, vtíravé. Prostě seriál na který vznikne závislost hned po prvním díle. Děj je tak náročný, že se nedá převyprávět, hudba která ho provází je mrazivá a herecké výkony neskutečné. Železný trůn stále čeká na svého panovníka, někoho, kdo na něm vydrží déle než jen pár epizod. Moc se těším na osmou řadu, která vše uzavře...už aby to bylo. Jednoznačně 5*. Prostě nemůžu jinak :-)

Přátelé (1994) (seriál)

Jednoduše legrace, která nikdy neomrzí...

Cizinka (2014) (seriál)

Zatím asi nejlepší seriál, který jsem měla tu možnost shlédnout. Nejen knižní předloha je skvělá. Oba herci, jak Sam tak Caitriona se vzájemně skvěle doplňují a divák jim baští každé slovo a gesto. Ti dva se hledali až se našli. Perfektní příběh, z mého pohledu dost nelehký, sama jsem zdravotní sestra a musím přiznat, že v 18. století to Claire tedy neměla vůbec jednoduché. Vše na co byla zvyklá a mohla se spolehnout, bylo pryč. Kromě svých znalostí, což byla výhra. Záběry skotské krajiny berou dech, úvodní píseň je překrásná. Každý týden netrpělivě čekám na další díl tohoto napínavého seriálu. Těším se na jeho drsnou i romantickou stránku a pokaždé jsem ohromena jak hereckými výkony tak vizuální stránkou seriálu. Rozhodně doporučuji sledovat v originále, protože tvrdý skotský přízvuk tomu dodává na důvěryhodnosti. Klobouk dolů nejen před autorkou předlohy, která nám příběh Claire představuje v osmi ne zrovna tenkých knihách, ale i před všemi tvůrci tohoto seriálu, kteří postavám dali skutečnou tvář a dodali jim emoce. Hodnotím 5*

Poldark (2015) (seriál)

Skvěle natočený seriál z konce 18. století, který se neštítí ukázat i drsnou slupku života v něm. Nacházíme se v Anglii, tou dobou soužené nejen válečnými spory, ale i chudobou, která měla dopad na velkou část společnosti. Hlavní hrdinové Ross a Demelza jsou úžasnými představiteli této nelehké doby. I v drsných časech je důležité a i bývalo, najít si čas na svá malá štěstí (ukradená štěstí). Seriál je nejen nabitý romantikou a napětím, ale i nádhernými záběry Cornwallské přírody včetně dech beroucích skalisek a tříštících se vln. Ross jako hlavní hrdina nemá pouze kladné vlastnosti, vlastně po celou dobu se sebou dost bojuje, ale povětšinou se snaží chovat, aby se mohl sám sobě podívat do očí. A Demelza, ta mi byla sympatická od samého počátku. Není naivní, na nic si nehraje a umí se poprat za to, čemu věří. Ostatní herci s nimi tvoří dokonale harmonický příběh, který i v těch drsnějších částech působí věrohodně a celistvě. Za mě rozhodně absolutní spokojenost, nemohu se dočkat čtvrté řady a možná dojde i na předlohu. Nemohu hodnotit jinak než 5*.

Hora mezi námi (2017)

Přesně jak jsem čekala, skvělý film s vynikajícími hereckými výkony. V čele s Kate Winslet a Idrisem Elbou to nemohlo dopadnout jinak. Herecký koncert na filmovém plátně podpořen skvělou kamerou Mandyho Walkera. Cesta těch dvou nebyla jednoduchá a rozhodně neměli na růžích ustláno a i přes happyend, kteří mnozí odsuzují, příběh ke svému konci směřoval plynulou nenásilnou cestou. Ať si kdo chce, co chce říká, já byla spokojená. Za mě rozhodně 5*****

Chatrč (2017)

Film se nese v poklidném duchu, i když předestírá velmi silné téma, jakým je ztráta dítěte. Jak se má člověk vyrovnat s tak těžkou ztrátou a neztratit se nejen v životě, ale i sám v sobě? Jak se smířit s vinou, kterou si v sobě člověk nese? Jak dál žít?. Někteří zdejší kritici odsuzují film za to, že je založen na víře.Nemusím být věřící, aby mi široký záběr tohoto úžasného snímku něco řekl a obohatil mě. Za mě rozhodně plný počet. Vynikající.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Pohled na druhou světovou válku a její hrůzy z perspektivy malého chlapce, který si díky osamělosti najde kamaráda za ostnatým drátem. Citlivě natočené drama, které se bez hrůzných záběrů a scén bohatě obejde a přitom neztrácí na ceně. Co se týče srovnání filmu s knižní předlohou, tak jsem byla velmi mile překvapená a dokonce nadprůměrně spokojená. Nemohu hodnotit jinak než plným počtem.