Tah pěšcem (2014)

Tobey Maguire je tu sympatický a herecky schopný zhruba stejně jako ve Spider-Manovi 3, takže žádná sláva. Nový Zwick není ničím přelomový, nicméně zaslouží pochvalu minimálně za to, že z tak uspávacího sportu, jakým šachy jsou, dokázal vymáčknout poutavé drama, které během své stopáže nestihne nudit.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Dost možná nejzdárnější příklad absolutního vítězství formy nad obsahem. Nepamatuju si, kdy jsem naposledy (a jestli vůbec někdy) žasl nad takto nadpozemskou řemeslnou stránkou pokud jde o střih, kameru a triky. V mých očích revoluční snímání akčních a kontaktních scén, u kterého jsem valil bulvy... ovšem samotné dění na plátně mi bylo vcelku ukradené. Je to o to víc zarážející, neboť Lubezkiho kamera servíruje extrémně vtahující obrazy. Postavy jsou ovšem nijaké, Revenant je ve výsledku krásně natočené nic. 7/10

Osm hrozných (2015)

Tarantino, jak ho úplně nemusím, obzvlášť do té doby, než se dostaneme k Minnie. Tuna žvástů o ničem, která se naštěstí ve druhé polovině překlopí do záživnější podoby. Fajnová záležitost, která by snesla solidní prostříhání. Hold si u Quentina ujížídím spíše na hollywoodštěji laděných snímcích. 7/10

Room (2015)

Téměř vynikající první polovina, ta druhá už byla přece jen roztáhlejší a emocionálně mě minula.

Spectre (2015)

Vyjma pár světlých okamžiků naprosto unylý Bond, u kterého se potvrdilo, že filmy podobného ražení jsou tak dobré, jak je silný jejich záporák. Spectre prakticky žádného nemá, z legendárního Blofelda udělali tvůrci nudaře v mokasínách a celou tuhle srandu natáhli na dvě a půl hodiny. Ne takový průser jako Quantum, ale žádný bondovský zázrak taky ne. EDIT po druhém zhlédnutí - dojem se mi částečně napravil, záporák sice pořád vlastně neexistuje, ale Spectre většinu času šlape jak Rolexky. Od pasáže v Rakousku sice dost zpomalí, ale finále v MI6 je za mě skvělý. 7/10

Most špiónů (2015)

Nejlepší Spielberg od Mnichova, na tom se asi shodneme. Konečně se od akademické zaprděnosti vrhl do něčeho, co má aspoň trošku takříkajíc srdíčko. A i když mě nechal Most špiónů chladným, musím uznat, že Steven je stále pan režisér. Natočit totiž film, který se dá shrnout do jedné věty tak, aby měl 140 minut a utekl jako voda, to dokáže opravdu málokdo. Mrzí mě, že nemůžu dát víc, už jen třeba kvůli prolnutí scén u soudu a ve škole, což je pro mě jeden z momentů roku. Hanks samozřejmě vynikající, za tohle by si oscarovou nominaci na stará kolena zasloužil. 7/10

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Rozhodně nad úrovní jedničky, expozice je tentokrát záživnější a i při košatější stopáži má film lepší tempo. Stále je to ale sterilní až na půdu a je v podstatě jedno, co se na plátně děje, poněvadž postavy jsou buď úplně mdlé nebo rovnou pitomé. Když se tedy na konci ukáže, kdo kope za jaký tým, člověk akorát pokrčí rameny a uvědomí si, že právě ztratil více než 2 hodiny života porcí toho téměř identického jako v jedničce. Jen v malinko příjemnějším balení.

25. hodina (2002)

Tak to opravdu ne. Jeden monolog o subkulturách New Yorku a závěrečná věta o tom, že drogový boss z Big Apple se ve světě neztratí a spousta lidí rázem považuje 25. hodinu za film, který geniálně vystihuje společnost a současný New York. Přijde mi to směšné. Tenhle film není ničím jiným než do nebe volající nudnou konverzačkou, ve které se dvě hodiny čeká na to, než hlavní hrdina půjde bručet. Řemeslně je vše super, herci vynikající, ale to, že jsem musel film několikrát stopnout, abych se osmělil a neusnul, protože se tam opravdu nic nedělo, hovoří za vše. Nikdy víc.

Světová válka Z (2013)

Nemám rád filmy, které se snaží působit, že přináší obrovskou přidanou hodnotu, kolem které se točí skoro celý svět... a přitom jsou v jádru jen obyčejným béčkovým akčňákem. Přesně tohle je případ Světové války Z. Po vynikajícím úvodu začne příběh velmi rychle připomínat videohru a napětí jde nakonec stranou. Propálená šance. P. S. Proti Pittovi nic nemám, ale ten jeho ksicht mi v tomhle snímku vyloženě neseděl.

Ant-Man (2015)

Příjemná jednohubka, která sice nenadchne, ale rozhodně ani neurazí. Vtípky docela fungují a závěrečná prakticky non-stop akce je velkým plusem. 7/10