Rychle a zběsile 5 (2011)

Můj boooože! Justin Lin mi splnil dětskej sen, jako fanoušek jedničky jsem byl ty dvě hodiny v absolutní extázi. Neskutečná jízda, která si ze všech dílů série vzala jenom to nejlepší - hvězdná sestava + Rock větší než kdy předtím, hromady těch nejvíc vysněných aut, pěkná baba kam se podíváš...a hlavně totální závěrečné inferno připomínající to nejlepší z druhých Bad Boys. Neuvěřitelnej nátěr, kterej v sobě má víc testosteronu než všechny filmy tohohle roku. Doteď nechápu, co si Lin píchnul za drogu, protože něco podobnýho po dvou předchozích pokusech za střízliva rozhodně natočit nemohl. Nová srdcovka a klidně film roku. Bring it on, Bay! P.S. Obávám se, že tohle už šestka překoná jen těžko...

Sluha dvou pánů (2000) (divadelní záznam)

Hra, která mě oslovila už na papíře, zde převedená strhujícím způsobem na divadelní prkna s nadpozemským, kongeniálním (doplňte si x libovolných dalších superlativů) Miroslavem Donutilem. Nejde jinak.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Pamatuju si, když jsem Den zúčtování poprvé viděl. Nejkratší verze, navíc v televizi, v ořezu, s reklamními pauzami... i tak jsem ale byl doslova "posranej až za ušima". Cameron mě na začátku totálně zatlačil do sedačky a až do konce mě nepustil. Vlastně díky bohu za ty reklamy, díky kterým jsem si mohl vždy aspoň na chvíli od té až hororové atmosféry vydechnout. Jedno z nejlepších sci-fi všech dob.

Carlitova cesta (1993)

De Palma umí, úvod s kulečníkem extrémně napínavý, závěr pak naprosto strhující. Jak nemám rád Penna, tak v tomhle případě musím uznat, že jeho výkon má vážně něco do sebe. Neúplatní každopádně stále o chlup vedou.

Sociální síť (2010)

Neuvěřitelně hutný, herecky přesný, režijně bezchybný, zkrátka další Fincherův film. Vždycky jsem si přál, aby někdo vyjádřil styl života dnešní doby, vměstnaný dost často do statusů a klávesy F5, Sorkinovi se to povedlo náramně. Social Network skvěle ukazuje Fincherovu vyspělost - umí ze scény, která by ve všech ostatních filmech zapadla, udělat jeden z vrcholů, z popového zpěváka vytvoří prvotřídního herce nebo si zase hraje se svou audiovizuální múzou (veslařský závod!). To nejdůležitější však je, že z filmu, který se zprvu většině lidí jevil jako prvoplánová zbytečnost, dokáže udělat událost roku. Před tím smekám. 9-10/10 P.S. Eisenberg for Oscar, takové herectví pro mě představuje výkon hodný sošek. __________ Napodruhé je zážitek ještě intenzivnější, člověk film slupne jako malinu. Vyložená laskomina.

Tenkrát v Americe (1984)

Až se mi z té dokonalosti chce brečet. Leone tímhle překonal všechny své dosavadní snímky a zajistil si nesmrtelnost, i když Tenkrát v Americe postrádá např. mnohdy tolik potřebný drive Scorseseho nebo De Palmových gangsterek. Ta nepopsatelná krása a láska k filmu čišící z každého záběru však přebije úplně všechno. Po Shawshanku jsem si myslel, že už nic podobně nádherného neuvidím, díky Bohu, mýlil jsem se. Gangsterský epos mého života.

Láska nebeská (2003)

Ultimátní (nejen vánoční) klasika, během jejíhož sledování se vždy těším na "tu další" scénu. Vytahování kapesníčků na konci je povinnost.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Film mého života, který mě přivedl ke kinematografii a definitivně změnil můj pohled na svět. Víc asi netřeba dodávat.

Fontána (2006)

Ultimátní filmová hypnóza plná rafinovanosti. Aneb Aronofsky a Mansell opět na vrcholu.

Hříšné noci (1997)

Masterpiece, na který by byl i Scorsese hrdý.