47 róninů (2013)

Smrteľný uvádzací prológ ma svojou vážnosťou trochu vykoľajil a pár minút som to tvorcom chcel veriť. Taký návrat ku kontroverzným 80-tym rokom (aj z hľadiska žánru a formy). Lenže prišlo vytriezvenie a Roninovia : scenáristicky, bitkami a kapacitou intelektu bezpečne šľapú v 2*-kových vodách. Postrádajú mystiku, dotyk kúziel, štipku invencie atď. O to viac mrzí solídne naštelovaný vizuál s ohromnou monumentálnou hudbou, ale to je akoby Arnoldovi v Pláne úteku (2013) dali guľomet do cely ako nástroj väčšieho diváckeho nadšenia – t.j. nepodstatný a nič neriešiaci doplnok. Mimochodom včera som videl slávny Excalibur a aj keď by sa v ňom dali hľadať chyby (z času na čas niektorými dialógmi a rozťahanosťou), celkovo je niekde úplne inde (nejednoznačnosťou, prostredím, temnosťou príbehu). 47 Roninov je taká sladká epická freska pre béčkové publikum so slušnými trikmi, ale nikam sa neposúva.

Suvereno - Lotosový kvet (2013) (hudební videoklip)

Najlepšia vec z albumu, najlepší Suveho návrat a možno jeho najlepší song vôbec. Katarzia v tom najčistejšom slova zmysle. Ale klip mohol pozostávať aj z plynule členitých záberov a zdravej nápaditosti - nielen fotiek. V jednoduchosti je možno krása, ale toto mohlo byť za plný počet.

Barack Obama: Koncert 2009 (2009) (koncert)

Ďalšia bezvýznamná bábka oháňajúca sa pojmom demokracia. Bože, ako to slovo krásne znie a jak je zneužívané...

Anna Christie (1930)

Niektoré diela zlatého Hollywoodu zostarnú podstatne rýchlejšie než tie druhé. Pokiaľ len odrozprávate divadelné story, nesmiete servírovať suchú, scenáristickú smiešnu kontinuálnosť triviálneho príbehu a slepo veriť hviezdnym pohľadom zainteresovanej Grety. Ale tak Garbo bola kosť, síce si nevedela vyberať tak kvalitné scenáre než Bergmanová, ale bez nej by vlastne nebolo ani čo hodnotiť...

Pitbull feat. Chris Brown - International Love (2011) (hudební videoklip)

Bežná mainstreamová namotávka na jednu (pol)sezónu - a po nej príde ďalšia, tá zasa nahradí tú predchádzajúcu a potom opäť ďalšia atď atď. Takto to (bohužiaľ) funguje.

Noviny TV JOJ (2002) (pořad) odpad!

Už nie som decko, aby som do nemoty vyžieral podradné konzumné produkty svojho okolia. P.S.: Komerčné televízie, ste lacné prostitútky objednaných reportáží a servírujete neviditeľné lajno!!!

Buratino (1959)

Mám v obľube starú sovietsku školu rozprávok a kúziel, ale taktiež by som privítal originalitu a nielen zvoľna remake-ovať veci od Walt Disney. Čiže, Buratinko : "všetko" je v pohode, ale srdcovka z toho nie je.

Katsudō shashin (1907)

Pekné privítanie japonských začiatkov animé. Klobúk dolu :).

Cheyennský klub (1970)

Tak tu už nejde o žiadne výstavné dielko či experimentovanie s niektorými stavebnými prvkami deja, ale o číru zábavu, akou nás v neskorom veku ústredná dvojica matadorov zásobuje. Možno je na škodu veci, že sa stretli v jednom filme až koncom 60-tych rokov. Pokiaľ teda viete, akou optikou sa na Cheyenne Social Club máte dopredu pozerať, príjemne vás pobaví.