Andrej Hlinka o sobě (1938)

Úprimný príhovor Andreja Hlinku a jeho krátka spoveď o dejinách našej vlasti. Je fakt škoda, že toho roku zomrel a nesmierne by ma zaujímalo, aké miesto by zohral v novovytvárajúcej Hlinkovej garde. Bol by odporcom alebo (až sa bojím vysloviť túto možnosť) by "zapadol" rovnako do kolaborantského Slovenského štátu ako drvivá väčšina našich "vlastencov"? Nikdy sa to už nedozviem(e).

Předehra k vraždě (1946)

Tu je krásne vidieť, prečo milujem viac (prepracované) filmy noirs než klasické detektívky s jasne vymedzenými rolami. Tieto Sherlockovské adaptácie sa miestami viac spoliehajú na perfektný knižný scenár než na réžiu "v pohybe", čím strácajú na pôsobivosti. I keď uznávam, že miestami vynikne aj atmosféra, ale skôr sporadicky (samozrejme, neplatí to o celej filmovej ságe, vytrhávam z toho "len" srdce kontextu)..

Cesta kolem světa za 80 dní (2004)

Nemám rád Chana a jeho "hereckú choreografiu" a že vzal rolu v Ceste okolo sveta za 80 dní ma absolútne neprekvapuje. Zachrániť to mohol len Coraci, ale ten sa spolu s produkčným tímom len spoliehali na inkaso. A konečne naň neprišlo!

Nestyda (2008)

Fú, to som teda vybral film do kina. Trápne, slabé, mŕtve. Macháček je otrasný. Druhá * z milosti.

Diana (2013)

Vari horšia mramorizácia humanistickej osobnosti ani nešla vytvoriť. To je tak, keď miesto podstatných faktov a skutočností (z náročného života Diany) zamiešate do príbehu labyrint triviálnej romantickej zápletky s polo-bláznivým scenárom a priteplenými postavami. Od telenovely a spracovania podobnej tomu sa líši spomínaným životopisným portrétom z krátkeho obdobia s pakistanským lekárom až po onú osudnú nehodu. Zúfalejšie než GRACE (2014) s tým, že druhú * som hľadal všade, kde sa dalo :).

Rebeca (2003) (seriál) odpad!

Jedno sa musí týmto venezuelským sračkám ponechať : také sexy ženy nenájdete ani vo finálnych súťaží missiek.

Číslo 9 (2009)

Netradičný animovaný film s utopistickou víziou vo svete šialených strojov a samoty. Žiadne trápne figúrky a prvoplánované hlášky nenájdete (čo je super), problémom je ale plochý rytmus rozprávania. Ďalej čo ma mrzí je fakt, že stotožnenie sa s hlavným "hrdinom" je v dnešnom animovanom svete slabšie ako kedysi, skrátka taký ten zosobnený feeling stratil svoje čaro a tým pádom (aj v tejto snímke) je dej bez hlbšej šťavy, čo je nezanedbateľnou smolou (obzvlášť v takto solídnom členení výstavbového celku).

Wild Wild West (1999)

Je tak trochu škodou, že veľkú pozornosť divákov vyvolá takáto vyslovene trápna vec. Stačí sa oháňať manipulatívnym skreslením všetkých poctivých filmových aspektov a dementnou úchylnosťou (keby je to ale náležite vtipné, nespomínal by som to). A to som ešte vyrastal v mladej generácii, ktorá už takýto buranský humor vyhľadávala. Áno kleopatra, tento film je lepší než Searchers! Je to niečo podobné akoby si povedala, že Piraňa (1978) je lepšia než Votrelec (1979).

Bouřlivé dny (1990)

Pokiaľ sa vám páči Top Gun a Tony Scott za každých okolností, budete spokojný. Lenže pre mňa diváka narodeného v roku 1993 nezasiahnutého nostalgickými vplyvmi tohoto filmu v dobe uvedenia a mysliac si od režiséra, že je tvorcom 2. kategórie, ničím ma neprekvapil. Ba čo viac, je horší než sequely Rockyho Balbou (až na päťku) a občas som si pripadal ako na nekvalitnej horskej dráhe. A patrím medzi menšinu neodvareného a nedychtiaceho publika o automobilové závody.

VIP: Velmi inteligentní primát (2000)

Kráľovský predstaviteľ našich televízii s výrazným miestom v TV programe. Dodnes mi je z toho na grr... :D