Circumscriptor

Such anarcho capitalism

Facebook: michal.kodnar

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11
    • 5.6.2019  21:16
    BoJack Horseman (TV seriál) (2014)

BoJack Horseman je pre mňa vrcholovo surreálna prazvláštnosť, ktorej cynizmu a svojskému štýlu tragikomického formovania prázdnych a zbytočných zápletiek buď pochopíte a zamilujete si ju, alebo vás proste rýchlo a jednoducho unudí a prestane baviť. Sám za seba môžem povedať, že si ma seriál neuveriteľne získal a s najvyššou pravdepodobnosťou ho môžem úplne kľudne považovať za najlepší animovaný seriál, aký bol kedy vytvorený. Aj keď je oficiálne považovaný za komédiu, tak tragická stránka nad tou komediálnou rozhodne prevažuje a v niektorých epizódach dokonca až dramaticky graduje (takmer polhodinová minutáž je na animovanú blbinu predsa len trochu dosť). V BoJackovi je napriek jeho animovanosti a aj napriek faktu, že polovicu postáv tvoria infantilní antropomorfistickí degeneráti, omnoho viac vážnych a dramatických prvkov, než vo väčšine seriálov, ktoré nám môže svetová kinematografia ponúknuť. Ak chcete zhliadnuť tento seriál, tak rozhodne dopredu počítajte s tým, že sa určite nedá využiť na vyplnenie času pri osamotenej štvrtkovej večeri po dlhom vyčerpávajúcom dni niekde vo vašej obývačke (nefunguje tu to, čo pri všetkých animovaných sitcomoch); je to miestami neuveriteľne zložité, postavy sú prepracované a dávky humoru sú tu založené prevážne na vyzdvihovaní nihilizmu a poukazovaní na zbytočnosť akejkoľvek ľudskej emocionality, čo aspoň u mňa vyvoláva ľahkú dávku optimizmu v očakávaní, že prostredie, v ktorom žijem, mám zdokumentované určite lepšie, než väčšina seriálových postáv (dokonca som aj počul, že sledovanie BoJacka pomohlo niektorým ľuďom zvládať ich depresie). Nuž, čo už. Ľahko sa to rozhodne opísať nedá; treba to len vidieť.

• 29.4.2019  20:15
    Velká ryba (2003)

Tento film je pre mňa asi najpríjemnejším kinematografickým prekvapením vôbec. Vo všetkých ohľadoch režisérsku náturu Tima Burtona neuznávam a extrémne pohŕdam jeho fantasmagorickými paralelnými svetmi (asi proste len nie som typ diváka, ktorý by to dokázal oceniť) a o to viac som sa Veľkej ryby ako filmu extrémne bál. V chaotickej, zmätenej a roztržitej prvej polovici filmu sa rozumne striedala práve tá burtovská fantasmagória s racionálnym vyobrazením reality a približne v druhej polovici do seba začal všetok filmový realizmus i surrealizmus krásne zapadať - ako odporcu burtonovských spôsobov ma extrémne potešilo, že práve tá spomínaná "fantasmagória" slúži len ako grafické vyobrazenie rozprávačského preháňania a expresivity príbehov, ktoré vo filme odzneli. Ku koncu už len moje zmätené ja našlo vo všetkom tomto víre fluidných, nestálych a metaforických obrazov i myšlienok istý vzorec, ktorý vo mne spolu s extrémne silným záverom zanechal skutočne veľké emócie. Jednoducho nádherný film, ktorého myšlienkový presah dávno prekročil hranice bežného filmu a z ktorého dojem samozrejme ešte viac umocňuje skvelá hudba Dannyho Elfmana.

• 4.11.2018  12:36
    Barbar Conan (1982)

Barbar Conan je pre mňa podobným filmovým prekvapením, ako Drsný Harry. Divák jednoducho čaká, že film bude preplácanou klišéovitou sračkou s absenciou hlbšej myšlienky, či originálnej atmosféry a hlavný protagonista si bude zakladať na svojom osobnostnom kulte hrajúc si na nezničiteľného poloboha. Nuž, výsledok ma ale v oboch prípadoch poriadne vyviedol z omylu. Schwarzenegger v priebehu celkovej stopáže na svojom kulte trpezlivo a poctivo pracuje (avšak v rámci slušnosti má jeho výnimočnosť určité hranice) a herecké stvárnenia ostatnýc h postáv v podobe entít s výsostne zrúdnymi ksichtmi rozhodne nezaostávajú. Výprava, kulisy, či fantastický soundtrack Basila Poledourisa vo všetkých ohľadoch prekonali aj divácky omnoho úspešnejších Dobyvateľov stratenej archy a Star Wars a práve preto je pre mňa v konečnom dôsledku Barbar Conan nesmierne podceňovaným filmom, ktorého posolstvo i technické spracovanie jednoznačne predčilo dobu (konečný úspech zožala bohužiaľ konkurencia od Spielberga, či Georgea Lucasa).

• 31.10.2018  17:40

Nuž, niečo takéto sa extrémne ťažko komentuje. Pulp Fiction je jednoducho absolútna žánrová elita, ktorá je vo všetkých ohľadoch dokonalá a za žiadnych okolností už nemôže byť lepšia. Reservoir Dogs boli robení o niečo viac mainstreamovo a hollywoodsky (nie, že by som ich mal kvôli tomu menej rád) a Pulp Fiction je jednoznačne kapitola sama o sebe - iracionálne rozčlenený dej, v ktorom sa striedajú tie najväčšie filmové klišé s absolútne nezmyselnými a chaotickými vsuvkami a hláškami, na ktoré sa nikdy nezabúda. Bohužiaľ môžem o tomto filme povedať len veľmi málo konštruktívnych slov, no o to silnejší je môj divácky zážitok z neho - nebudem kecať filozofické sračky, keď je film aj tak absolútne bez posolstva; treba ho jednoducho vidieť a mentálne absorbovať všetko to divácky lahodné svinstvo, ktoré Vám ponúkne 😉.

• 26.8.2018  10:05
    Násilník (1976)

"$14,379." - "How can that be?" - "You want an itemized account? You took out two front doors, one front window, 12 feet of counter. Plus damages to the stock, plus one city vehicle totaled. Not to mention three hostages in the hospital, all of whom will probably sue the city." - "For what?" - "Excessive use of force. For your information, Callahan, the minority community has just about had it with this kind of police work." - "By the "minority community", I suppose you're talking about the hoods." Nuž, Enforcer je o niečo viac klišéovitý a sedemdesiatkový diel série, ale našťastie si stále v mnohých ohľadoch udržuje svoju počiatočnú úroveň. Tento film je zo všetkých asi najviac bohatý na trefné hlášky a obzvlášť Clintove argumentačné sólo o "štýlovom" feminizme a egalitarizme bolo veľmi príjemnou pasážou.

• 26.8.2018  09:50
    Magnum Force (1973)

"A man's got to know his limitations..." Veľmi dôstojné pokračovanie legendárnej jednotky, ktoré by sa mu takmer vyrovnalo, ale akosi nemá nejaké to fluidum navyše. Magnum Force je film extrémne napínavý, obsahuje slušné dejové zvraty a možno si aj dovolím povedať, že oproti Drsnému Harrymu je toto dielo aj viac prepracované na báze obsahu. Ale ako som už povedal; prvý diel mal v sebe určitý atmosférický prvok, ktorý ho robí jednoznačne najlepším dielom série.

• 2.8.2018  00:42
    Drsný Harry (1971)

"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well to tell you the truth in all this excitement I kinda lost track myself. But being this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world and would blow your head clean off, you've gotta ask yourself one question: "Do I feel lucky?" Well, do ya, punk?" Skutočne ma fascinuje, ako rozdielne tento film vnímam v porovnaní s ostatnými filmovými fanúšikmi. Je jedno, či sa jedná o priaznivca, alebo odporcu Drsného Harryho - asi každý z nich sa zhodne na tom, že tento snímok miluje/nenávidí z jedného prostého dôvodu; jedná sa o sedemdesiatkové klišé. S týmto tvrdením musím hlboko nesúhlasiť. Film pracuje s celkom originálnymi a realistickými prvkami, ktoré nie sú jedinečné len na tú dobu, ale vo filmovej brandži ako celku bývajú v móde len veľmi výnimočne. Jeho prvým plusom sú perfektne zohraté postavy. Hlavne Drsný Harry je skôr večne otrávený, než drsný a v podaní nezabudnuteľného libertariánsky zmýšľajúceho Clinta Eastwooda je to jedna z najlepších filmových postáv vôbec - Clint totiž svoje spoločenské postoje prenáša aj na filmové plátno. Ďalším plusom je, že sám hlavný hrdina nie je tak drastickým stredobodom pozornosti, ako napr. John McClane zo Smrtonosnej pasce. Jeho ďalšou výhodou je, že ani nie je priveľmi nepriestrelný a nezraniteľný, čo opäť zanecháva klišéovatosť filmu v úzadí. A najveľkolepejším prvkom tohto kinematografického skvostu nemôže byť nič iné, než samotný Clintov revolver Smith & Wesson Model 29 ráže .44 Magnum. Kebyže sa film natáča v súčasnej dobe, tak s najvyššou pravdepodobnosťou mu pridelia Ruger Super Redhawk .454 Casull (v dobe natáčania sa pištole tejto ráže žiaľ sériovo nevyrábali), ale spomínaný Smith & Wesson bude vďaka svojej účasti už navždy legendou. Nuž, Drsný Harry je vážne veľmi príjemný film so zaujímavou a originálnou atmosférou, ktorý rozhodne nesmie chýbať vo filmotéke žiadneho kinematografického nadšenca do paľných zbraní!

• 10.7.2018  18:04
    Tomb Raider (2018)

Vážne si nie som istý, či som videl rovnaký film, ako ostatní uživatelia. Tomb Raider je neskutočná ľahkomyselná sračka, ktorá vo svojej podstate stelesňuje všetko, čo na filmoch podobného žánru z duše nenávidím. Aj keď sú tu herecké výkony relatívne dobré, tak scenár vo mne do poslednej bodky vyvoláva pocit, ako by ho písalo desaťročné decko, počítačové efekty a lá začiatky CGI svojím prevedením pripomínajú skôr o dvadsať rokov staršie filmy a všadeprítomná iracionalita diváka príšerne unudí. Pre kriticky mysliaceho jedinca trochu rozviniem tú iracionalitu - v každej akčnej scéne sú jednoducho vždy popierané fyzikálne zákony vrátane samotnej kauzality a hlavní protagonisti disponujú podobnými schopnosťami, aké sme mohli vidieť medzi hrdinami Matrixu Reloaded. Je tu však jeden menší problém; Matrix bol len počítačová simulácia a jeho postavy mohli získať také schopnosti, aké im dovolí program. Zatiaľčo prostredie Tomb Raidera má u diváka evokovať dojem reality, akú poznáme z bežného života. Nuž, nestalo sa...

• 10.7.2018  17:52

Aj keď mám Stephena Kinga ako spisovateľa celkom rád, tak Pet Sematary patrí skôr medzi jeho podpriemerné diela, hoci malo obrovský potenciál. Od filmovej adaptácie som toho veľa nečakal, ale koniec koncov sa jedná o pomerne dobre urobené béčko snažiace sa o verný opis knihy. Tento film však v sebe má niečo príšerné a strašné - tak odporné, hnusné, emocionálne vydieračské a nechutné dávkovanie atmosféry, ktoré sa hrá s citmi diváka sa len tak často nevidí. Pet Sematary je naozaj len pre veľmi silné žalúdky a emocionálne stabilných divákov; ľudí opačného charakteru to dokáže pomerne slušne rozhodiť. Nuž, a nakoniec by som to všetko chcel zhrnúť s malým dodatkom - vzhľadom na to, že snímok je podľa nie až tak dobrej knižnej predlohy, je vcelku natočený pomerne obstojne, ale ak by sa však jednalo o moju vysnívanú verziu tohto filmu, tak by som sa snažil o nakrútenie ešte väčšieho a viac naporcovaného emocionálneho thrilleru, ktorý by končil jednoducho tým, že by Louis Creed svojho syna nepochoval a radšej by ho pekne zaniesol naspäť do vlhkého hrobu. Síce by to nebolo tak veľkolepo krvavé a efektné, ale som si bytostne istý, že by to filmu drasticky navýšilo kvalitu.

• 6.7.2018  10:40

Naozaj zaujímavá kombinácia slabšieho odvaru Se7en skombinovaného s Red Lights. Pozoruhodne tu fungujú prvky tradičného trhilleru a mysteriózneho filmu, v niektorých momentoch to šlape presne tak, ako by malo - ale je tu jedno veľké "ale". Aj keď ma to mrzí, tak mám neustále pocit, že Solace je po celú dobu slabé, nedokončené a ešte len čaká na dobu, kedy by sa mohlo rozbehnúť, ale Anthony Hopkins v hlavnej úlohe film neústupne ťahá vpred. A to dosť solídne. Veľmi silno totiž pochybujem, že by podobný snímok mohol takto očividne zachrániť niekto iný, než práve Hopkins.

• 5.7.2018  22:24

Po zhliadnutí druhého dielu som si ako divák skonštruoval bezchybnú dedukciu, ktorá pripisuje jeho jasný pokles kvality oproti dielu prvému k explicitnej absencii Johna McTiernana. Preto som počítal s tým, že to trojka krásne vráti do starých koľají a môžem sa tešiť na približne rovnakú nálož, akú mi mohla poskytnúť brilantná jednotka. Ale nakoniec som sa dočkal niečoho, čo vo mne vyvoláva trochu zmiešané negatívne pocity - neviem, či mám byť smutný, alebo enormne nasraný! Prvá polovica filmu šlape ako hodinky, je nápaditá, napínavá, dokáže diváka zaujať (jednoducho typická mctiernanovská masáž mozgu). Ale v druhej polovici sa film prehupne do Harlinovho osemdesiatkového klišé, ktoré ma neuveriteľne unavuje a nudí (kebyže to prehupnutie nie je tak postupné, tak mám pocit, že som sledoval dva rôzne filmy). Som hrozne smutný z vlastnej naivity, že som si tak dlhú dobu dokázal myslieť, že tento film bude možno konkurovať samotnej jednotke. Nuž, mýlil som sa. Dokonca aj hlavný záporák taktiež príliš skoro stráca svoju tajomnosť a Irons legendárnemu Rickmanovi nesiaha ani po členky. Bohužiaľ, Die Hard 3 je pravdepodobne najviac schizofrenický film môjho života...

• 5.7.2018  22:10

V podstate je to to isté, čo Groundhog Day, akurát je to v modernejšom, menej originálnom, temnom, primitívnom a trápnom rádobyformáte. Nejaký pokus o film tam bol, ale vážne nevidím iný účel zhliadnutia tohto filmu, než úmyselné mrhanie časom. Naozaj neviem, čo by som k tomu viac povedal - nefunguje to ani ako horor, ani ako komédia a ani ako fantasy.

• 5.7.2018  20:05

Neskutočnou chybou tohto filmu je jednoducho to, že nasral obrovské množstvo divákov, ktorí so zatajeným dychom očakávali veľkolepý návrat Monty Pythonov. Ja som to ale celé bral z opačného konca a ešte k tomu aj s pomerne veľkou rezervou. Očakával som nízkorozpočtovú stupídnu magorinu, ktorej som sa aj dočkal. A sám môžem s čistým svedomím povedať, že Absolutely Anything dokonca veľmi príjemne predčilo moje očakávania. Vzhľadom na nízky rozpočet sú tu celkom obstojné efekty, herecké výkony sú tiež fajn, ale najpozoruhodnejší je práve filmový humor. Skálopevní fanúšikovia Monty Pythonov budú možno mierne zmätení, ale humor v tomto snímku je zaujímavou kombináciou britského a amerického - v priebehu stopáže sa niekoľkokrát striedajú, miešajú a v konečnom dôsledku to funguje celkom dobre. Len ja naozaj neviem, akej kategórií divákov by som tento film odporúčil. Nuž, asi mi ostáva uzavrieť to tak, že len tým, ktorí majú so mnou relatívne zhodný filmový vkus.

• 3.7.2018  17:07
    Insidious 2 (2013)

Upozornenie: Komentár sa vzťahuje na INSIDIOUS a aj na INSIDIOUS 2! Nuž, James Wan je skutočný hororový magnát, aký sa len tak niekde nevidí. Érou takto nadaných ľudí boli predovšetkým sedemdesiate a osemdesiate roky (k hlavným lídrom patril John Carpenter) a preto ma veľmi teší, že podobní režiséri ešte nevyhynuli. Insidious má od začiatku tú správnu trýznivú atmosféru (nečakajte lacné lakačky), všetko je správne hnusné a vyladené do najmenšieho detailu. Film je robený jednoducho tak, že divák je odsúdený na to, aby čo i len to najmenšie napätie a hrôzu prežíval spolu s hlavnými protagonistami - pri scéne, v ktorej "médium" vstúpilo do izby chlapca v kóme a začalo opisovať svoje vidiny, mi prišlo naozaj zle. Nápad so vstupom do zásvetia, na ktorom stojí celý film, mi príde nesmierne originálny a jeho inicializácia je tu prevedená naozaj bravúrne. Akurát, možno ako jediné mínus prvého dielu môže pôsobiť práve záver, ktorý svojím laickým "tragickým" koncom pripomína práve tie lacné béčkové horory, ktorým sa Wan celou svojou bytosťou vyhýba. Koniec koncov, bola to vlastne aj nutnosť (ak chápeme obe časti ako celok) a Insidious 2 onú laickosť vysvetlil a rozviedol tak pekne, že opäť vrátil moje počiatočné divácke nadšenie do starých koľají.

• 3.7.2018  17:06
    Insidious (2010)

• 3.7.2018  16:17

Pravdupovediac, tento film ma celkom sklamal. Jednotka bola neuveriteľne príjemná akčná masáž, ktorá si v priebehu celej svojej existencie udržovala svoju intelektuálnu rovinu a bol to kompletne úžasný film od začiatku a až do konca - nemám jej čo vytknúť. Ale tu je jednoducho vidno, že dvojku nerobil Tiernan. Efekty ako tak ujdú, ale v plnej kráse sa sem dotrepalo staré známe osemdesiatkové klišé, hlavný záporák už nestojí za nič a miestami je dokonca až hrôzostrašne komický; a vo filme sa taktiež nájdu miesta, na ktorých už zlyhal nie len dej, ale už ma dokonca nedokáže zaujať ani samotná akcia. Ale je tu aspoň jeden svetlý bod - Die Hard 2 je oficiálny filmový debut Roberta Patricka, bez ktorého by si ho nikto z nás nemohol užiť v roli T-1000!

• 3.7.2018  15:55

"Kdo řídí ten vůz, Stevie Wonder?"... John McTiernan - to je proste týpek, ktorý dokáže v kinematografickej sfére prísť na trh s úplne novými prvkami deja, kamery, či efektov a jeho "vinou" sa z toho nakoniec stane klišé. Až doposiaľ som si myslel, že jeho majstrovský Predátor si v obore akčného filmu bude navždy držať prvenstvo, ale Die Hard ho prekonáva s obrovským náskokom. Osemdesiate roky sú presne to obdobie, ktoré je najklišéovatejšie zo všetkých dekád, filmy nehľadia na realitu a všeobecne platné fyzikálne zákony a ich jediným cieľom je potešiť tupé oko priemerného morbídne obézneho amerického rednecka. Ale aj napriek tomu, že týmto prvkom bola Die Hard výrazne postihnutá, tak má oproti ostatným snímkom určitý nadhľad a stále si udržuje aký-taký štatút inteligentného filmu. Okrem hlavného protagonistu, ktorý sa veľmi nápadne podobá na stredoškolského profesora Roberta Beutelhausera, sa žiadna z postáv nespráva tak nápadne iracionálne, ako tomu býva zvykom (bez Bruceovej nepriestreľnosti by sa dej asi ani nikam nepohol). To je pre mňa osobne veľké plus. Ďalším úžasným prvkom filmu je perfektný záporák v podaní Alana Rickmana, ktorý si po celú dobu udržoval svoju počiatočnú úroveň a nezačal sa spráať ako debil. A pre toto všetko je Die Hard neuveriteľne referenčným snímkom, ktorý si vo všetkých ohľadoch vydobyl moju úctu.

• 3.7.2018  15:35

Starý Horor v Amityville nebol nič moc, ale moju úctu si zaslúži hlavne z toho dôvodu, že bol vo svojom amityvilleskom obore prvý a jeho tvorcovia sa ako-tak snažili. Ale tento nový kúsok, to je naozaj veľká slabota. Je to nudné, trápne, nesmierne klišéovité a film ma pravdepodobne zaujal asi len tým, čím by nemal. Princíp nekonečných pokusov o natočenie Hororu v Amityville by som veľmi rád nazval kinematografickým marxizmom - je naozaj zúfalé, ako sa všetci menej profesionálni filmoví tvorcovia zarputilo chytajú jednej jedinej otrepanej filmovej témy, pri ktorej sa v praxi ukázalo, že ešte nikdy nikde objektívne nefungovala.

• 3.7.2018  00:18

Nuž, ťažko sa mi k tomuto filmu vyjadruje. 3:15 zomrieš! je bezpochýb jedna hrozná, nekonečne klišéovitá a trápna hovadina a preto ma zlákal práve tento starý a originálny Horor v Amityville, na ktorý som sa tešil hlavne kvôli super atmosfére, akú môžu poskytnúť len skutočné sedemdesiatkové horory. Vytúženej atmosféry som sa samozrejme dočkal (ešte žiaden obdobný film z tejto éry ma o ňu neožobračil), ale v tomto prípade je len akosi slabo vyvarená a svoj účel nespĺňa. V priebehu celej stopáže som zaznamenal jeden, či dva mrazivé momenty, ale v konečnom dôsledku film ako celok nefunguje vôbec - miestami dokonca až nudí. Za pokus to asi stálo...

• 5.5.2018  13:25

Úprimne - zo začiatku som sa druhého dielu celkom bál, nakoľko som očakával, že si so sebou bude niesť rapídny pokles kvality na úkor supermasívneho množstva efektov - tak, ako to väčšinou býva. Nuž, bol to omyl. Conjuring 2 sa vydaril vskutku náramne a ako bonus mi prekrásne osvetlil aj prvý diel, z čoho mám veľkú radosť. Zmena prostredia z americkej samoty z papundeklového domu na britskú aglomeráciu pozostávajúcu z radových zástavieb je veľmi príjemnou inováciou a oba diely sú tak omnoho viac prepletené a po kope majú vyššiu hodnotu, ako jeden samostatný prvý, či druhý diel (to sa v kinematografii stáva iba málokedy). Ako "nehororový" fanúšik to hovorím síce veľmi nerád, ale vďaka prepleteniu týchto dvoch častí ma séria Conjuring neuveriteľne ohúrila a stal som sa jej skalným sympatizantom. Uvidíme teda, čo nám prinesie tretí diel...

• 1.5.2018  14:34

Nie som zrovna veľkým hororovým fanúšikom z jedného veľmi prostého dôvodu - zásoba "starých dobrých" hororov sa už vyčerpala, nové sú len lacnými pokusmi o aký-taký film a ak sa nájde nejaký dobrý nový horor, tak je to len prerábka starého diela. S touto normou som bol už nadobro zmierený, ale James Wan ma práve týmto krásnym filmom presvedčil o opaku. Som neuveriteľne rád, že hororový žáner už nezostal navždy v zabudnutí a v tieni moderných nízkorozpočtových slasherov; The Conjuring je spravené vskutku bravúrne, pracuje s rovnakými prvkami, aké obsahovali "staré dobré" horory a desivé scény sú v tomto prípade naozaj desivé (myslím tým, že na svoje si príde každá generácia). Len málokedy som mal pri sledovaní hororu taký dobrý pocit a hlavne radosť z dobre odvedenej práce za režiséra, ale musím tomu celému vytknúť jednu dosť podstatnú vec - príliš očividný a razantný záver. Viem, že mnohým ľuďom sa to tak páči, ale ja som si jednoducho chcel počiatočný pocit tajomna užívať až dokonca bez toho, aby nastal v deji filmu nejaký významný zvrat. Ale čo už - budem si musieť zvyknúť na to, že The Conjuring sa bohužiaľ niekde muselo skončiť.

• 1.5.2018  10:59
    Brickleberry (TV seriál) (2012)

Ani neviem, ako je to možné, ale Brickleberry sa stalo mojou absolútnou srdcovkou. Perfektný a vždy fungujúci typ humoru pripomínajúci skríženinu ranných Griffinovcov a nových dielov South Parku, prívetivá animácia a samozrejme politická nekorektnosť vo forme rasizmu, meninizmu a šovinizmu. To sú všetko prvky, ktoré do bodky vytvárajú môj animovaný seriál ušitý na mieru. Úprimne neviem, ako niekto môže porovnávať Brickleberry so South Parkom - toto veľdielo ho už dávno prekonalo.

• 3.4.2018  00:02
    Gran Torino (2008)

"A svoje auto Gran Torino z roku 1972 odkazuji... svému příteli... Thao Vang Lorovi. Pod podmínkou, že z něj neuřízne střechu jako nějaký Mexický uzenáči a nenamaluje na něj nějaký debilní plameny, jako to dělaj bílí drbani a dozadu nedá takový to buzerantský křídlo, co si tam dávaj ostatní bambusáci. Na to rovnou zapomeň. Pokud se toho všeho dokážeš zdržet, auto je tvoje..." Toto je presne prípad takého filmu, v ktorom prípade sa hanbím, že som ho zhliadol až takto neskoro. Clinta Eastwooda mám veľmi rád od dôb, kedy som prvý krát zhliadol archetyp všetkých westernov - Dobrý, zlý a škaredý. Je to fantastický režisér a rovnako dobrý herec a pozoruhodné je aj to, že svoju úroveň si v takomto pomerne vysokom veku vie nielen udržať, ale dokonca aj zvýšiť. Gran Torino je rozhodne nadzmyslová kinematografická entita, ktorá bežného diváka neuveriteľne filozoficky obohatí a z môjho subjektívneho pohľadu mi tento snímok spolu s asi piatimi ďalšími dal do života viac, než všetky ostatné filmy dohromady. Je to zatiaľ najemotívnejší film, aký som kedy videl a jeho očividné mínusy (priamočiarosť, predvídateľnosť, dejová ťažkopádnosť, oldschoolový spôsob natáčania) sú vlastne jeho charakterovými vlastnosťami, kvôli ktorým mám film vlastne tak rád (podobne to býva aj so starými veteránmi).

• 31.3.2018  15:44

Nuž, tento film je z hľadiska kinematografickej filozofie kapitola sama o sebe. Prvý krát som Prelet nad kukučím hniezdom zhliadol v pomerne dosť útlom veku a hoci sa mi páčil, tak som mu nevenoval priveľkú pozornosť. Ale teraz sa môžem spokojne priznať, že jednoducho nerozumiem tomu, ako som si mohol celý ten čas toľko nevšímať film, ktorý je tak hlboký a emotívny. Ako povedal John Newton: “I once was lost but now I'm found, was blind but now I see.” Čo ďalej povedať? Kritizovanie je v tomto prípade takmer nemožné a tak teda pochválim brilantné herecké výkony, ktoré sa samozrejme netýkajú len Jacka Nicholsona. Z hľadiska hereckého sa mi tento snímok skôr vryl do pamäti ako filmový debut Christophera Lloyda. Výborná réžia, výborná hudba a na tú dobu aj dobrá kamera. To jest Prelet nad kukučím hniezdom - jeden z najlepších filmov môjho života.

• 31.3.2018  15:15

Veľkým problémom pre mňa asi bude to, že som remake z roku 2017 videl skôr, ako tento film. Nuž, čo už. Noví Flatliners mali bezpochýb o niečo vzdušnejšiu atmosféru, lepšie efekty, dokázali moderného diváka omnoho viac zaujať a oproti nim spočiatku títo starí pôsobili ako nejaké divadelné predstavenie. Ale je tu jeden problém - nový film mal tendenciu neuveriteľne rýchlo sa skurviť. Aj keď tento starý nebol zrovna nejaký nadpriemer, tak svoju fádnu hladinu si stihol udržať až do konca. Nebudem ale len kritizovať - musím uznať, že po technickej stránke je to film pomerne dobrý (obzvlášť nechutné sú psychadelické a šialené scény vízií). A to je už asi všetko - neuveriteľne dobrý nápad v spolupráci so skvelými hereckými výkonmi skončil v zabudnutí kvôli prihlúplemu scenáru.

• 25.3.2018  00:36
    Řek Zorba (1964)

"Život je problém. Iba smrť nie je. Byť na žive, to znamená povoliť si opasok a vyhľadávať problémy." - Alexis Zorba... Bez tohto filmu by rozhodne neexistovalo Grécko v takej podobe, aké ho poznáme dnes - Zorba je priam gréckym národným dedictvom. Knihu som síce nečítal, ale nakoľko po pánovi Kazantzakisovi pomenovali letisko hlavného mesta ostrova Kréty, tak usudzujem, že má v tomto štáte doposiaľ pomerne veľký rešpekt. Skutočný Grék Zorba (alebo presnejšie Zorbas) sa na toho filmového/knižného z povahovej stránky pomerne dosť podobá a preto ma trochu mrzí, že sa Kazantzakis nerozhodol opisovať presnú históriu. Popravde, neviem, čo som mal od filmu očakávať. Vo všeobecnosti sa veľmi nerozoberajú jednotlivé plusy a mínusy snímku a tak som sa do neho pustil celkom naslepo. Grék Zorba je film pomerne dosť starosvetský - je natočený spôsobom, akým boli natočené oveľa staršie filmy, ale je tu použité veľké množstvo zaujímavých prvkov a kamerových záberov, ktoré ale v spomínaných starých filmoch nejestvovali (napr. záber rútiaceho sa dreva z kopca). Je to tak isto film na tú dobu trošku poburujúci - najkrajšou a zároveň najmilšou scénou bola nepochybne tá, kedy sa do izby chorej Zorbovej manželky nasáčkovala celá krétska dedina a všetci jej obyvatelia spokojne čakali, kedy už konečne zomrie, aby mohli izbu vyrabovať a pekne si poodnášať jej majetok. Vecou, ktorú si na celom filme najviac vážim, je nepochybne nazabudnuteľná hudba Mikisa Theodorakisa, ktorá je prenádherným symbiotickým zlúčením celého gréckeho folklóru a ktorá sa v priebehu desaťročí stala priam metafyzickou entitou súčasného Grécka. Tá hudba je kapitola sama o sebe a dala mi omnoho viac, než celý tento film.

• 25.3.2018  00:11

Ach jaj. Starý film nebol nutne nejako zlý, ale bol skôr slušným priemerom, ktorého ne-pozretie by ale asi nikoho obzvlášť veľmi neomrzelo. A ak sa niekto rozhodne nakrútiť remake, tak je z princípu očividné, že to bohvieako dobre vyzerať nebude. Noví Flatliners na začiatku prichádzajú s celkom novými myšlienkami, o niečo menej depresívnou a ubíjajúcou kamerou, na ktorú sa samozrejme viaže celá atmosféra a z toho dôvodu sa mi hneď zdali o niečo sympatickejší. Téma a hlavná myšlienka, ktorá bola pre film vybraná je z môjho pohľadu nesmierne komplikovaná a je celkom dosť ťažké ju rozuzliť do takej miery, aby sa z nej dalo dopracovať k rozumnému záveru. A to je presne ten bod, kde sa všetko kompletne hrúti. Ako rýchlo sa mi film zapáčil, tak tak sa mi aj znechutil. Z prvotne geniálnej myšlienky vznikne niečo, z čoho je cítiť hnusná lacnosť a ja ako divák sa cítim byť celkom dosť podvedený...

• 17.3.2018  22:03

To už by som ani nebol ja, kebyže v nejakom komentári nespomeniem Harolda a Maude. Tieto dva filmy dohromady krásne tvoria nezameniteľnú atmosféru sedemdesiatych rokov (každý reprezentuje inú sféru) a úžasne vykresľujú vtedajšiu kinematografickú neviazanosť a originálnosť - veď aj pochádzajú z presne rovnakej doby. Je to vcelku kontroverzný film, ktorý prišiel v tej dobe s celkom novými myšlienkami, ktoré však boli poňaté v štýle pána Kubricka - to jest staromódnym spôsobom. V tomto prípade to ale vôbec nie je na škodu, skôr naopak. Filmu dodáva jedinečnosť nie len zaujímavo štylizovaný dej, hudba, brilantné herecké výkony, ale ja osobne som si hlavne všimol pomerne dosť ojedinelú kameru, ktorá je v jednej pasáži takmer statická a v tej druhej je obraz chaoticko prestrihávaný (ale nie zas tak, že by to bolo neznesiteľné). Mechanický pomaranč v knižnej podobe som síce nečítal, ale podľa mnohých ľudí je pomerne verným prepisom knihy, až na vec týkajúcu sa veku hlavného protagonistu, ktorý bol v originále 15 rokov starý. A to je podľa mňa len ďalší prvok, prostredníctvom ktorého film napreduje. Nenachádza sa tu nejaká hlbšia myšlienka, na margo ktorej by sa dala filozofická podstata snímku nejako hlbšie rozviesť a môžem k tomu povedať len toľko, že to treba vidieť. České príslovie hovorí: "Kdo umí, umí. Kdo neumí, učí..." A pán Kubrick "umí" a aj "učí".

• 17.3.2018  21:16
    Bankovkovi (TV pořad) (2017)

Je to pomerne zvláštne, ale ako racionálne zmýšľajúci človek musím uznať, že vznik podobného seriálu ma na jednej strane ani veľmi neprekvapuje, ale moja optimistická stránka bohužiaľ očakávala, že primárna propaganda a indoktrinácia detí údajnou legitímnosťou štátneho monopolu začne aj skončí v sfére štátnych škôl. Ale nanešťastie, je tu štátna televízia. Nemám nič proti ideológiám, ktoré sú odlišné od tej, ktorú zastávam ja, ale ich výhody a opodstatnenia by mali byť vymedzené logickou argumentáciou a rozhodne by si takáto ideológia nemala prostredníctvom týchto argumentov odporovať sebe samej. Je pomerne ľahké kritizovať súkromný sektor pomocou média, ktoré je financované násilím vybratými zdrojmi a slúži ako tzv. vzdelávací prostriedok. Indoktrinovať detské publikum explicitnými kokotinami typu - mám plnú truhlicu bankoviek, nakoľko štát nejestvuje, neplatím dane a nemôžem si dovoliť súkromnú nemocnicu, je totálny vrchol politickej a kinematografickej žumpy, ktorý by mal byť v záujme zachovania všeobecného blaha a vyššieho výsostného dobra, raz a navždy zlikvidovaný vo víre dramatickej fyzickej agónie všetkých zaostalých tvorcov tejto odpornej žumpy, ktorá je nazvaná reláciou.

• 16.3.2018  21:17

Americká krása. To je hneď po Haroldovi a Maude druhý najpozoruhodnejší film o živote, ktorý zmenil ten môj. Oproti Haroldovi a Maude je tu však filozofická otázka nášho bytia poňatá z opačného hľadiska (o šťastie počas existencie sa netreba starať, najpamätnejší moment nášho života je tesne pred smrťou), čo sa mi celkom nepáči, ale spracované je to pomerne slušne. Celý film je nabitý emóciami, z bravúrne zahratých postáv mám nepekne pohŕdavý a úzkostlivý pocit (ktorý ale nahradí povznášajúci záver) a je to vcelku jeden z mála filmov, ktorých vypudenie z hlavy je neskutočne obtiažne. Jedinou, ale neskutočne zásadnou muchou tohto filmu je to, že mne osobne sa zdá, že ten záhadný, nadprirodzený a všeobecne krásny záver jednoducho nepostačuje na to, aby mi nahradil tie nepekné chvíle plné depresie a nejasností, ktoré prináša zvyšok filmu. Ale to je každopádne len môj subjektívny názor, nakoľko takúto filmovú atmosféru neobľubujem. Nuž, Americká krása sa popisuje ťažko - treba ju jednoducho vidieť.

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11