Grandhotel Budapešť (2014)

Velmi zábavná a oddychová vec. Nečakal som od toho nič viac a to nič viac som aj dostal, ale chechtali sme sa takmer od začiatku až do (smutného) konca. Herecký koncert, nápaditá "taškařice", rozhodne odporúčam, pokiaľ nie ste práve v nálade na zložitý psychologicko-terapeuticko-hĺbavý film. V tom prípade to skúste a možno vás tá chandra prejde.

Ze Země na Měsíc (1998) (seriál)

Postavené na, a aj celkom verne sledujúce rovnomennú knihu Andy Chaikina, ktorý natočil tisíce hodín rozhovorov s astronautmi a ďalšími aktérmi Apolla. Pri natáčaní sa použil pôvodný lunárny modul určený pre zrušené Apollo 18. Ak by to vedeli Američania takto natočiť v 60. rokoch, nemuseli tam letieť ;-) Dave Scott (veliteľ Apolla 15) ako odborný konzultant odviedol skvelú prácu a sám hovoril, že kulisy boli tak verné, že keď do nich sadol a po pamäti siahol po nejakom spínači, všetko bolo na svojom mieste. Skvelé pre každého, kto podobne ako ja, žije vesmírnymi letmi, a Apollom osobitne, už od detstva.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Tam kde LOTR skracuje knihu, tam Hobit naťahuje. Ako tu bolo nižšie povedané, chýbajú väčšie kontrasty a výrazné osobnosti. A nie je to len chyba filmu, aj kniha je vlastne len dobrodružný príbeh, príbeh o tom, ako Bilbo k prsteňu a Žihadlu prišiel a bohate by na to stačil jeden film. Martin Freeman a ostatní sa poctivo snažia, preto 3 hviezdy filmu, ktorý si inak zaslúži maximálne dve. Aj preto, že digitálne efekty sú omnoho viac "vidieť", čo je asi dôsledok 3D a HD, neviem. Ale tak, ako sú ohyzdi a uruk-haiovia uveriteľní v LOTR, sú tu už príliš podobní trollom z HP a iným podobným príšerám. Chýba im to temno a špina, tak charakteristická v LOTR. Uvidíme, čo bude ďalej, pre fanúšika LOTR je toto asi povinná jazda, ale nečakal by som od nej príliš veľa.

Vedlejší účinky (2013)

Kvalitné herecké výkony, zaujímavá zápletka, ktorá aspoň raz naozaj prekvapila. Mrzí trocu rozvláčny začiatok, ktorý sa potom dobieha v druhej časti, ale nijak zvlášť i to nevadilo. Odporúčam pozrieť.

Revival (2013)

Uputávky nás nijak nezaujali a pôvodne sme na Revival nechceli ísť. Ale stalo sa a musím povedať, že som sa dávno tak dobre nebavil. Nič ma nerušilo, nič mi nevadilo, herecké obsadenie tak akurát, Mirek Krobot je skutočne skvelý a Marián Geišberg ani Bolek Polívka mi nevadili tak, ako som si myslel, že mi budú. Naopak. Ľahký letný príbeh, ktorý ale pri troche premýšľania má aj iné roviny, len treba nebyť lenivý a vidieť ich tam. Veľmi hľadať ani netreba. Skvelý záver popri titulkoch, ale pozrite si sami.

Na dřeň (2012)

Jediné, čo mi fakt vadilo bol skratkovitý záver a strih z ulice do tréningového centra. Inak, keď hovorím strih, v niektorých pasážach by neškodil o trošku svižnejší. Ale inak veľmi príjemný zážitok.

Lincoln (2012)

Vždy ma mrzí, ak niekoho sklame nejaký film, ale často je to aj otázka očakávania. Keď idem na film o Lincolnovi, tak by som nečakal akčný trhák, ani romantickú komédiu. Asi pôjde o film o politike, navyše v amerických reáliách, čo znamená, že niektoré veci ako neameričan nepochopím. Toľko k sťažnostiam, že nuda. Mne osobne sa veľmi páčil, považujem ho za úžasný príspevok o tom, ako vyzerá politika aj v zákulisí a osobne ma pobavilo aj to, ako málo sa odvtedy v politike zmenilo. Azda iba to, že dnes už nikto ničomu neverí a nadchnúť ľudí pre nejakú myšlienku je neskutočne ťažšie, ako vtedy. Pochopiteľne. Veľmi sa mi páčil aj spôspb rozprávania a tempo, ktoré tiež rešpektuje dobu, ktorú zobrazuje. Beh z Kapitolu do Bieleho domu je potom zvýraznenou ukážkou, ako sa komunikovalo a koľko času veci trvali. Herecké výkony potešili tiež a naozaj ma po celú dobu nič nerušilo. Ale som homo politicus, tak možno preto. Skvelá hudba Johna Williamsa potešila ako bonus navyše.

Méďa (2012)

Potešilo a pobavilo, technicky perfektné, až na pár hluchých miest ozaj zábavné, môžem len odporučiť.

Půlnoc v Paříži (2011)

Nemám problém s najrôznejšími fikciami okolo slávnych osobností, ale približne pro tretej mi to začalo pripadať ako stále sa opakujúce klišé, ktoré je ale na celý film slabé. Oslovila ma nezmyselnosť túžby za starými dobrými časmi a chápem túto myšlienku, dokonca s ňou súhlasím, prikyvoval som jej odkedy sa objavila prvý krát, ale keď som ju dostal po lopate, či skôr lopatou po hlave asi po piaty krát, prestalo to byť zábavné. Skoro som mal chuť s ňou nesúhlasiť.

Do Říma s láskou (2012)

Ani Rím, ani zopár vydarených vtípkov nedokázali ten film zachrániť. Nefunguje a je absurdný veľmi ne-allenovským spôsobom. Škoda.