• Krátkometrážní

Za všechno může láska (2003)

7,0/10 Na hollywoodske pomery má Vinterbergova podivná love-story neobyčajne kritický podtón - púšťa sa do (show)biznisu (nahradzovanie celebrít ich klonmi), narastajúcej ľahostajnosti/flegmatickosti ľudí (prekračovanie mŕtvol), či nezodpovednému správaniu človeka voči prírode (náhle a neobvyklé zmeny počasia). Dôraz nie je kladený až tak na dej (kde sa znovu ožívajúci vzťah dostáva do kontrastu s chátrajúcim svetom), ale práve na jednotlivé (zdanlivo nezmyselné) detaily, ktoré by mali diváka vytočiť, aby sa nad nimi zamyslel (ak je toho ešte schopný).

Žena vampír (1973)

7,0/10 Verte alebo nie, ja som si tento brak zamiloval. Po čerstvom sklamaní z Pekingského bicykla a (preštylizovanej a nabubrelej povrchnosti) Americkej krásy (a tu už radšej nespomínam Gibsonovho Patriota) na mňa zapôsobil(a) Female Vampire ako balzam na dušu - stačí nemať vysoké požiadavky (na príbeh, zmysel filmu či hercov) a môžte si perfektne oddýchnuť/vypnúť. Franco jednoducho vie, kde sú hranice jeho možností/schopností a drží sa ich.

Hua jai tor ra nong (2003)

7,5/10 Myslíte si, že ak niekto skĺbi to "najlepšie" z telenoviel, C-čkových (akčných a dobrodružných) filmov a dopní to o juhoázijské sentimentálne brečky (ehm... piesnie pre masy), nevyhnutne z toho musí vzniknúť katastrofa? Mýlite sa! A.W. natočil skvelú paródiu na pokleslé výtvory filmového umenia - už názov vám dáva vedieť, o čo tu vlastne pôjde. Transexuál(ka) Iron Pussy, ochranca utláčaných, pracuje aj ako tajný agent. Tentokrát je v podobe slúžky vyslaná na "haciendu", aby špehovala jej mladého a šarmantného majiteľa, ktorý bohatne z neznámych dôvodov. Samozrejme, že sa do neho zamiluje, a zdá sa, že jej city nezostanú neopätované. Ale dôjde ešte k niekoľkým "prekvapujúcim" zvratom, kým sa osud Iron Pussy naplní.... (pozn. tento komentár je úmyselne priblblý, asi ako film)

Zvědavý George (2006)

7,0/10 Škoda toho slaboduchého príbehu, a zvlášť pasáží, ktoré majú dej posnúť ďalej - aspoň trochu si na nich mohol niekto dať záležať. Silné stránky tohto animáku sa však objavujú v podobe neuveriteľne roztomilej opici (ak si ju nezamilujete už v úvodnom intru, tak asi nikdy) a prekvapivo príjemnej hudbe (dá sa niekde zohnať soundtrack?). Poteší aj zopár vizuálnych nápadov. Dlho som sa však nevedel zmieriť s pomerne gýčovou animáciou, tá ale v konečnom dôsledku zodpovedá samotnému filmu.

Poslední samuraj (1999)

7,0/10 Zvláštny filmový hybrid - podľa úvodných scén by malo ísť o jeden z ďalších samurajských filmov, ktorý sa však postupne mení na ľúbostnú drámu (so štipkou komédie) a ku koncu sa zvrhne na (nedopovedaný) detektívny thriller. Čo je však najdôležitejšie, žánrové zmeny sú úplne plynulé. Formálna a aj vizuálna stránka je na veľmi slušnej úrovni. Záhadou je pre mňa český distribučný názov "Posledný samuraj", ktorý nemá s príbehom absolútne nič spoločné - pokiaľ viem,v zahraničí sa používa "Tabu" (čo by mal byť viac-menej doslovný preklad).

Cizinci ve vlaku (1951)

7,0/10 Niežeby som bol (tvrdým) zástancom teórie pravdepodobnosti, ale v tomto prípade to režisér príliš prehnal - tvorbe napätia obetoval snáď všetko (a tak sa pripravte na skutočne podivné náhody a rozhodnutia/činy/myšlienkové pochody postáv), až sa mu to napokon vypomstilo (vďaka tomu sa totiž stal dej príliš predvídateľným - celkom jednoducho sa dá odhadnúť, kedy by mal nastať nejaký ten dejový zvrat). Myslím, že istá dávka uveriteľnosti (t.j. nie úplná!!!) by predsa len tomuto filmu neuškodila. Pozn.: Aj keď sa to z tohto komentáru asi nezdá, jeho rozhovory s Truffautom som čítal.

Klan létajících dýk (2004)

7,0/10 Skvelá pocta všetkým kung-fu filmom. Režisér sa pohráva snáď so všetkými možnými klišé, servíruje jeden nezmysel za druhým (vrátane -podľa mňa úmyselných - scenáristických lapsusov), a celé to vyvrcholí v záverečnej (avšak trochu pridlhej) scéne, ktorá ide ďaleko za hranice absurdnosti. A to všetko zaodeté do úchvatného vizuálneho kabáta.

Dr. House (2004) (seriál)

7,0/10 Jediný seriál súčasnosti, na ktorý som schopný sa pozerať (a nekrútiť pri tom hlavou).

Poltergeist (1982)

7,0/10 Som milo prekvapený, že aj po 25-ich rokoch sa na to dá stále pozerať. Môže za to najmä perfektná gradácia deja, slušivá atmosféra a na svoju dobu vynikajúce efekty (ktoré môžu závidieť aj niektoré filmy 90-ich rokov).

Spláchnutej (2006)

7,0/10 Bol by to úplne obyčajný animák, nebyť tej spústy rôznych odkazov (stihol si niekto z vás si všimnúť Gromita na paličke, či na čom to bol? Ja nie). Ibaže Aardman má na svedomí aj oveľa lepšie záležitosti, tak dúfam, že toto bola iba malá bokovka.